Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkes Sosyal Aktivistleri Koordinasyon Kurulu Oluşturuldu!
12 Mart 2019 Salı Saat 21:05
Çerkes aktivist Nauruz Aguey'in bildirdiğine göre, oluşturulan kurul Çerkes cumhuriyetlerinin statüsünü korumak ve güçlendirmek, Rusya'da Çerkes soykırımının tanınması ve tek bir ekzoetnik isim olan "Çerkes" in kabulünü sağlamak için çalışacak.

 

habze.org,10 Mart 2019

Çerkes Sosyal Aktivistleri Koordinasyon Kurulu 9 Mart'ta Çerkessk'te kuruldu. 


Çerkes aktivist Nauruz Aguey'in bildirdiğine göre, oluşturulan kurul Çerkes cumhuriyetlerinin statüsünü korumak ve güçlendirmek, Rusya'da Çerkes soykırımının tanınması ve tek bir ekzoetnik isim olan "Çerkes" in kabulünü sağlamak için çalışacak. Ayrıca, koordinasyon kurulunun en önemli görevinin, "okullarda Çerkes dilinin statüsünün iyileştirilmesi" ve "Çerkes diasporası'nın ülkesine geri dönmesinin koşullarının iyileştirilmesi" çalışmaları olarak tanımladı.

 

Çerkessk'te kamuoyuna yapılan ortak açıklamaya göre, koordinasyon kurulunun oluşturulması, ülkenin ulusal politikasının "önemli ölçüde bozulmasına" bir tepkiydi: "Çerkes halkı çeşitli alt gruplara bölünmüş durumda, bu kurumların yetkilileri ulusal meseleleri kapsamlı bir şekilde düşünmüyor, ulusal topluluk eylemlerinde çok etkisizler"

 

Çerkes Halkı Temsilcileri Konseyi ulusal stratejik planlı bir yol yürütecek, Çerkes halk örgütlerini pekiştirecek, halkın ulusal bilgi alanındaki eylemlerinin etkinliğini artıracak, siyasi ve ekonomik alanların yanı sıra çağdaş zorluklara karşı ortak direniş ve koruyucu mekanizmaların güçlendirilmesi için çalışacak.

 

Toplantı katılımcıları ayrıca, Krasnodar Bölgesi yasa uygulayıcı kurumlarının vatandaşlıktan çıkarmaya çalıştıkları Muammer Koblev'i savundular ve Çerkes geri dönüşçüsü Tarık Topçu'ya karşı haksız bir kovuşturma yapıldığını belirttiler.

 

***

Координационный Совет черкесских общественников был создан 9 марта в Черкесске. Как передает с места событий черкесский активист Науруз Агуей, созданная организация будет работать над сохранением и укреплением статуса черкесских республик, добиваться признания геноцида черкесов в России и принятия единого экзоэтнонима «черкесы». Кроме того, в качестве важнейших задач координационный совет определил для себя работу над «улучшением статуса черкесского языка в школах» и «улучшением условий репатриации для черкесской диаспоры».

 

Согласно совместному заявлению общественных деятелей, сделанному в Черкесске, создание координационного совета стало реакцией на «существенное ухудшение» национальной политики в стране: «черкесский народ разделен в нескольких субъектах, власти этих образований не рассматривают комплексно национальную проблематику, национальная общественность крайне мало результативна в своих действиях».

 

Совет представителей черкесской общественности займется «выработкой национального стратегического курса, консолидацией черкесских общественных организаций, повышением эффективности действий национальной общественности в информационном пространстве, политической и экономической сферах, а также совместным противодействием современным вызовам и укреплением защитных механизмов».

 

Так же участники встречи выступили в защиту черкесского репатрианта Муаммера Коблева, которого правоохранительные органы Краснодарского края пытаются лишить гражданства и заявили о необоснованном преследовании черкесского репатрианта Тарика Топчу.

 

Kaynak: habze.org

 

Çeviri:Tepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 12 Mart 2019 


Bu haber toplam 1680 defa okundu.


Hakan Akın

Çalış çalış çalış...kaybolmak an meselesi.

12 Mart 2019 Salı Saat 22:51
Yurdakul Recep

DİYASPORADA DA EN BÜYÜK ÇERKES ÖRGÜTÜ TOPLANIP BAŞKANLARININ, İKTİDAR PARTİSİNDEN MUHTAR ADAYI OLMASINA KARAR VERDİ ve DİYASPORADAN BUNUN İÇİN DESTEK İSTEDİ.

12 Mart 2019 Salı Saat 22:00
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net