Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Ben Bir İnguş'um" Hareketi Yayılıyor
10 Nisan 2019 Çarşamba Saat 22:03
Çerkesler, Rus insan hakları aktivistleri ve Avrupa'da ki Rus olmayan diaspora, İnguşya'daki muhalefet temsilcilerinin tutuklanmasına son verilmesi çağrısında bulunan ve bazı hukuki olaylardan dolayı Yunus-Bek Yevkurov'un görevden alınmasını talep eden

 

Paul Goble, 8 Nisan 2019

Çerkesler, Rus insan hakları aktivistleri ve Avrupa'da ki Rus olmayan diaspora, İnguşya'daki muhalefet temsilcilerinin tutuklanmasına son verilmesi çağrısında bulunan ve bazı hukuki olaylardan dolayı Yunus-Bek Yevkurov'un görevden alınmasını talep eden "Ben Bir İnguş'um" hareketini ilan ederek İnguş muhalefetine desteklerini gösteriyorlar.

"Ben bir İnguş'um" hareketi, özellikle, model aldığı, Avrupa'da yapılan daha önceki insan hakları gösterilerinin olduğu gibi etkileyici (zamanho.com/?p=6115). Ancak İnguş muhalefeti, Çerkeslerden, Rus insan hakları aktivistlerinden ve gösterilerden gelen destek ifadeleriyle kesinlikle daha da cesaretlendiriliyor.

 

Bu gelişmelerin haber yorumlarına bakınız, fortanga.org/2019/04/cherkesy-podderzhali-borbu-ingushej/, https://fortanga.org/…/dolgie-razdumya-glavnyh-rossijskih-…/, svpressa.ru/politic/article/229740/ ve fortanga.org/…/miting-v-podderzhku-ingushskogo-naroda-v-ge…/.

 

Bu arada Rus gazeteci Yulia Latynina, İnguşları bastırmak için ağırlıklı olarak etnik Rus birlikleri göndererek Moskova'nın tehlikeli bir hata yaptığını söyledi. (capost.media/news/politicheskiyblog/latynina-o-volneniyakh-v-ingushetii-nikakaya-eto-ne-istoriya-ramzana-kadyrova). "O şimdi Moskova'nın krizi, Kadırov'un değil" diye ekledi.

 

İnguş İçişleri Bakanlığı tüm İnguşların parmak izinin alınmasını istedi; buradaki politik sıcaklığı kesinlikle artıracak bir önlemdi (kavkaz-uzel.eu/articles/334012/), yetkililer tarafından gözaltına alınanların tutuklanması ve daha fazla kötü muamele görmesine rağmen. (kavkaz-uzel.eu/articles/334026/, kavkaz-uzel.eu/articles/333941/, kavkaz-uzel.eu/articles/333999/, fortanga.org/…/sovet-tejpov-i-advokat-m-bekov-pobyvali-v-n…/ ve fortanga.org/2019/04/zaderzhan-eshhe-odin-uchastnik-mitinga/).

 

Ancak muhalifler, İnguş makamlarının veya Rus birliklerinin onay verip vermediğine bakılmaksızın, mücadelelerine ve protestolarına devam edeceklerini söylediler. (fortanga.org/2019/04/mussa-zurabov-ingushi-budut-trebovat-svoi-prava-nravitsya-eto-vlasti-ili-net/).

 

***

I am an Ingush’ Movement Spreads

 

Paul Goble, April 8 2019 

Circassians, Russian human rights activists and non-Russian diaspora in Europe are now showing their support for the Ingush opposition by declaring “I am an Ingush,” calling for an end to the detention of opposition figures in Ingushetia, and in some cases demanding that Yunuss-Bek Yevkurov be removed.

 

The “I am an Ingush” movement is especially impressive, modeled as it is on earlier human rights demonstrations in Europe (zamanho.com/?p=6115). But the Ingush opposition is certainly even more encouraged by expressions of support from the Circassians, Russan rights activists and demonstrations in Europe.

 

For coverage of these developments, see fortanga.org/2019/04/cherkesy-podderzhali-borbu-ingushej/,  https://fortanga.org/2019/04/dolgie-razdumya-glavnyh-rossijskih-pravozashhitnikov-kogda-zhizn-i-zdorove-politzaklyuchennyh-pod-ugrozoj/, svpressa.ru/politic/article/229740/ and fortanga.org/2019/04/miting-v-podderzhku-ingushskogo-naroda-v-germanii/.

 

Meanwhile, Russian journalist Yulia Latynina said that Moscow was making a dangerous mistake by sending in predominantly ethnic Russian troops to suppress the Ingush (capost.media/news/politicheskiyblog/latynina-o-volneniyakh-v-ingushetii-nikakaya-eto-ne-istoriya-ramzana-kadyrova). It is now Moscow’s crisis, not Kadyrov’s, she added.

 

The Ingush Interior Ministry called for all Ingush to be fingerprinted, a measure that will certainly increase the political temperature there (kavkaz-uzel.eu/articles/334012/), even as more arrests and mistreatment of those incarcerated by officials continue (kavkaz-uzel.eu/articles/334026/, kavkaz-uzel.eu/articles/333941/, kavkaz-uzel.eu/articles/333999/, fortanga.org/2019/04/sovet-tejpov-i-advokat-m-bekov-pobyvali-v-nalchike-u-zaderzhannyh-aktivistov/  and fortanga.org/2019/04/zaderzhan-eshhe-odin-uchastnik-mitinga/).

 

But opposition figures said they would continue their fight and their protests regardless of whether the Ingush authorities or Russian troops give their approval or not (fortanga.org/2019/04/mussa-zurabov-ingushi-budut-trebovat-svoi-prava-nravitsya-eto-vlasti-ili-net/).

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 10 Nisan 2019


Bu haber toplam 2914 defa okundu.


ADMİN 3

Sayın YUSUF ZAHİT, XaBze'nin yayınladığı bildiri:

''İnguşetya’da 26-27 Mart tarihlerinde Magas’ta düzenlenen mitinglerin ardından güvenlik güçleri gözaltına alınan 12 eylemciyi Nalçik’te İVS (Geçici Gözaltı Merkezi)’ye teslim etti. Protesto eyleminin liderleri – Ahmed Barakyev, Musa Malsagov ve Barakh Chemurziev – on gün idari tutuklama aldı. Halktan dokuz kişi (Bagaudin Khautieva, Abo Dobrieva, Gelaniya Khamkhoev, Magomed Khamkhoev, Ibragim Muzhahoeva, Khavazh Dzaurova, Adam Azhigov, Vakhi Barakhoev, Amir Oskanov) şiddete ilişkin 318 Nolu Yasadan yargılandılar, mahkeme 5 Nisan’da Bagaudin Khautiev’i iki ay hapse mahkum etti.

Ondan bir gün önce de, İnguş yaşlı Ahmed Barakhoev açlık grevine başladı.

İnguşetya’daki Mart olaylarının, Cumhuriyet’in sınırlarının değişimini protesto etmek için binlerce kişinin sokağa çıktığı ve İnguş Anayasası’nın ihlal edilerek, referandumsuz şekilde cumhuriyetin sınırlarını değiştiren anlaşmayı protesto için yapılan sonbahar eylemlerinin bir devamı olduğu bilinmektedir. Ekim 2018’de, Çerkes halkının temsilcileri Valery Hatajuko ve İbragim Yağan, Adigeler adına protestocuları desteklemek için Magas’a gelmişlerdi. O zaman protestocular kendilerinin, uzun vadeli öz-örgütlenme yeteneğine sahip, son derece sorumlu insanlar olduklarını göstermişlerdi. İnguşlar, ısrarla ama barışçıl bir tavırla ülke haklarını savunmanın bir örneğini sergilediler.

Ne yazık ki, ne cumhuriyetteki yöneticiler, ne de federal otoriteler aktif bir sivil toplumla ilgilenmiyor. Devam eden protesto eylemlerine, bu yıl başından itibaren siloviklerin kışkırtmaları eşlik etmeye başladı. Sonuç olarak, olaylar protesto liderlerinin tutuklanması ve ceza davaları ile sonuçlandı.

Bugün durum şu ki, hepimiz -dünyanın her yanındaki Çerkesler- Nalçik hapishanesi hücrelerinde bulunan İnguş kardeşlerimizden sorumluyuz. Toprağımıza ayak bastıkları andan itibaren yaşamları ve sağlıkları sadece kolluk kuvvetleri değil, aynı zamanda her Adige’nin kaygı kaynağıdır.

STK XaBze, protesto eylemlerinde katılımcıların derhal serbest bırakılmasını talep ediyor ve bu talebi desteklemesi için yurt dışındaki Çerkes diasporalarına da çağrıda bulunuyor!

Ayrıca, İnguş aktivistleri desteklememizin tek nedeninin Kafkaslılık ve ulusal geleneklerden kaynaklı olmadığını vurguluyoruz. Çerkes halkı, İnguşetya’daki miting katılımcılarının duruşunu tamamen destekliyor, sadece haklarını ve özgürlüklerini değil, aynı zamanda bütün ülke için önemli olan federalizm, demokrasi ve yasallık ilkelerini de savunuyor.

Hem cumhuriyet, hem de federal otoritelerin, halkın ortak çıkarlarını etkileyen herhangi bir konu hakkında toplumun görüşlerini dikkate almak zorunda olduklarına inanıyoruz. Güçle “problem çözme” sadece toplumda daha da büyük gerilimlere ve en olumsuz sonuçlara yol açabilir. Polis coplarını siyasi tartışmalarda kullanmayı tercih eden güç artık yok olmalıdır!

STK XaBze, İnguşetya’daki protesto eylemlerine katılanları desteklemek için ülkenin geleceğine kayıtsız olmayanlara çağrıda bulunuyor. Hem Kuzey Kafkasya’da, hem de Rusya genelindeki sivil toplum aktivistlerine, İnguş mahkumlarla olan dayanışmamızı herhangi bir şekilde ifade etmenizi (konuyla ilgili videoların çekilip yayınlanması ve v.b. eylemler gibi) teklif ediyoruz. Siyasi mahkumlara özgürlük! ''

Etiketimiz: #ИнгушиНеОдни, #ЕвкуровУходи

17 Nisan 2019 Çarşamba Saat 16:31
B.Kerem Uslu

Nalçik'e getirilmelerinin nedeni, Moskova açıkça İnguş-Çerkes düşmanlığına neden olmaya ve iki komşu ülke arasındaki ilişkileri kötüleştirmeye çalışıyor.

Provokasyon!

13 Nisan 2019 Cumartesi Saat 22:59
YUSUF ZAHİT (SAKARYA)

XaBze ne yazmış? İnguşlar ve Kadirov arasındaki soruna Çerkesler neden bulaşmış.

12 Nisan 2019 Cuma Saat 16:23
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net