Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya’nın Türki Halkları Arasındaki Pan-Türkizm ile Savaşmak İçin, FSB’nin, ‘Türk Departmanları’ Kurduğu Bildiriliyor!
16 Şubat 2019 Cumartesi Saat 00:04
“Fakat Pan-Türkist fikirler, çeşitli seviyelerde ve çeşitli miktarlarda, her yere, belli derecelerde nüfuz etmiştir. Bir çok kimse, pan-Türkist fikirlerin, Tatar elitlerinin genç üyeleri arasında son derece güçlü bir şekilde var olduğunu söylemektedir” diyerek devam ediyor telegram kanalı.

Paul Goble, 14 Şubat 2019

Nezygar ve Kremlyovsky bezBashenik, isimli iki Telegram kanalı, FSB’nin kendi Ekonomik Güvenlik Servisi’nde, pan-Türkizm ile mücadele etmek için, Başkanlık İdaresi’nin de bu çabanın içinde olduğu,  özel “Türk Departmanları” kurmayı planladığını bildirmektedir.

 

İlk olarak,  “İslam Dünyası’nın nihai olarak merkezi haline gelen Türkiye’nin” bu durumu dikkate alındığında, “amacın, Türk özel servislerinin tek bir Türk devleti kurmaya dönük çabalarının bertaraf edilmesi” olduğunu bildirmektedir ve Ankara’nın Kiev ile yakın bağlar tesis etmiş olması, Moskova’nın bakış açısında endişe verici bir gelişmedir.

 

Ve İkinci olarak, “terörizmle mücadelede Anayasal Düzeni Koruma Birimi’nin Türkiye’nin bizatihi içindeki etkisizliğini” Moskova anladığı için bunu yaptığını söylüyor IdealReal gazetecesi Ramazan Alpaut (idelreal.org/a/29759517.html).

 

Moskova sadece terörizmin yayılmasından değil ve fakat Türkiye’nin Kuzey Kafkasya ve Orta Volga’da pan-Türkist fikirlerin gelişmesine yardımcı olmasından korkmaktadır diyerek devam ediyor Nezygar. “Rusya’nın Türki dilli halkları çoğunlukla Tataristan, Başkurdistan, Çuvaşya, Kabardino-Balkarya,Dağıstan,Karaçay-Çerkesya ve Kuzey Kafkasya’nın diğer bölgelerinde yaşamaktadırlar”.

“Fakat Pan-Türkist fikirler, çeşitli seviyelerde ve çeşitli miktarlarda, her yere, belli derecelerde nüfuz etmiştir. Bir çok kimse, pan-Türkist fikirlerin, Tatar elitlerinin genç üyeleri arasında son derece güçlü bir şekilde var olduğunu söylemektedir”  diyerek devam ediyor telegram kanalı.

 

Bağımsız analist Rakhim Rakhimov, bu görüşleri bir “dezenformasyon” olarak değerlendirdiğini söylemektedir., Rusya’nın bu türden çabalara girişmesini gerekli kılacak ölçüde, Türkiye’nin Rusya’daki Türki halkalar arasında önemli bir etkisi bulunmamaktadır. Rakhimov, bu türden raporların, Türkiye’nin Ukrayna ile müttefik olması konusunda bir uyarıyı hedeflediğini ileri sürmektedir.

 

Rakhimov, Rus elitleri içerisinde, Moskova’nın Ankara ile yakınlaşmasından rahatsız olan anti-Türk grupların olma ihtimalinin bulunduğunu söylemektedir.

 

Bir diğer uzman olan, Kırım Televizyon Şirketi’nden Osman Pashayev, Türkiyenin halihazırda Rusya’da pan-Türkist fikirlerin yayılmasını sağlama konusunda bir faaliyetinin olmadığını düşündüğünü söylemektedir. Bunu yapmak amacında olan bazı Türk elitlerinin olabileceğini , fakat böyle bir çabanın kesinlikle bir devlet politikası olarak tesis edilmediğini beyan etmektedir. Benzeri raporlar, Ankara’ya ve bölge elitlerine karşı bir uyarıdır.

 

Alaput’a göre,Türkiye, Moskova’nın Rusya Federasyonu’ndaki Müslüman nüfusu “marjinalize” etmeye çalıştığı hususunu işleyen bir makale ile bunları daha önce cevaplamıştır (trtworld.com/opinion/is-russia-on-the-path-to-marginalising-its-muslim-population-23927).

 

Mezkur makale, İslami menfaatler ve pan-Türkist fikirlerin tarihsel olarak iç içe geçtiğini ve Ankara’nın kendisini Din”in savunucusu olarak sunmasındaki güncel menfaatlerini yansıtmaktadır. Bu iki unsur, Moskova’nın neden bu kadar öfkeli olduğunu ve sahada tam olarak ne gerçekleştiğini düzgün okumasa bile, niçin telegram kanalı raporlarının doğru olduğunu açıklamamıza yardım edebilir.   

 

Kaynak: http://windowoneurasia2.blogspot.com/2019/02/fsb-reportedly-setting-turkish.html

 

Çeviri: Dr. Karden Murat

Cherkessia.net, 16 Şubat 2019

***

FSB Reportedly Setting ‘Turkish Departments’ to Combat Pan-Turkism among Russia’s Turkic Peoples
 
Paul Goble, Staunton, February 14 – Two telegram channels, Nezygar and Kremlyovsky bezBashenik, report that the FSB is planning to set up special “Turkish departments” in its Economic Security Service to combat pan-Turkism, an effort in which the Presidential Administration is also involved.
 
“The goal is the neutralization of the work of the Turkish special services toward the establishment of a single Turkic state” given that “Turkey has finally become a center of the Islamic world,” the former says, and that Ankara has already established close ties with Kyiv, a worrisome development from Moscow’s point of view.
 
And it is doing so, the latter reports, because of what some in Moscow see as “the ineffectiveness of the Service for the Defense of the Constitutional Order in the struggle with terrorism “inside Turkey itself,” IdelReal journalist Ramazan Alpaut recounts (idelreal.org/a/29759517.html).
 
Moscow worried not only about the spread of terrorism but also about Turkey’s promotion of pan-Turkist ideas in the North Caucasus and the Middle Volga, Nezygar continues.  “Turkic-language peoples of Russia live mostly in such regions as Tatarstan, Bashkortostan, Chuvashia, Bashkortostan, Kabardino-Balkaria, Daghestan, Karachayevo-Cherkessia and other regions of the North Caucasus.”
 
“To one degree or another,” the telegram channel continues, “the ideas of pan-Turkish have penetrated everywhere, but at various levels and various amounts. Many say that they exist most strongly among young members of Tatar elites.”
 
Rakhim Rakhimov, an independent analyst, says that he views these reports as “disinformation.” Turkey does not have the significant influence among the Turkic peoples of Russia that such efforts suggest.  He suggests that the reports are intended as a warning to Turkey not to ally itself with Ukraine. 
 
It is also possible, Rakhimov says, that there are anti-Turkish groups within the Russian elite who are not happy with Moscow’s rapprochement with Ankara.
 
Another expert, Osman Pashayev of the UA-Krym television company, says that he does not think that Turkey is currently actively promoting pan-Turkist ideas in Russia.  There may be some in Turkish elites who would like to do so, he says; but such an effort certainly is not settled state policy. At most such reports are a warning to Ankara and to regional elites.
 
According to Alpaut, Turkey appears to have responded to this already, with an article suggesting that Moscow is seeking to “marginalize” the Muslim population of the Russian Federation (trtworld.com/opinion/is-russia-on-the-path-to-marginalising-its-muslim-population-23927).
 
That article reflects both the historical intertwining of Islamic interests and pan-Turkish ideas and the current interest in Ankara in presenting itself as the defender of the Faith.  Those two factors may also help to explain why Moscow is nervous and why the telegram channel reports are true even if they are based on a misreading of what is happening on the ground.

 


Bu haber toplam 2298 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net