Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cumhuriyetleri, Dili ve Ortak Etnolojiyi Koruyan Yeni Çerkes Örgütü!
12 Mart 2019 Salı Saat 22:21
Kuzey Kafkasya'nın dört bir yanından gelen Çerkesler, ulusal cumhuriyetlerini savunmak, Çerkes soykırımının uluslararası alanda tanınmasını sağlamak, ulusal dillerini okullarda savunmak ve ortak etnik kimliği teşvik etmek için koordinatör olacak Çerkes Halk Aktivistleri Konseyi oluşturdular.

 

Paul Goble, 11 Mart 2019

Kuzey Kafkasya'nın dört bir yanından gelen Çerkesler, ulusal cumhuriyetlerinin haklarını savunmak, Çerkes soykırımının uluslararası alanda tanınmasını sağlamak, ulusal dillerine okullarda sahip çıkmak ve ortak etnik kimliği teşvik etmek için koordinatör olacak Çerkes Halk Aktivistleri Konseyi oluşturdular.

Çerkessk'te bir araya gelen aktivistler; ülkedeki ulus politikasının temelden kötüleşmesi, Çerkeslerin tüm ulus ve Moskova'dakiler de dahil olmak üzere bütün üyelerinin çıkarlarını savunmak için mücadele etmeleri gerekliliği nedeniyle bu adımı attıklarını söylediler (habze.org/создан-координационный-совет-черкес/). (http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=74649)

 

Bu gelişmeyi üç şey önemli kılmaktadır;

 

İlk olarak, yukarıdan ziyade tabandan gelen bir organizasyondur. Mevcut Çerkes örgütlerinin neredeyse tamamı yetkililer tarafından açıkça veya gizli olarak oluşturulmuştur. Bu ise tamamen halktan kaynaklanıyor gibi görünmektedir. Sonuç olarak, çok daha güçlü olması muhtemeldir.

 

İkincisi, bu oluşum, Moskova’nın ayrı ayrı uluslara böldüğü tüm grupların bir araya gelip, kendilerini yaklaşan 2020 nüfus sayımında "Çerkesler" olarak ilan etmeleri, Moskova’nın bu halkları ayrı tutabilme becerisini zorlayacak bir gelişme olduğunu gösteren bir başka işarettir. Onlar kendilerini Çerkes olarak ilan eder etmez, bir Çerkesya isteyecekler.

 

Üçüncüsü, merkezi hükümetin karşı koymada daha fazla zorluk yaşayacak olduğu bu son derece popüler fikrin, cumhuriyetleri savunma ve Rus ordusunun Çerkeslere yaptığı soykırımın tanınması konusunda Moskova ve uluslararası topluma çağrıda bulunma ihtiyacına bağlanması, modern bir ulusal hareketin meydana geldiğini gösteriyor.

 

Nitekim, Rusların Çerkeslere soykırım yaptığı ölüm tarlalarında Putin'in oyunlarının gerçekleştirildiği gerekçesine işaret ederek dünya çapında dikkat çeken 2014 Olimpiyatları'ndan bu yana, ilk kez Çerkes ulusal hareketi yeniden güç kazanıyor.

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 12 Mart 2019

 

***

Monday, March 11, 2019

 

New Circassian Organization to Defend Republics, Language, and Common Ethnonym

 

Paul Goble, Staunton, March 11 – Circassians from across the North Caucasus have formed a Coordinating Council of Circassian Public Activists to defend their national republics, achieve international recognition of Russian actions against their nation as a genocide, defend their national languages in schools, and promote the common ethnonym “Circassian.”

 

The activists, meeting in Cherkessk, said that they were taking this step because of “the fundamental worsening of nationality policy in the country” and the need for all Circassians to fight back to defend their interests of the entire nation and its members, including those Moscow seeks to strip of Russian citizenship (habze.org/создан-координационный-совет-черкес/).

 

Three things make this development important. First, it is an organization from below rather than above. Almost all of the existing Circassian organizations have been created by officials either overtly or covertly. This one appears entirely to spring from the population. As a result, it is likely to be much stronger.

 

Second, this is yet another sign that the campaign to have all the groups Moscow has subdivided into separate nations to come together and declare themselves Circassians in the upcoming 2020 census is taking off, a development that will challenge Moscow’s ability to keep these peoples apart. Once they declare themselves Circassians, they will want a Circassia.

 

And third, the linkage of this extremely popular idea to the need to defend republics and to call on Moscow and the international community to recognize what Russian forces have done to the Circassians as a genocide suggests that a modern national movement is taking place, one that the central government will have ever more difficulty in countering.

 

Indeed, for the first time since the 2014 Olympics when Circassians attracted worldwide attention by pointing to the fact that the killing fields of the Russian genocide took place on exactly the grounds where Putin’s games were occurring, there seems to be good reason to conclude that the Circassian national movement is again gaining strength.


Bu haber toplam 1967 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net