Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Geleneksel Tuapse Büyük Adıge/Çerkes Kültür Festivali Yapıldı!
05 Eylül 2019 Perşembe Saat 15:15
Tarihi Şapsığ yerleşimi - Tuapse’de, gelenek olduğu üzere, “Şapsığe’nin Işıkları” (Шапсыгъэ ибзыйхэр) adlı IX. Büyük Adıge/Çerkes Kültür Festivali yapıldı.

 

Tarihi Şapsığ yerleşimi - Tuapse’de, gelenek olduğu üzere, “Şapsığe’nin Işıkları” (Шапсыгъэ ибзыйхэр) adlı IX. Büyük Adıge/Çerkes Kültür Festivali yapıldı. Tuapse ilçesinin çocuk kolektifi ve seçme şarkıcıları yeteneklerini sergilediler, kutlamanın baş konuğu Adıgey’den gelen ünlü devlet şarkı ve dans topluluğu “İslamıy” idi.

Yaz mevsiminin son günlerinde, Tuapse ilçesinde, uzun yıllardan beri sürdürülen bir gelenek gereğince, her yıl, halkı  bir araya getiren etkinlikler düzenleniyor. Adıge kültür günü nedeniyle “Şapsığe Işıkları” adlı festival  23 Ağustos günü başladı. Bunu Ermeni kültür festivali “Dışşe zendal” ve Rus festivali “Russkiy karavay” izledi.

…Tuapse ana meydanında büyük bir kalabalık, kitle toplanmıştı. En iyi ağırlanan konuklar arasında Adıge köylerinden gelen “anahıjher” (yaşlılar), ilçe kaymakamı Anatoliy Rusin, köy muhtarları (къуаджэхэм яIэшъхьэтетхэр) ve Adıge Khase üyeleri bulunuyordu. Festival belediye yönetimi ile Şapsığların toplumsal parlamentosu (шапсыгъэхэм яобщественнэ парламент) tarafından düzenlendi. Bazı yerel girişimciler festivale maddi destekte bulundular. Festivalde en ilgi çeken şey ünlü modelist K’uraşıne Marine’nin diktiği Adıge ulusal kostümlerinin yer aldığı sergiydi. K’uraşın kostümleri Ts’eps (ЦIэпс) köyünden getirmişti.

 

Kıyıboyu Şapsığların eski kültüre ilişkin ilginç sergi Psıbe Köyü Kültür Evi çalışanları tarafından açılmıştı. Bu arada Tuapse merkezindeki Kiselev adlı çocuk sanat okulu öğrencilerinin usta el işlerine hayran kalmamak da elde değildi. Genç yetenekler Adıge cegusunun (danslarının) usulünü sergilediler, ardından danslarını icra ettiler. Bunu Tuapse ilçesinin değişik yerleşimlerinden gelen sanat toplulukları ve şarkıcılar izlediler: “Şapsığe Işıkları”ve “Gunes” (Aguy-Şapsığe’den, hocaları Şhalaho Zavır), “Çerkesiye”(Черкесиер) (Nıcepsıho köyünden, hocaları Değo Rustam), “Altın Kama” (Дышъэ къам) (Ts’eps köyünden, hocaları Kuraşıne Marin), “Dağların Çocukları” (Къушъхьэхэм якIэлэцIыкIухэр) (Kodeşhap’e köyünden, hocaları Davır Saret), “Altın Miras” (Дышъэ кIэн) (Aguyape köyünden, hocaları Neğuç Sar), “Psıneps” (Pınar Suyu) (Psıbe köyünden, hocaları Şhalaho Murdin), “Joğobın” (Takım Yıldızı) (Kodeşhap’e köyü, hocaları Thağuşşe Maret), “Talisman”(Psıbe köyünden, hocaları Açumıj Marin),Enstrümantal grup olarak “Джырэ Кавказыр” (Günümüz Kafkasyası) (Aguy-Şapsığe köyünden, hocaları Hune Marin), şov grubu “ASSA”(Nıcepsıho köyünden, hocaları Değo Rustam), ayrıca Kodeşhap’e köyünden gelen, hocası Thağuşşe Maret olan enstrümantal grup, “Gornıy kray” (Dağ İli) (Aguy-Şapsığe’den gelme, hocaları Aç’eğu Alen), “Gür Sesler” (Мэкъэ чанхэр) adlı şarkı topluluğu solisti İrina Dementıyev (Aguy köyünden, hocası Margarita Galtseva), şarkıcılar Açumıj Zarema (Psıbe’den) ve Boyko Mariye (Nıcepsıho’dan, hocaları İnna Boyko),Aç’eğu Alen ile Neğuç Şamil Aguy-Şapsığe köyünden geldiler.

Tuapse Büyük Adıge Kültür Festivali “İslamıy” topluluğunun bitiş gösterisi ile son buldu, çalgıcı Mışşe Anzavır ile Eldar Aydemir coşkulu biçimde alkışlandılar.

Festivale katılanlara teşekkür konuşmalarını Tuapse ilçesi kaymakamı Anatoliy Rusin ile Adıge Khase Başkanı Çaçuh Mecid ve Tuapse ilçesi Khase Başkanı yardımcısı Şhalaho Sefer yaptılar.

İlçemizde 50 değişik ulustan insan yaşıyor, hepimiz barış, dayanışma ve iyi komşuluk ilişkileri içindeyiz, amacımız bu beraberliği yöremizde korumaktır, - dedi ilçe kaymakamı. – Kültür ve sanat insanları birbirine bağlar, yakınlaştırır, birbirlerini anlamalarını sağlar, bir ayırım gütmeden gençlerimizin bir arada yaşamalarını destekleyen bir eğitim anlayışımız var. Bu tür etkinlikleri düzenleyen, yardımcı olan kişilerden son derece memnunuz.

Orijinal yazı başlığı: Ижъырэ культурэм ибзый нэфхэр

 

Nıbe Anzor, Adıge mak, 28 Ağustos 2019

 

Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız 

Cherkessia.net, 5 Eylül 2019


Bu haber toplam 1920 defa okundu.


Hapi Cevdet Yıldız

Sn. Akgün, Şapsığ yöresi gerçekten şirin bir köşe, Karadeniz'in karşı kıyısında bir kıyı cenneti. Orayı cennet yapan da en başta yerli Adıge halkı ve onlarla uyumlu bir yaşam sürdüren diğer insanlar olmalı. Ne yazık ki, totaliter Rus yönetimi 1864'te Adıgelere yaptığı gibi, Mayıs 1945'te de bu güzelliğe kıydı, yerel halkın özerk yönetimini kaldırdı, küçük ülkesini gaspetti.

11 Eylül 2019 Çarşamba Saat 18:05
semih akgün

Ah şimdi hatırladığım şeyler var fakat burada anlatamadım ağabey. İnsanı umutsuzluğa sürüklemesi işten bile değil. O güzel köy Psıbe muhteşem bir coğrafya. Doğal güzelliklerini, insani güzellikleri tamamlıyordu. Zavallı ülkemiz. İnsanın nasıl da gözleri yaşarıyor. Şu an neredeyse patlayacağım. Ahh...

11 Eylül 2019 Çarşamba Saat 18:03
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net