Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Moskova’nın Çerkesleri Şiddete Kışkırtma Çabaları Kremlin’de Geri Tepti!
09 Temmuz 2019 Salı Saat 23:31
Rus makamları, Çerkes hakları savunucusu olan Martin Koçesoko’nun üzerine uyuşturucu yerleştirerek Kuzey Kafkasya'da uzun süredir acı çeken halkı galeyana getirmeye çalışıp protesto gösterisine teşvik etmeyi ve Martin Koçesoko’yu bu bahaneyle aradan çıkarmayı hedeflediler.

Paul Goble, 30 Haziran 2019

 

Rus makamları, Çerkes hakları savunucusu olan Martin Koçesoko’nun üzerine uyuşturucu yerleştirerek Kuzey Kafkasya'da uzun süredir acı çeken halkı galeyana getirmeye çalışıp protesto gösterisine teşvik etmeyi ve Martin Koçesoko’yu bu bahaneyle aradan çıkarmayı hedeflediler.

Fakat Novaya gazeta'da yayınlanan yeni bir yazıya göre bu çaba iki önemli yoldan geri tepiyor. Moskova bir yandan Çerkes ulusal hareketine odaklanarak, bu hareketin son aylarda ne kadar güçlendiğini istemeyerek vurgulamış oldu. Öte yandan, Çerkeslerin davalarını Ruslara daha kapsamlı bir şekilde sunmalarını sağladı.

 

Geçmişte, Çerkes aktivistleri Moskova gazetesinden İlya Azar'a verdiği demeçte, Rus makamları/yetkilileri, ulusal hareketi aktive etme eğiliminde olan Çerkes protestolarını büyük ölçüde görmezden geldiler, çünkü destekçilere sadece sessizlikle karşılanacaklarsa neden protesto etmeleri gerektiğini soruyorlar. (novayagazeta.ru/articles/2019/06/28/81058-v-ozhidanii-chuda).

 

Şimdi, Çerkes hareketi büyüyor ve Rus yetkililerin dikkatini çekiyor. Ve Çerkes hareketinin dikkat çekmesi Rus yetkililerin daha önce marjinal olarak görüp umursamadıkları bir hareketin büyümesini ve bu hareketin gücünü vurgulamaktadır. Ancak bunun bir başka sonucu daha oldu: Çerkeslerin davalarını daha geniş bir kitleye sunmalarına izin verdi. İlya Azar’ın makalesi bunun açık bir örneğidir.

 

5.000'den fazla kelimeyle gazeteci, Çerkeslerin Suriye ve Irak vatandaşlarının geri dönmeleri, dillerinin desteklenmesi, 1864'ün soykırım olarak tanınması ve Çerkes alt gruplarının ve bölgelerinin birleştirilmesi taleplerini ayrıntılarıyla anlatıyor, tek bir millet ve cumhuriyet halinde.

 

Moskova, Koçesoko aleyhine yapılan suçlamalar ile bu yeni kampanyayı başlatmadan önce böyle bir makale medyada neredeyse hiç duyulmamıştı.Şimdi, Ruslar kendilerini güçlendirmeye çalışırken Çerkeslerle aralarında paralellikler sağlıyorlar. Ve bu dengeleri değiştiriyor. (windowoneurasia2.blogspot.com/2019/06/russian-authorities-apply-same-tactics.html).

 

Planlı kumpasların sonucunda Çerkeslerin disiplinli bir yaklaşım benimsemeleri, daha geniş bir topluluktan destek almalarını sağladı. Bu durum Moskova’nın umut ettiği gibi geniş çapta bastırıcı bir eylem için herhangi bir fırsat vermeyecektir.

 

Sovyet zamanlarının sonunda, Kremlin ateşin üzerine su püskürterek ateşi söndürmeye çalışmıştı ancak bunu yaparak sadece ateşi söndüremeyecek olduklarını gözledi. Şimdi, bir kez daha, Kremlin Çerkeslere bu şekilde saldırarak aynı hatayı yapıyor.

 

Korkutulmak yerine teşvik edildiler, marjinalleşmek yerine yeni müttefikler kazanıyorlar. Soçi’den sonra Moskova Çerkeslerin yenilgiye uğramasını umuyordu. Fakat şimdi bu yeni durum Çerkeslerin güç kapasitelerini gösteriyor ve Moskova bu güç kapasitesine karşı koymayı daha zorlu buluyor.

 

Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2019/06/moscows-efforts-to-provoke-circassians.html?

 

Çeviri: Nesibe Evcin   

Cherkessia.net, 9 Temmuz 2019


Bu haber toplam 2321 defa okundu.


MAMRESH

Kışkırtma sonuç vermedi. Çerkeslerin sağduyulu tepkileri sonuç verdi ama.

Martin eninde sonunda özgür olacak! Gündemde tutmaya devam..

13 Temmuz 2019 Cumartesi Saat 17:44
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net