Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Martin Sonuna Kadar Savaşmaya Kararlı'
03 Temmuz 2019 Çarşamba Saat 23:28
Geçen ay uyuşturucu kullanma ve bulundurma suçlamasıyla gözaltına alınan Çerkes aktivisti Martin Koçesoko, 25 Haziran'dan beri ev hapsinde tutuluyor ve tamamen dış dünyadan izole ediliyor.

paragraphs.online, 2 Temmuz 2019

Geçen ay uyuşturucu kullanma ve bulundurma suçlamasıyla gözaltına alınan Çerkes aktivisti Martin Koçesoko, 25 Haziran'dan beri ev hapsinde tutuluyor ve tamamen dış dünyadan izole ediliyor. Koçesoko’nun avukatı Timur Hutov Paragraphs'a, müvekkilinin masumiyetini tüm yasal yollarla kanıtlamak istediğini söyledi .

- Martin şimdi kendisini nasıl hissediyor, ruh hali, durumu nedir?

 

-Kendini iyi hissediyor, sonuna kadar savaşmaya ve dürüst adını geri kazanmaya kararlı. Martin'in uyuşturucuyla ilgisi yok. Kocesoko kendi ifadesinde belirttiği gibi, hayatı için korkmuş ve kendisini alıkoyanların neler yapabileceğini anlamak, eğer arzu ederlerse onu daha sonra bulamayacaklarını, kuvvetli psikolojik baskı altında, uyuşturucunun kendisine ait olduğunu baskı altında kabul ettiğini belirtmiştir. Cebinde, arabasında uyuşturucu bulunduğunu kabul etmesi ve bunu tanıklarla ifade etmesi gerektiği söylendi. Hafif bir ceza ile kurtulacağına söz verildi. KBC, İçişleri Bakanlığı Aşırıcılıkla Mücadele Merkezi’nin (CPE) kötü şöhretini bilerek, hayatı ve sevdiklerinin kaderi için endişelenen Martin bunu kabul etti.

 

- “Yargıtay'daki duruşmalarda Kocesoko, 16 Mayıs'ta Baksan ilçe başkan yardımcısı Anzor Ahobekov'un kendisini kamu faaliyetlerini azaltmaya çağırdığını, aksi takdirde“ uyuşturucu tızağı kurulabileceğini ya da hiç bulamayacaklarını söyledi. Martin, bu tehdide cevap olarak kolluk kuvvetine mi döndü?

 

- Martin, tehdit edildiğini belirten bir ifadeyle İçişleri Bakanı yetkililerine defalarca başvurdu. Martin'in 24 Mayıs’ta, tutuklamadan 13 gün önce 16 Mayıs tarihinde Nalçik’te düzenlenen bir yuvarlak masa toplantısına katılmasının ardından, federalizm sorunlarına bağlı olarak bir itiraz başvurusu yapıldı. Ailesi, ayrım gözetmeksizin bir tür devlet komplosuna karıştığı konusunda ısrar ediyor. Bu keyfiliğe Kocesoko ve yuvarlak masa katılımcılarına yönelik sosyal ağlarda dizginsiz iftiralar eşlik etti.

 

25 Mayıs'ta, Rusya Federasyonu Halkları Demokratik Kongresi temsilcileri, bölge yönetiminin Xabze kurumunun başkanı Martin Koçesoko'nun bir gün önce bir devlet arsasına katılmakta ısrar ettiklerini belirten baskı konusunda KBC başkanı Kazbek Kokov'a şikayette bulundu.

 

- Koçesoko'ya göre, gözaltı Merkezinde (SIZO) öldürülmekle dahil olmak üzere çeşitli tehditler aldı. Şu anda hayatı için bir tehdit var mı?

 

- Şu anda yaşamına yönelik tehdidin SIZO'dan çok daha az olduğuna inanıyorum, ancak tüm koşulları göz önünde bulundurarak, tamamen göz ardı edilemiyor.

 

- Müvekkilinize göre kendisine uyuşturucu atılıp iftira atan ve gözaltına alınması sırasında dayak atan CBE (Rusya İçişleri Bakanlığı’nın KBC’de Aşırılıkçılıkla Mücadele Merkezi), 

çalışanlarının cezalandırılmasını isteyecek misiniz?

 

- Savunma objektif bir soruşturma yürütmeyi ve sahtecilikten sorumlu olanları cezai sorumluluğa sokmayı amaçlamaktadır.

 

- Martin adil bir soruşturmaya güveniyor mu?

 

- Tabii ki. Martin, masumiyetini tüm yasal yollarla kanıtlamayı amaçlamaktadır.

 

- Bir sonraki mahkeme oturumu ne zaman?

 

- Teorik olarak bir sonraki toplantı Ağustos ayının başlarında mümkündür - soruşturma, ev hapsinde tutukluluk süresini uzatmak için bir dilekçe ile ortaya çıkarsa. Ancak savunma, o zamana kadar adaletin hüküm süreceğine ve Martin’in suçlamalarının düşeceğine inanıyor.

 

- Son yılların istatistiklerine bakarsanız, Kuzey Kafkasya'da Ayub Titiev, Jalavdi Geriev, Ruslan Kutaev de dahil olmak üzere birçok aktivist "Uyuşturucuların yasadışı bulundurulması" başlığı altında mahkum edildi. Sizce neden Kuzey Kafkasya'da istenmeyen aktivistlere karşı mücadelede''uyuşturucu kumpası'' ana silah haline getirildi?

 

- Sadece uyuşturucu suçu atmanın neden Kuzey Kafkasya'da istenmeyen insanları ortadan kaldırmanın bir aracı olduğunu söylemek zor. Bu muhtemelen, vicdansız polis memurları için uyuşturucuların mevcudiyeti ve suçun kanıtlanmasının göreceli basitliğinden kaynaklanıyor. Ancak, bu sadece bireysel çalışanları değil, tüm emniyet uygulama sistemini bir bütün olarak ele alan kısır bir uygulamadır. Bu uygulama tamamen ortadan kaldırılmalıdır.

***

«Мартин настроен бороться до конца»

Черкесский активист Мартин Кочесоко, задержанный в прошлом месяце по обвинению в приобретении и хранении наркотиков, с 25 июня находится под домашним арестом и полностью изолирован от внешнего мира. Адвокат Кочесоко Тимур Хутов рассказал Paragraphs, что его подзащитный намерен доказывать свою невиновность всеми законными способами.


– Как себя сейчас чувствует Мартин, какой у него настрой, состояние?


– Он чувствует себя нормально, настроен бороться до конца и восстановить свое честное имя. К наркотикам Мартин никакого отношения не имеет. Как следует из заявления самого Кочесокова, испугавшись за свою жизнь, и понимая, на что способны люди, которые его задержали, что при их желании его действительно могут потом не найти, он под сильным психологическим давлением согласился признать, что наркотики принадлежат ему. Ему сказали, что он должен признать, что у него есть наркотики в кармане и в машине, и заявить это при понятых. Ему пообещали, что он отделается легким испугом. Зная репутацию ЦПЭ МВД по КБР, испугавшись за свою жизнь и судьбу своих близких, Мартин согласился.


– Во время слушаний в Верховном суде Кочесоко рассказал, что 16 мая замглавы Баксанского района Анзор Ахобеков призвал его снизить общественную активность, иначе «ему подбросят наркотики или вообще не найдут». Обратился ли Мартин в ответ на эту угрозу в правоохранительные органы?


– Мартин неоднократно обращался к должностным лицам КБР с заявлением, что ему угрожали. Ещё 24 мая, то есть за 13 дней до задержания, появилось обращение, в котором сообщалось, что после участия Мартина в круглом столе в Нальчике 16 мая, посвященном проблемам федерализма, к нему «домой явились представители администрации района, которые оказывали давление на него и его родителей, огульно настаивая на том, что он участвует в каком-то государственном заговоре. Это самоуправство сопровождалось разнузданной клеветой в соцсетях, направленной в адрес Кочесоко и участников круглого стола».


А 25 мая представители «Демократического конгресса народов РФ» пожаловались врио главы КБР Казбеку Кокову на преследования, указав, что к руководителю общественной организации «Хабзэ» Мартину Кочесоко накануне пришли представители администрации района и настаивали, что он участвует в каком-то государственном заговоре.


– По заявлению Кочесоко, в СИЗО ему поступали угрозы, в том числе угрожали убийством. Существует ли угроза его жизни на данный момент?


– Полагаю, что на данный момент угрозы его жизни гораздо меньше, чем в СИЗО, однако с учетом всех обстоятельств полностью исключать ее нельзя.


– Будете ли вы добиваться наказания тех сотрудников ЦПЭ (Центра по противодействию экстремизму МВД России по КБР), кто, по версии вашего подзащитного, подбросил ему наркотики, а также подверг избиению во время задержания?


– Защита намерена добиваться объективного расследования и привлечения всех виновных в фальсификации к уголовной ответственности.


– Рассчитывает ли Мартин на справедливое расследование?


– Безусловно. Мартин намерен доказывать свою невиновность всеми законными способами.


– Когда будет следующее заседание суда?


– Теоретически, следующее заседание возможно в начале августа – если следствие выйдет с ходатайством о продлении срока содержания под домашним арестом. Однако защита полагает, что к этому времени справедливость восторжествует, и обвинения с Мартина будут сняты.


– Если посмотреть на статистику последних лет, то многие активисты на Северном Кавказе, в том числе Оюб Титиев, Жалауди Гериев, Руслан Кутаев, были осуждены по статье «Незаконное хранение наркотиков». Как вы считаете, почему на Северном Кавказе именно подброс наркотиков стал главным орудием борьбы с неугодными властям?


– Сложно сказать почему именно подброс наркотиков стал средством устранения неугодных на Северном Кавказе. Наверное, это обусловлено доступностью наркотических средств для недобросовестных сотрудников полиции и относительной простотой доказывания состава преступления. Однако это порочная практика, которая дискредитирует не только отдельных сотрудников, но и всю правоохранительную систему в целом. Эту практику необходимо полностью искоренить.


Kaynak: https://paragraphs.online/article/403-martin-nastroen-borotsya-do-kontsa?

 

Çeviri: Beşto Yılmaz Beştepe

Cherkessia.net, 3 Temmuz 2019


Bu haber toplam 2359 defa okundu.


Valeri Valo

Не сомневаемся что и докажет свою невиновность и ПРОДОЛЖИТ РАБОТАТЬ НАД ПРОБЛЕМАМИ СВОЕГО НАРОДА
СЛАВА БОГУ ЗАКОННЫХ МЕТОДОВ В НАШЕМ ГОС-ВЕ ПРЕДОСТАТОЧНО

09 Temmuz 2019 Salı Saat 19:23
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net