Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkesce (Adıgece) Öğrenimi Konulu Resmi Bir Toplantı Yapıldı!
30 Eylül 2019 Pazartesi Saat 21:37
Adıge Cumhuriyeti Başı (Łışha) Kumpıl Murat Krasnodar Kray eğitim kuruluşları ve Adıge Khase sivil toplum örgütleri temsilcileri ile birlikte dün bir toplantı yaptı.

 

Adıge Cumhuriyeti Başı (Łışha) Kumpıl Murat Krasnodar Kray eğitim kuruluşları ve Adıge Khase sivil toplum örgütleri temsilcileri ile birlikte dün bir toplantı yaptı. Krasnodar Kray'daki Adıgece okunan okulların temsilcilerine Adıge dili ve Adıge edebiyatı ders kitaplarını verdi.

Toplantıya AC eğitim bakanı K'eraşe Anzavır, Bilimsel Araştırma Enstitüsü Müdürü Łıuj Adam, RF Emek Kahramanı, Adıgey, Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes'in ulusal yazarı Meşbaşe İshak, Krasnodar Kray Valiliği yetkili temsilcisi Nikolay Pivovarov, AC sivil toplum örgütü "Adıge Khase" Başkanı Łımışeko Ramazan, Karadeniz kıyısı Şapsığlarının sivil toplum örgütü "Adıge Khase" Başkanı Çaçuh Mecid, Krasnodar Kray'da olup Adıgece okutulan okulların müdürleri katıldı.

 

Anımsatalım, 23 Kasım 2018'de, Adıge Cumhuriyeti Başı (Łışha) katında oluşturulan ve Adıgecenin öğretilmesi amaçlı görev yapan Kurul'un (Совет) toplantısında, AC Başı (Łışha) AC eğitim bakanına Karadeniz kıyısındaki ve Krasnodar Kray'daki Adıgece öğretilen okullara gereksinim duydukları miktarda Adıgece ders kitaplarının gönderilmesi talimatını vermişti.

 

Ardından Krasnodar Kray'daki okulların gereksinim duyduğu ders kitapları ile yardımcı ders kitapları (metod kitapları), gereken sayıda olmak üzere AC eğitim bakanlığı tarafından bastırılmıştı. Toplam 785742 ruble karşılığı 1477 adet kitap bastırılmış ve söz konusu okullara ve çocuk yuvalarına gönderilmişti.

Kumpıl Murat konuklara hoş geldiniz dedi, ardından Krasnodar Kray'la Adıgey'in, birlikte verimli bir çalışma dönemi içine girdiğini söyledi. Ulusal projeleri gerçekleştirmenin, Adıgeceyi öğretme ve koruma konusunun en önemli ulusal görevlerden biri olduğunu belirtti. Łışha'nın dediğine göre, anadili öğrenilmedikçe ulus olunamaz. Łışha, bu nedenle gelecek kuşakların kendi dil ve kültürlerini öğrenmeleri büyük bir önem taşıyor, bu konuda yetişkinlere de büyük sorumluluklar düşüyor, dedi. Bu nedenle tüm Adıgelerin dayanışma içinde Adıgece öğretime omuz vermeleri gerektiğini vurguladı.

 

Łışhanın (Cumhuriyet Başının) dediği üzere, AC devlet organları, bilim ve eğitim insanları dil öğretimi ve dilin korunması konusunda yoğun çalışmalar yapıyorlar. Bu konuda Bilimsel Araştırma Enstitüsü öncülüğünde dil öğretimi amaçlı bir proje ofis kurulmuştur ve bir ilk örnek özelliğindedir. Bu merkez sayesinde isteyen herkes ücretsiz olarak Adıgece öğrenme olanağına kavuştu. Bu arada Türkiye'deki soydaşlarımızla da ilgileniyor, her yıl soydaşlarımız Adıgey'e davet ediliyor, onlara dil öğrenimi konusunda yardımcı olunuyor.

Enstitü Müdürü Łıuj Adam'ın söylediğine göre, Adıgecenin öğretilmesi ve korunması için harekete geçmenin tam zamanı. Bu yıl ilk kez Krasnodar Kraylı çocuklar için Adıgece kurslar açılmış bulunuyor. Bunun yararlı olduğu kuşkusuzdur. Bu arada Adıge Devlet Üniversitesi ile bir sözleşme yapıldı ve birlikte çalışılıyor. Proje ofisin açılışından bu yana 75 kişiye Adıgece öğretildi, bu kişilerin yarısı Rus. Şu anda 145 kişi gönüllü olarak kurslara katılıyor. Łıuj Adam, önümüzdeki yıllarda da Krasnodar Kray'daki okullara kitap gönderilmesine devam edileceğini açıkladı.

 

Toplantıda Meşbaşe İshak, Łımışeko Ramazan, Çaçuh Mecid ve okul yöneticileri birer konuşma yaptılar. Konuşmacılar Adıgece öğrenimin ailede başladığını, bunu hiçbir Adıge'nin unutmaması gerektiğini, Adıgece öğretimin hayati bir önem taşıdığını belirttiler.

 

Krasnodar Kray'daki eğitim kuruluşları ve Adıge Khase'ler temsilcileri Adıge Cumhuriyeti Łışhası (Başı) Kumpıl Murat'a destekleri için teşekkürlerini sundular.

 

Ç'are Fatim, Adıge Mak, 26 Eylül 2019

 

Kaynak: http://www.adygvoice.ru/wp/%D0%B7%D1%8D%D0%B3%D1%8A%D1%83%D1%81%D1%8D%D1%85%D1%8D%D1%83-%D0%B4%D1%8D%D0%BB%D1%8D%D0%B6%D1%8C%D1%8D%D1%89%D1%82%D1%8B%D1%85/

 

Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız

Cherkessia.net, 30 Eylül 2019


Bu haber toplam 2190 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net