Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Moskova, Rusya'da Son 150 Yılda 14 Ender Dilin Yok Olduğunu Kabul Etti!
07 Şubat 2019 Perşembe Saat 22:46
Rus yorumcular genellikle küçük dil ve etnik toplulukları yok eden dünya çapındaki eğilimlerin aksine, Rusya'da hiçbirinin gerçekten risk altında olmadığını söylüyorlar.

 

Paul Goble, 6 Şubat 2019

Rus yorumcular genellikle küçük dil ve etnik toplulukları yok eden dünya çapındaki eğilimlerin aksine, Rusya'da hiçbirinin gerçekten risk altında olmadığını söylüyorlar. Ancak dün Federal Ulusal Vatandaşlık Ajansı başkanı Igor Barinov, "Rusya'da son 150 yılda 14 ender dilin ortadan kalktığını" kabul etti.

Barinov’un sözleri iki nedenden dolayı yorumu hak ediyor. Bir yandan bunu kabulü, diğer yandan Moskova'nın Rus olmayan cumhuriyetlerinde okutulması şartını ortadan kaldırarak, daha büyük topluluklar tarafından konuşulan azınlık dillerine yönelik saldırılarına olan dikkati dağıtmak için, küçük gruplar tarafından konuşulan dillerle ilgilendiğini göstermeye dayalı son çabayı temsil ediyor.

 

Barinov'un verdiği uzun zaman diliminde Çarlık, Komünist Parti yetkilileri ve günümüz Ruslarındam hangisinin suçlu olduğunu kimse söyleyemez. Bu önemli, çünkü birçok Moskovalı bilim adamı ve propagandacısı geçmişte ne olursa olsun, bugün Rusya'nın bu dillere gelince son derece istekli olduğunu vurgulamak istiyor. (tass.ru/obschestvo/6081176).

 

Rusya'nın Yerli Halklarının Uluslararası Dil Yılı'nın açılması vesilesiyle Barinov, Rusya Federasyonu'nda halihazırda 151 dilin mevcut olduğunu söyledi. Ancak lehçelerin de dahil edilmesiyle, sayı 300 civarında. Bunlardan sadece 27'si okullarda öğretim dili ve yalnızca 72'si ayrı ders olarak okutuluyor.

 

Bu son rakamlar, Rusya'da kaybolma riski altında olan nispeten küçük gruplar tarafından konuşulan dillerin sayısının geçmişten çok daha yüksek olduğunu ve Barinov’un tam tersine iddiasının gerçek olmadığını gösteriyor.

 

Kaynak: http://windowoneurasia2.blogspot.com/2019/02/moscow-admits-14-rare-languages-have.html
 
 
Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer
 
Cherkessia.net, 7 Şubat 2019

Bu haber toplam 2048 defa okundu.


Ercan-Samsun

Vay be! 14 dil bir varmış bir yokmuş oldu öyle mi?

Diller korunmalı, kayıt altına alınmalı diyerek insanları kandıranlar neredeydi. 150 yılda 14 dil fazla değil mi? O zaman Çerkesler yinede başarılı sayılırlar. 150 senede dünyanın dört bir tarafına dağılmış oldukları halde yinede konuşabilen insanlar epeyce var.

11 Şubat 2019 Pazartesi Saat 23:09
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net