Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Litvanya Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgününü Soykırım Olarak Tanıdı!
07 Haziran 2019 Cuma Saat 12:31
Litvanya Parlamentosu, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününün soykırım olarak tanınmasına dair kararı 6 Haziran 2019 tarihinde kabul etti.


Litvanya Parlamentosu, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününün soykırım olarak tanınmasına dair kararı 6 Haziran 2019 tarihinde kabul etti.

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius konuyla ilgili Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Bugün Litvanya Parlamentosu, Kırım Tatarlarının kitlesel sınır dışı edilmesini totaliter Stalinist rejimin 75 yıl önce işlediği soykırım (olarak) ilan eden kararını verdi. Litvanya, Kırım Tatarlarının Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da haklarını savunmaya devam edecektir.” diye kaydetti.


Litvanya’nın Ukrayna Büyükelçisi Marius Yanukonis de ATR kanalına yaptığı açıklamada, “Şimdi Litvanya Parlamentosu 1944 Kırım Tatar Sürgünü soykırım olarak tanınması kararını kabul etti” ifadesini kullandı.


KTMM Başkanı Çubarov’dan Litvanya Parlamentosuna Teşekkür


Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DKTK) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov Facebook sayfasında Litvanya’nın son kararına ilişkin açıklama yaptı.


Çubarov, “Şimdi Litvanya Cumhuriyeti Parlamentosu 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününün Soykırım olarak tanınması kararını oylamaya çıkardı. Toplantıda bulunan 79 milletvekilinden 77 milletvekili oy verdi. Karşı çıkan hiç kimse olmadı. Litvanya halkına ve Litvanyalı siyasetçilere teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.


İlk Adım Letonya Parlamentosundan


Letonya Parlamentosu, 10 Mayıs 2019 tarihinde 18 Mayıs 1944’teki Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanımıştı.


Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı, Kırım Tatar Milli Meclisi Eskender Bariyev, söz konusu gelişmeyle ilgili olarak 2019 sonuna kadar en az üç Avrupa ülkesinin Parlamentosunun Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak kabul edebileceğini belirtmişti.


Kaynak: QHA

Cherkessia.net, 7 Haziran 2019


Bu haber toplam 2123 defa okundu.


Yaşar Öz

Darısı Çerkeslere..

08 Haziran 2019 Cumartesi Saat 13:57
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net