Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Koçesoko'ya Destek Dilekçesi İçin 2.000 İmza Toplandı!
11 Haziran 2019 Salı Saat 19:28
Koçesoko'nun serbest bırakılmasını talep eden dilekçe de 24 saat içinde 2 binden fazla kişi tarafından imzalandı.

Kavkaz Uzel, 10 Haziran 2019

 

Xabze Xase temsilcisi Azamat Sormanov, "Martin Koçesoko'nun akrabaları tarafından tutulan bir avukat, soruşturma merkezinde gözaltına alınan aktivistle görüşmeyi başardı" dedi.

Koçesoko'nun serbest bırakılmasını talep eden dilekçe 24 saat içinde 2 binden fazla kişi tarafından imzalandı.

 

"Kafkas Düğümü" nün yazdığına göre, 7 Haziran'da Nalçik polisi Xabze sivil toplum örgütü başkanı Martin Koçesoko'yu tutukladı. Aktivistin arabasının aranması sırasında güvenlik güçleri bir çantada uyuşturucu madde buldu. 

 

Koçesoko, uyuşturucu bulundurma şüphesiyle gözaltına alındı ​​ve bir soruşturma servisine gönderildi. 

 

9 Haziran'da, Mahaçkale'deki aktivistlerde ona destek için bir miting düzenlediler.

 

Mayıs ayının sonunda, Martin Koçesoko'nun ailesine yerel yetkililerin temsilcilerinin yaptığı ziyarette, aktivistin "faaliyetlerini yavaşlatması gerektiği" söylendi. 

 

Bu, Koçesoko'nun Nalçik'teki federalizm konulu bir yuvarlak masa toplantısı yaptıktan sonra gerçekleşti.

 

Xabze aktivisti Azamat Sormanov, Martin Koçesoko'nun bugün Nalçik soruşturma merkezinde akrabaları tarafından tutulan bir avukatla görüştüğünü, "Kafkas Düğümü" muhabirine söyledi.

 

"Tutuklanmasından sonra, Lesken bölgesinin polis bölümüne götürüldü. Başlangıçta devlet koruması aldı, ancak aynı zamanda akrabalarına tutuklandığı bildirilmedi. Sonra Nalçik'e soruşturma merkezine yerleştirildi. Avukatın bugün onunla buluştuğunu biliyoruz, ancak şu ana kadar daha fazla ayrıntı yok" dedi.

 

Koçesoko’nun arabası, genellikle sadece kamyonların kontrol edildiği bir görev sırasında durduruldu. "Yolcu taşımacılığı neredeyse olmuyor. 8 Haziran'da bir Çerkes aktivisti olan Aslangerei Dymov gözaltına alındı, Kendelen'deki olaylarla ilgili sorguya çekildi ve sonra serbest bırakıldı 

 

8 Haziran'da bir Çerkes aktivisti olan Aslangeri Dumov gözaltına alındı, Kendelen'deki olaylarla ilgili sorguya çekildi ve sonra serbest bırakıldı."

 

Eylül 2018'de Kanjal Savaşı'nın 310. yıldönümü anısına yapılan ve aktivistler ile güvenlik güçleri arasında gerilim ve çatışmaya yol açan yürüyüş, Balkar köyü olan Kendelen sakinleri tarafından durduruldu. 

 

Aktivistlere göre, en az 45 kişi hastaneye kaldırıldı, 120 kişi gözaltına alındı. Kendelen'deki olaylardan kısa bir süre sonra, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkanı Yuri Kokov görevden alındı. Siyaset bilimcilere göre Kokov'un görevden alınması huzursuzluğun bir sonucuydu.

 

Ayrıca 8 Haziran'da güvenlik güçleri, Sormanov'un kendisi de dahil olmak üzere, Xabze örgütünün ofisini ve bir dizi aktivistin evini aradı. "Evlerde arandı, ofis ekipmanlarına, telefonlara, bilgisayarlara, flash belleklere el konuldu. Ofiste ayrıca arandı. Xabze  ofisi organizasyon temsilcisi Murat Surdumov tarafından açıldı. Tüm ofis ekipmanlarına ve belgelerine de el konuldu" dedi Azamat Sormanov.

 

Kabardey-Balkar İçişleri Bakanlığı, Koçesoko'nun gözaltına alınması ve Çerkes aktivistlerinin aranması hakkında "Kafkas Düğümü" muhabirine yorum yapmayı reddetti.

 

9 Haziran'dan bu yana, Change.org'da "Martin Koçesoko'ya Özgürlük!" Başlıklı bir dilekçe yayınlandı. Dilekçenin yazarı olan Tina Lakhova, eylemcinin tutuklanmasından kısa bir süre önce yetkililerin baskısına maruz kaldığını ve onun hakkındaki hakaret içeren yayınların ınternette göründüğünü belirtti. 

 

Dilekçe metninde, "Cumhuriyet halkı, aktivistin masumiyetine ve davanın kurmaca olduğuna inanıyor" deniyor.

 

Martin Kochesoko, Rusya Halkları Demokratik Kongresi eş başkanı bir eylemci, gazeteci, kurucu ve kamu kuruluşu "Xabze" nin başkanıdır. "Kafkas Düğümü" aktivistin biyografisini yayınladı.

 

Dilekçe için, Moskova saatine göre 20:24'de 10 Haziran'da, 2008 imza toplandı. "Martin iyi biri ve yasalara uyan bir vatandaş. Tüm arkadaşları sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olduğunu, sigara ve içki içmediğini, uyuşturucu kullanmadığını gayet iyi biliyorlar. 

 

Onu tanıyan herkes onun masumiyeti konusunda hemfikir ve ben de onlardan biriyim " - Bu Murat Makhoş'un talebi üzerine yazıldı.

 

İbrahim Gukemuh, "Martin Koçesoko'nun uyuşturucu kullandığına veya dağıttığına inanmıyorum" dedi.

 

Kaynak: https://www.kavkaz-uzel.eu/articles/336520/

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 11 Haziran 2019


Bu haber toplam 1951 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net