Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
14 MART ÇERKES DİLİ GÜNÜ KUTLU OLSUN!- ГЪЭТХАПЭМ И 14-М АДЫГАБЗЭМ И МАФЭКIЭ ТЫШЪУФЭГУШIО!
13 Mart 2019 Çarşamba Saat 23:00
İlk Çerkes alfabesi ve kitabı 14 Mart 1853'de Gürcistan'ın Tiflis kentinde basıldı. 2000 yılından itibaren, Çerkes yazın ve alfabe günü olarak Çerkesya’da ve diaspora ülkelerinde kutlanmaya başlandı.

 

İlk Çerkes alfabesi ve kitabı 14 Mart 1853'de Gürcistan'ın Tiflis kentinde basıldı. 2000 yılından itibaren, Çerkes yazın ve alfabe günü olarak Çerkesya’da ve diaspora ülkelerinde kutlanmaya başlandı. 

Fotoğraf açıklaması yok.

Çerkes halkı, 14 Mart Çerkes Dili Günü'nü geçmiş yıllara nazaran daha fazla sahipleniyor. Kurumlar, dernekler, aktivistler bu konuda programlar düzenliyor, halihazırda olanlara destek veriyor. 

 

Üniversitelerde açılmış olan Çerkes Dili ve Edebiyatı bölümleri konferans salonlarında etkinlikler düzenliyor. Çerkes gençleri, özellikle sosyal medya olanaklarını kullanarak farkındalık çalışmaları yapıyor. Çerkes diasporasında da son yıllarda dile daha çok önem verildiği, toplumda bu konuda daha fazla bilinç uyandığı aşikar. Ancak daha katedilmesi gereken çok yol var.

Fotoğraf açıklaması yok.

Bugün 14 Mart Çerkes Dili Günü. Bu anlamlı günde sadece etkinlikler düzenlenip bu günü kutlamak da yeterli değil. Aynı zamanda bu simgesel günlerde Çerkesce için kampanyalar düzenlemek, onun duyulurluğunu görülürlüğünü artırmak için daha fazla çaba göstermeliyiz. Bu bağlamda, hem Çerkesya’da hem de  Çerkes diasporasında dil konusunda ki  meşru haklarımızı daha fazla kullanabilmek için çalışmalı, ısrarcı olmalıyız.  

 

Çerkesce kayboluyor diye şikayet etmek çözüm değil. Çerkes halkının bireylerinin, kurumlarının dilimizi yeniden üretmede insiyatifler alması bugün daha da önem kazanıyor. 

 

Anadil dediğimiz kavram, sadece bir iletişim aracı olmanın çok ötesinde. Çerkes dili, kültür -kimlik yönüyle ayrılmaz bir bütün. Dilimiz varsa ve yaşıyorsa, o zaman ona bağlı ayrı bir kültür- kimlik var ve yaşıyor demektir.

 

Dileğimiz; Çerkes halkının Çerkesya ve diasporada yasalarla sınırlanmış bazı özgürlüklerin yanı sıra,  pratik adımlarla da kimliğinin göstergesi olan dili canlandırıp, onu kendi coğrafyasında yeniden egemen kılmasıdır!

 

ГЪЭТХАПЭМ И 14-М  АДЫГАБЗЭМ И МАФЭКIЭ ТЫШЪУФЭГУШIО !

 

Cherkessia.net  и тхэк1о гуп

 
 

BUGÜN ÇERKES DİLİ GÜNÜ; ANADİL GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN! 

 

Cherkessia.net Yayın Kurulu.

 

Cherkessia.net, 14 Mart 2019


Bu haber toplam 2139 defa okundu.


Dr. Maka Salia-Düzce

Kutlu olsun!.. ❤

15 Mart 2019 Cuma Saat 18:57
Nazar Hamit

Гурзинхэр адыгэбзэм теухуауэ зэрылъэщым ди адыгэ къэралыгъуищыри зэхэплъхьамэ к1элъыщ1эхьэнукъым ди жагъуэ зэрыхъунуси. Дэ зы махуэкъым ди бзэр зэрыщыдгъэлъэп1эн хуейр, илъэсым и махуэ зэтк1эми ди гъащ1э псоми адыгэбзэр ди бзэм 1угъэлъынырас ды адыгэу ди къэлэныр.

15 Mart 2019 Cuma Saat 15:26
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net