Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adıge Xasenin 30.Yılı
17 Nisan 2019 Çarşamba Saat 11:54
Adıgey Cumhuriyeti sivil toplum kuruluşlarından Adıge Xase'nin kuruluşunun 30. yılı oldu. Xase yönetimi bu konu ile alakalı bir kitap çıkartılması kararı aldı.

 

Adıgey Cumhuriyeti sivil toplum kuruluşlarından Adıge Xase'nin kuruluşunun 30. yılı oldu. Xase yönetimi bu konu ile alakalı bir kitap çıkartılması kararı aldı.

Organizasyon heyetine 11 kişi seçildi. Heyetin başkanlığını Mekule Cebrail yapacak. Heyete devlet memurları, bilim  adamları, yazarlar, aktivistler dahil edildi.

 

Dzesej Zavurbıy, Açumıj Kazbek, Şhalaho Asker, Kuyeko Asfar, Tl’ımışeko Ramazan, Çemışo Gazi, Boleko Aslan, Beğuşe Adam ve diğerleri, Kırklar komitesi, devlet memurları ile işbirliği içerisinde  Adıge Cumhuriyetinin devlet düzeninin pekiştirilmesi ile alakalı yapılan çalışmalar hakkındaki hatıralar ilgi çekici.

 

Çerkesçe, milli gelenek görenekler, yurtdışındaki soydaşlarımızla ilişkilerin pekiştirilmesi, Adıgelerin bir araya toplanmasının sağlanması yönündeki çalışmalar ile alakalı çeşitli yazılar bir araya getirilip derlenecek.

 

Organizatörler, konu ile alakalı ilgi çekici hatıralara sahip olanların, kitabın çıkarılması hususunda yardımcı olmaları çağrısında da bulunuyorlar

 

Çeviri: Açumıj Hilmi

Cherkessia.net, 17 Nisan 2019

 

***

Адыгэ Хасэм ия 30-рэ илъэс

Тхылъ къыдагъэкIыщт

Республикэ общественнэ движениеу «Адыгэ Хасэр» зызэхащэжьыгъэр илъэс 30 хъугъэ. Ащ фэгъэхьыгъэ тхылъ къыдагъэкIынэу Хэсашъхьэм унашъо щаштагъ.

 

ЗэхэщэкIо купым нэбгырэ 11 хадзыгъ. Мэкъулэ Джэбраил пэщэныгъэ Iофхэр зэрихьащтых. Хабзэм икъулыкъушIэхэр, шIэныгъэлэжьхэр, тхакIохэр, общественнэ Iофхэр чанэу зыгъэцакIэхэрэр купым хагъэхьагъэх.

 

Дзэсэжъ Заурбый, Ацумыжъ Казбек, Шъхьэлэхъо Аскэр, Къуе­къо Асфар, ЛIымыщэкъо Рэмэзан, Чэмышъо Гъазый, Болэкъо Ас­лъан, Бэгъушъэ Адам, нэмыкIхэм «40-мэ я Комитет», Адыгэ Хасэр, хабзэм икъулыкъушIэхэр зэгъу­сэхэу Адыгэ Республикэм икъэралыгъо гъэпсыкIэ игъэпытэн зэрэхэлэжьагъэхэм япхыгъэ гу­къэ­кIыжьхэр гъэшIэгъоных.

 

Адыгабзэм, лъэпкъ шэн-хабзэхэм язэгъэшIэн, IэкIыбым щыIэ тилъэпкъэгъухэм зэфыщытыкIэу адытиIэхэм ягъэпытэн, адыгэхэм заугъоижьыным, фэшъхьафхэм афэгъэхьыгъэ тхыгъэхэр агъэхьазырыщтых. ГукъэкIыжь гъэшIэ­гъон зиIэхэр тхылъым икъыдэгъэкIын хэлэжьэнхэу зэхэщакIохэм ра­гъэблагъэх.


Bu haber toplam 1490 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net