Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihi Çerkesya Haritası, Çerkes Soykırımının 155.Yılında Yeniden Çoğaltıldı!
20 Mayıs 2019 Pazartesi Saat 16:48
İlk kez 2010 yılında Adığey Adığe Khase ve Cherkessia.net sitesi'nin katkılarıyla bastırılan tarihi Çerkesya haritası, soykırımın 155. yılında yeniden çoğaltıldı.

 

İlk kez 2010 yılında Adığey Adığe Khase ve Cherkessia.net sitesi'nin katkılarıyla bastırılan tarihi Çerkesya haritası, soykırımın 155. yılında yeniden çoğaltıldı.

Haritayı Adığey'de Kabıhable köyünden tarih öğretmeni Hasaneko Hamid 25 yıllık titiz bir çalışmayla hazırlamıştı. 

 

2014 yılının Çerkes soykırım ve sürgününün 150. Yılı olması nedeniyle Hasaneko Hamid, Maykop Khase ve Çerkesya Yurtseverlerinin girişimiyle aynı haritanın üzerine yeni yerleşim yerlerini de ekleyerek, genişletilmiş olarak yeniden düzenlemişti.

 

Haseneko Hamid yirmi beş yıl boyunca eski Çerkes yerleşim yerleriyle ilgili çalışmalar yaptı, arşivlerden onların isimleri ve eski yaşayanlar hakkında dokümanlar topladı.

 

Don (Ten) nehri civarından başlayarak tarihi Çerkesya sınırları içinde 5000'den fazla köy ismini arşivlerden tespit eden Hasaneko Hamid'in bu çalışması uzun yıllar soruşturma ve kovuşturmalarla engellendi, defalarca üzerinde çalışarak elle yaptığı haritalara el konuldu. Bazen pasaportu alındı, bazen gerekçesiz olarak devlet arşivlerine alınmadı.

 

Tarihi Çerkesya haritası, 10 yıl önce olduğu gibi yine Cherkessia.net yayın kurulu tarafından Çerkes Soykırım ve Sürgününün 155.yılında Türkiye'de yeniden çoğaltıldı. 


Türkiye Çerkes diasporasında geçtiğimiz 10 yılda miting, festival v.b kurum organizasyonlarında ve münferit olarak yaklaşık 55 bin adet tarihi Çerkesya haritası dağıtılmıştı. 


Harita Mayıs 2019 tarihi itibarıyla 70*100 cm boyutlarında 200 gr mat kuşe kağıda baskılı olarak yeniden dağıtıma hazır.


Not: Haritadan edinmek isteyenlerin info@cherkessia.net adresine mail ile ulaşmaları veya https://www.facebook.com/cherkessia.net?fref=ts FB sayfasına mesaj göndermeleri gerekiyor.

 

Cherkessia.net, 20 Mayıs 2019


Bu haber toplam 3006 defa okundu.


Khanbolet

Mail attım İnfo adresinize. Teşekkürler.

22 Mayıs 2019 Çarşamba Saat 15:05
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net