Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Belgeler, Çerkeslerin En Bastırılmış Sovyet Halklarından Biri Olduğunu Gösteriyor!
28 Nisan 2019 Pazar Saat 00:17
Çerkeslerin Sovyet iktidarının ilk on yılında yaşadıkları siyasi baskılar üzerine yeni bir kitabın incelemesinde, M.N. Gubjokov, Çerkes elitlerinin SSCB'nin diğer birçok halkının kaderini paylaşmalarına karşın, "siyasi baskı ve etnik temizlik konularını tartışan yerel tarihi çalışmalardan büyük ölçüde yoksun olduklarını" söylüyor.

 

Paul Goble, 21 Nisan  2019

Çerkeslerin Sovyet iktidarının ilk on yılında yaşadıkları siyasi baskılar üzerine yeni bir kitabın incelemesinde, M.N. Gubjokov, Çerkes elitlerinin SSCB'nin diğer birçok halkının kaderini paylaşmalarına karşın, "siyasi baskı ve etnik temizlik konularını tartışan yerel tarihi çalışmalardan büyük ölçüde yoksun olduklarını" söylüyor.

Söz konusu kitap, ''Kuzey Kafkasya'daki Çerkeslerin Siyasi Sorunu (1918-1940) Arşiv Materyali ve Anıları, A.K. Sharapova (Rusça, Nalçik, 2017, 824 s.) İnceleme, orijinal olarak Adıgey Cumhuriyeti Beşeri Bilimler Araştırma Enstitüsü'nün yayınlarında mevcuttur,  http://natpressru.info/index.php?newsid=11617 adresinde bulunabilir.

 

Çalışmanın yazarı Ayşat Şarapova konuyu kendi yaşamı temelinde biliyor. Ailesi baskıdan kaçtıktan sonra bir araya geldi; Çerkesler arasında Sovyetler tarafından baskı altında tutulan birçok alim ve kültürel şahsiyeti onurlandırmak için uzun yıllar çalıştı. İnceleyen kişinin kitabı "en büyük gaddarlık kurbanlarının hüzünlü bir şehit bilimini" temsil ediyor.

 

Kabardey-Balkar Siyasi Baskı Kurbanları Derneği üyesi olan Gubjokov, Şarapova'nın, birçoğunun yasal olarak rehabilite edilmesini sağlamayı ve daha fazlasını hak ettiğini gösteren kanıtlar sunmayı başardığını söyledi.

 

Onun kitabını özellikle değerli kılan şey, devamında, ana haber kaynaklarının, üyeleri büyük ölçüde sosyal kökenlerinden dolayı acı çeken aristokrat Çerkes ailelerinin üyeleri olduğu yönündedir. Pek çoğunun, kızıl terörün ilk yıllarında aile üyeleri öldürüldü; diğerleri ise 1920'lerde ve 1930'larda ve ötesinde onların acı çektiğini gördü.

 

Kitaptaki her sayfa ve her resim acı dolu, sürgün edilmiş, işkence görmüş veya öldürülmüş veya olacağı umuduyla kaçmaya zorlanmış, yalnızca Sovyet baskısının çokluğundan kaçamayacaklarını çok daha fazla keşfetmeleri için kaçan insanlarla doludur. Kurbanlar kendilerini kurbanlaştıranları nadiren isimlendirirler ancak yardım etmeye çalışanların isimlerini kaydetmeye özen gösterirler.

 

Şarapova bu göreve abidevi bir katkı yaptı, ancak pek çok Çerkeş baskı altında olduğundan, bu çalışması tam olmaktan uzaktır. Ancak başkalarının çalışmaları onun çalışmalarına dayanarak daha kolay olacak ve devam etmelidir. Gubjokov, "Kayıtsızlıktan gerçek bilgiye doğru giden yol hiçbir zaman kolay değildir, ancak bu yol izlenmelidir" dedi.

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 28 Nisan 2019

***

Circassians Among Most Repressed Peoples of Soviet Peoples, Documents Show

 

Paul Goble, Staunton, April 21

 

In a review of a new book on political repression of the Circassians in the first decades of Soviet power, M.N. Gubzhokov says that while Circassian elites shared the fate of many other peoples of the USSR, “they are largely absent from domestic historical studies that discuss political repression and ethnic cleansings.”

 

The book in question is Political Repressions of Circassians in the North Caucasus (1918-1940) Archival Materials and Memoirs, compiled by A.K. Sharapova (in Russian, Nalchik, 2017, 824 pp.) The review, originally in the Vestnik of the Adygey Republic Institute for Research in the Humanities, is available at natpressru.info/index.php?newsid=11617).

 

 Ayshat Sharapova, the author of the study, knows the subject on the basis of her own life. Her parents met after fleeing oppression; and she has worked for many years to restore to honor the many scholars and cultural figures among the Circassians who were repressed by the Soveits. Her book represents “a sad martyrology of the victims of bestial arbitrariness,” the reviewer says.

 

As a member of the Kabardino-Balkaria Association of Victims of Political repression, Gubzhokov says, Sharapova succeeded in getting many of them rehabilitated legally and providing evidence that even more deserve to be so.

 

What makes her book especially valuable, the reviewer continues, is that her main informants were members of aristocratic Circassian families whose members had suffered largely because of their social origin. Many had family members killed in the first years of the red terror; others saw them suffer in the 1920s and 1930s and beyond.

 

Each page and each picture in the book are full of pain, of people who were exiled or tortured or killed or forced to flee in the expectation that they would be, only to discover far too often that they could not escape “the moloch” of Soviet repression.  The victims rarely name their victimizers but are careful to record the names of those who tried to help.

 

Sharapova has made a monumental contribution to this task, but so many Circassians were repressed that it is far from complete. But on the basis of her work, the work of others will be easier and must continue.  “The path from forgetfulness to true knowledge is never easy anywhere, but this path must be followed,” Gubzhokov concludes


Bu haber toplam 3125 defa okundu.


semih akgün

Alevdin Sharapov / G-S9409
Acaba aynı Sharapov ailesi mi?
Projeye yeni katılan 229 numarada- IN19417 kit numaralı kişiye dikkat!!

https://www.familytreedna.com/public/UbykhSochi?iframe=ycolorized

29 Nisan 2019 Pazartesi Saat 15:09
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net