Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Martin Koçesoko'nun Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesinde Masum Olduğunu Açıkladığı İtiraz Metni:
25 Haziran 2019 Salı Saat 14:12
Ben Martin Husenoviç Koçesoko, şu anda, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Lesken Rayonu polis şefi A.KH. Karmov'a göre, Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun 2. bölümündeki 228. maddesine göre 39 / 76-19 no'lu ceza davası kapsamında bir suç işlemekle suçlanıyorum.

 

Bugün 24 Haziran 2019'da, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Yüksek Mahkemesinde, Martin Koçesoko ve avukatlarının tutukluluğun devam etmesi konusundaki itirazının yapıldığı duruşma devam etti.

 

Koçesoko, Aşırılıkla Mücadele Merkezi, Federal Cezaevi ve İçişleri Bakanlığı personelinin fiziksel şiddet tehdidi nedeniyle şuçlamayı kabul etmek zorunda kaldığını belirtti. Ona göre, bu tehditler bu güne kadar da devam ediyor.

 

Duruşmaya 25 Haziran 2019'a saat 15.00'e kadar ara verildiği açıklandı.

 

İtiraz Metni

 

Ben Martin Husenoviç Koçesoko, şu anda, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Lesken Rayonu polis şefi A.KH. Karmov'a göre, Rusya Federasyonu Ceza Kanunu'nun 2. bölümündeki 228. maddesine göre 39 / 76-19 no'lu ceza davası kapsamında bir suç işlemekle suçlanıyorum.

 

Uyuşturucu satın almak ve bulundurma ile ilgili olmadığımı beyan etmek istiyorum. Son birkaç yıldır, yerel yönetim ve yolsuzlukla mücadelenin yanı sıra, bütçe fonlarının tahsisi üzerindeki kontrolün güçlendirilmesi konusu da dahil olmak üzere bir dizi aktif sivil pozisyonda bulundum. Bu faaliyeti açıkça yaptım, hiçbir durumda şiddet veya yasa dışı eylem çağrısında bulunmadım.

 

Güvenlik güçlerine bağlı tarafımdan bilinmeyen kişiler, ne yaptığımı anlamadan beni kovalamaya başladı. Sosyal ağlardaki bazı gruplarda benim hakkımda uyuşturucu bağımlısı ve batılı bir ajan olduğumu yazmaya başladılar. 

 

Bu doğru değil, ben basit bir vatan çocuğuyum.

 

16 Mayıs'ta katıldığım, Rusya Federasyonu'nda federalizm hakkında bir yuvarlak masa toplantısı vardı. Ondan sonra, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Baksan Rayon başkan yardımcısı Anzor Ahobekov evime geldi. Bana ve babama, sosyal faaliyetlerimi azaltmam gerektiğini başka tanıkların huzurunda söyledi. Aksi takdirde, uyuşturucu bulundurma suçu üzerime atılacak, beni 15 yıl hapsedecekler ya da ortadan kaldıracaklardı. Bunda anlaştım ve kötü bir şey yapmayacağımı söyledim.

 

Moskova'da yuvarlak masa toplantısına davet edilip, geri döndükten sonra yerel medyaya bir röportaj verdim.

 

Haziran ayında, akrabalarımın yaşadığı Urukh köyünden, balık tutmaktan dönüyordum. Nalçik yolunda, bir DPS aracı sollamadan veya selektör yapmadan uzun süre ardımdan geldi. Bir süre sonra, trafik polisleri durmamı istedi, yolun kenarında durdum ve erkek kardeşim arabasını daha ileri sürdü. 

 

Müfettiş belgeleri istedi, ona verilecek belgelerle arabadan çıktım ve o anda belgeleri teslim ettiğimde, maskeli ve siyah üniformalı birçok silahlı adamın ve sivil kıyafetli iki kişinin içinden çıktığı 2 adet koyu gümüş renkli Lada Priora araba geldi. Hemen Aşırılıkla Mücadele Merkezinin personeli olduklarını anladım, hangi yöntemleri kullandıklarını bildiğimden, Baksan ilçesinin başkan yardımcısı Ahobekov'un uyarısını hatırladım ve korktum. Beni arabamın sağ tarafına yüzüstü yatırdılar, ellerimi arkamdan kelepçelediler. Yüzüme vurup, sadece aşağı bakmaya zorladılar. Arabanın kapısı açıktı.

 

Sonra görevlilerden biri, kafamı kaldırarak, yüzüme, kafama, ellerime, araçtaki bazı giysilerle daha sonra farkına vardığım uyuşturucu bir madde sürdü ve kot pantolonumun sol cebine bir şey koydu.

 

Ondan sonra, görevlilerden biri bana şöyle dedi: İki seçeneğin var, ilki inkar etmeye devam etmek ve sonra ne istiyorsak onu yapacağız ya da söylediğimizi yapacaksın ve her şey uygarca olacak.

 

Hayatım için korkmuştum, bu insanların neler yapabileceğinin farkına vardım, beni gerçekten ortadan kaldırabilirlerdi, onların dediğini kabul ettim ve ikinci seçeneği seçtim. Cebimde ve arabada uyuşturucu bulundurduğumu kabul etmem gerektiğini ve bunu tanıklarla ifade etmem gerektiğini söylediler. Kolayca kurtulacağıma dair söz verdiler.

 

Bir süre sonra, polis memurları KBC'nin Lesken Rayon'undaki Rusya İçişleri bakanlığı ofisinden tanıklarla geldiler, daha önce kelepçelerimi çıkardılar. Herhangi bir kanun dışı madde olup olmadığını sordular. Esrar içtiğimi, kot pantolonumun sol cebinde bir torba olduğunu ve arabamda da olduğunu söylemek zorunda kaldım. Ondan sonra, ikinci paketin nerede olduğunu gösterdiler, sonra beni arabaya götürdüler ve ikinci esrar paketini sürücü koltuğunun altından almamı söylediler. Esrar paketlerini kendi başıma açmak zorunda kaldım. Muhtemelen elimdeki uyuşturucu izlerini korumak için böyle yaptırıldı. Aynı zamanda, arka koltukta dün yakalanan balıkla dolu bir çantam vardı, hatta onu hiç incelemediler, buda esrarın nerede olduğunu açıkça bildiklerini gösteriyor ve trafik kontrolü bir formaliteydi.

 

Ondan sonra bir bölüme götürüldüm ve konuşmaya başladım. Bölümde, polis memurları ve tanımadığım diğer kişiler tarafından sorular soruldu. Çoğunlukla sosyal faaliyetlerimi sordular, uyuşturucular hakkında soru sormadılar. Sonra tutanağı yazdılar ve bana imza atmam için verdiler, okuyacak vaktim bile olmadı. A. KH. Tabukhova adında bir avukat çağırdılar. Onunla özel olarak konuşmama izin verilmedi, çünkü görevli personel yanımızda durdu ve ayrıca bu avukatı tanımıyordum ve o kadar korkmuştum ki ona bir şey anlatmaktan çekindim.

 

Sonra mahkeme beni tutukladı ve Nalçik kentindeki 1 nolu soruşturma merkezine gönderildim. Ancak duruşmada akrabalarım neden suçlu olduğumu sorduğunda, onlara suçlamayı kabul ettiğimi aksi takdirde öldürüleceğimi söyledim.

 

Ondan sonra medyada ve sosyal ağlarda benimle ilgili bir destek dalgası oluştu. Uyuşturucunun üzerime atıldığını söylemeye başladılar. Hapishane memuru İslam Taov tarafından çağrıldım, ofisine getirildim ve "itiraf etmeyi reddederseniz, Aşırılıkla Mücadele Merkezi'nin burada çok büyük bir etkisi olduğunu anlarsınız ve en kötüsü sizi kameralı bir hücreye taşırlar ve ceza davasına başka bölümler ekleyebilirler, ne isterlerse her şeyi yapabilirler" dedi.

 

Tüm itirafları vermek zorunda kaldım çünkü çok büyük bir baskı altındaydım ve hayatım için korkuyordum.

 

Hayatım için hala korkmaya devam ediyorum, ancak sıradan insanların desteğini gördükten sonra, bunu düşünüp gerçeği anlatmam ve bu kanunsuzlukla mücadele etmem gerektiğine karar verdim. İntihar düşüncelerim hiç olmadı, yaşam için büyük planlarım var. Bu nedenle, eğer bana bir şey olursa, bu kesinlikle, haksız şekilde kanun uygulayıcı memurlar yüzünden olacaktır.

 

Hiç uyuşturucu kullanmadım ve esrarın neye benzediğini hiç görmedim. Sürekli tehdit altındayım, avukatlarımın yokluğunda başıma bir şey gelmesinden korkuyorum. Kendimi tekrar pazarlık etmeye zorlayabilirim.

 

Federal Cezaevi Servisi, Aşırılıkla Mücadele Merkezi ve İçişleri Bakanlığı çalışanları tarafından beni olası tehditlerden ve işkencelerden korumanızı rica ediyorum.

 

Martin Husenoviç Koçesoko, 19 Haziran 2019

 

 

Kaynak: http://zapravakbr.com/index.php/30-uncategorised/1278-martin-kochesokov-v-verkhovnom-sude-kbr-ofitsialno-zayavil-o-svoej-polnoj-nevinovnosti?

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 25 Haziran 2019


Bu haber toplam 2502 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net