Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Garifulllin, Moskova'nın Önceden Çerkeslere Uyguladığı Gibi Şimdi de Tatarları Bölme Planlarına İtiraz Edilmesi Gerektiğini Söylüyor!
25 Şubat 2019 Pazartesi Saat 10:54
Stalin 1920'lerde, sürgün edilen ulusun tek bir cumhuriyet olarak yeniden yapılanma çabalarını ve yurt dışından milyonlarca etnik mensubunun geri dönmesini engellemek için Çerkesleri dört ana 'ülkeye' böldü. Ve Rusya'nın Kafkasya'yı kontrolüne karşı güçlü bir siper yarattı.

 

Paul Goble, 20 Şubat 2019

Stalin 1920'lerde, sürgün edilen ulusun tek bir cumhuriyet olarak yeniden yapılanma çabalarını ve yurt dışından milyonlarca etnik mensubunun geri dönmesini engellemek için Çerkesleri dört ana 'ülkeye' böldü. Ve Rusya'nın Kafkasya'yı kontrolüne karşı güçlü bir siper yarattı.

İlnar Garifulllin: Tatar aktivisti. Politolog

Şimdi İlnar Garifullin Putin rejiminin Tatarlara, Ruslardan sonra RF'deki en büyük etno-ulus olduğu için, tamamen bayağı bir sebepten dolayı aynı şeyi yapmaya çalıştığını, ama aynı zamanda ulusal cumhuriyetlerden kaynaklanan sözde ayrılıkçılık tehlikesi nedeniyle Avrupa'da buna dair yaygın olarak söylenen mitlerin merkez figürü olduğunu söyledi. (idelreal.org/a/29776923.html).

 

Tatar analist, Moskova’nın bu konudaki asıl/kilit adamın, uluslardan sorumlu eski bakanı, Moskova Etnoloji ve Antropoloji Enstitüsü başkanı ve vatandaşlık ve dil politikası konusunda Vladimir Putin'in kilit danışmanı olan Akademisyen Valeri Tişkov olduğunu söylüyor. (Bkz. windowoneurasia2.blogspot.com/…/moscow-ready-to-use-2020-ce… ve windowoneurasia2.blogspot.com/…/tishkovs-continuing-attack-…).

 

Tişkov, Tatarları birkaç şekilde bölmek istiyor. Bir yandan, Kryaşenleri, Sibirya Tatarlarını ve bazı ilave küçük grupların, 2020 nüfus sayımında Tatarların alt grupları olarak tanınmasını istiyor, bu da onların gelecekte bir noktada ayrı ve bağımsız ulusal topluluklar olarak tanınması yolunda atılan açık bir adımdır.

 

Diğer taraftan Moskovalı bilimadamı, nüfus sayımında genel Tatar sayısını azaltmak ve özellikle nüfus sayımında geri dönüşlerin daha da tahrif edilmesini cazip hale getirmek için kullanılacak ilk adım olarak, Tatar-Başkırd gibi Başkırdistan'da Tatar pahasına Başkırdların oranını arttıracak karma milliyet kategorisini tanıtmak istiyor.

 

Garifullin, Tişkov'un en az 2002'den bu yana bu adımları attığını söylüyor. Ancak bugüne dek, Moskova'daki istatistiksel makamların resmi desteğini alamadı. Çünkü Kazanlı yetkililer bu tür hareketlere karşı güçlü bir şekilde lobi yaptılar. Ancak bugün, Tişkov yoluna devam etmenin eşiğinde görünüyor ve bu yüzden ona karşı mücadelede çabayı arttırmak önemlidir.

 

Bazı Tatarlar yanılgıyla, Moskova'nın ülkede kendilerini ikinci sınıf vatandaş kılan dillerine yönelik saldırılarına rağmen, doğurganlık oranları etnik Ruslarınkinden daha yüksek olduğu için yine de kazanabileceklerine inanıyorlar. Ancak bu umut boşuna. Kuzey Kafkasyalılardan farklı olarak, Tatarların doğurganlık oranı, ikame seviyesinin altında ve Rusya'nın sadece biraz üzerinde, 1.71'e karşılık, yaşayan tüm kadına 1.88 çocuk.

 

Bu, Tatarların ve Rusların Kuzey Kafkasyalılara kıyasla daha fazla şehirleşmesini ve modernleşmesini yansıtıyor ve bu nedenle yavaşlayabilen ancak kolayca geri alınamayan seküler bir trend. Sonuç olarak, nüfus sayımında herhangi bir değişiklik yapılmasa bile, Tatar sayısı toplam nüfusa göre düşecektir.

 

Garifullin, Tatar ulusunu kurtarmak için doğum oranına güvenmenin artık uygun ve hatta mümkün olmadığını söylüyor. Bunun yerine, Rusya halkları için etnik potansiyeli korumanın tek yolunun, ulusal öz-bilinçlerini tarihsel bellek ve dil ile güçlendirmek olduğunu belirtiyor.

 

Ve Tatarlar gibi Müslüman halkların İslami geleneklere güvenle daha fazla bağlanmaları gerektiğini söylüyor.

 

Kaynak:https://windowoneurasia2.blogspot.com/2019/02/moscows-plans-to-divide-up-tatars-now.html?fbclid=IwAR12b3KtAo4dXlcghP9_kq-pM9eO8L8AYX6amSEBMAOV11Mbh5bPsNivIBk&m=1

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 25 Şubat 2019

***

Moscow’s Plans to Divide Up Tatars Now as It Did the Circassians Earlier Must be Opposed, Garifulllin Says.

 

Paul Goble, Staunton, February 18 – In the 1920s, Stalin divided up the Circassians into four major “nations” as part of his effort to block any efforts of that deported nation to restore a single republic, attract back millions of its co-ethnics from abroad, and create a powerful bulwark against Russian control of the Caucasus.

 

Now, Ilnar Garifullin says, the Putin regime is trying to do the same thing to the Tatars for the entirely “banal” reason that the Tatars are “the largest ethno-nation in the RF after the Russians but also the central figure in widely disseminated myths about the danger of separatism supposedly originating in the national republics (idelreal.org/a/29776923.html).

 

Moscow’s point man on this, the Tatar analyst says, is Academician Valery Tishkov, the former nationalities minister and head of the Moscow Institute of Ethnology and Anthropology and a key advisor to Vladimir Putin on nationality and language policy. (See windowoneurasia2.blogspot.com/…/moscow-ready-to-use-2020-ce… and windowoneurasia2.blogspot.com/…/tishkovs-continuing-attack-…).

 

Tishkov wants to split the Tatars in several ways. On the one hand, he wants to promote the Kryashens, the Siberian Tatars, and some additional smaller groups as subgroups of the Tatars in the 2020 census, a clear step toward recognizing them as separate and independent national communities at some point in the future.

 

And on the other, the Moscow scholar wants to introduce the category of mixed nationality such as Tatar-Bashkirs, which like the first step would be used to reduce the overall number of Tatars in the census and encourage even more falsification of census returns especially in Bashkortostan to boost the share of Bashkirs at Tatar expense.

 

Tishkov has been pushing for these steps since at least 2002, Garifullin says; but to date, he has not been able to gain the official backing of the statistical authorities in Moscow, in part because Kazan officials have lobbied strongly against such moves. But today, Tishkov appears to be on the verge of getting his way, and so it is important to step up the effort against him.

 

Some Tatars mistakenly believe that, despite Moscow’s attack on their language which makes them second-class citizens in the country, they can nonetheless win out because their fertility rate is higher than that of the ethnic Russians. But that hope is misplaced. Unlike the North Caucasians, the fertility rate of Tatars is below replacement level and only slightly above the Russian one, 1.88 children per woman per lifetime as opposed to 1.71.

 

This reflects the greater urbanization and modernization of the Tatars and Russians as compared to the North Caucasians and is thus a secular trend that may be slowed but cannot be easily reversed. Consequently, even if no changes are made in the census, the number of Tatars will likely decline relative to the total population.

 

Counting on the birthrate to “save” the Tatar nation is thus no longer appropriate or even possible, Garifullin says. Instead, “the only means of preserving the ethnic potential for the peoples of Russia is to strengthen their national self-consciousness via historical memory and language.”

 

“And for Muslim peoples” like the Tatars, to rely more heavily “on Islamic traditions.”


Bu haber toplam 2262 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net