Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkesler, Sürgün Edilen Halk Olarak Uluslararası Tanınma Arayışında!
05 Şubat 2019 Salı Saat 20:27
Çarlık soykırımı sonrası, ataları 1864'te sürgün edilen beş milyondan fazla Çerkes Rusya Federasyonu dışında yaşıyor. Kuzey Kafkasya'da hâlâ yaklaşık 750.000 Çerkes yaşıyor ve 4.000'den az Çerkes'in Rus yetkililer tarafından vatanlarına dönmelerine izin verildi.

Paul Goble, 2 Şubat 2019

Çarlık soykırımı sonrası, ataları 1864'te sürgün edilen beş milyondan fazla Çerkes Rusya Federasyonu dışında yaşıyor. Kuzey Kafkasya'da hâlâ yaklaşık 750.000 Çerkes yaşıyor ve 4.000'den az Çerkes'in Rus yetkililer tarafından vatanlarına dönmelerine izin verildi.

Rus yetkililer bunlardan bazılarını sınır dışı etmek istiyorlar. Zira, Moskova daha önce kapalı mahkemelerde tutulacak suçlamaların üstesinden gelinebilecek şeyleri geri getirme izni verdi .Yetkililer, devlet sırlarının söz konusu olduğunu ve neredeyse kesinlikle Çerkeslerin başvuru için zahmet etmemesi gerektiğini belirten bir mesaj göndermeyi amaçladıklarını söylüyorlar.

 

Moskova, çoğunlukla savaşın yıktığı Suriye'de yaşayan Çerkeslerin dönüşüne karşı çıkmak için iki nedene sahip görünüyor. Bir yandan, Rus yetkililer, geri dönenlerin bir kısmının İslamcı değerleri kendileri ile beraber getirebileceğinden ve böylece Rus güvenliğine zarar vereceğinden korkuyorlar. Öte yandan, Moskova Kuzey Kafkasya'daki etnik dengeyi bozacak bir kitlesel dönüşü istemiyor.

 

Bu kadar acı çeken insanlara başka bir haksızlığın gelmesini önlemek için neler yapılabileceğini düşünen Çerkesler ve Çerkes aktivistler, Çerkesleri sınır dışı eden yeni hareketler konusunda endişeliler.

 

Kavkazr portalından Anzor Tamov, üç Çerkes aktivistiyle neler olup bittiğini ve Çerkeslerin ve uluslararası toplumun durumun daha kötüye gitmesini önlemek için ne yapmaları gerektiğini anlattı. (kavkazr.com/a/cherkesy-narod-izgnannik/29747600.html).

 

Perıt Örgütü ile çalışan bir avukat olan Beslan Khagazhey, "Kuzey Kafkasya'nın Çerkeslerin tarihi vatanı" olduğunu ve burada yaşayan vatandaşların statüsüne ve eşit haklara sahip olmaları gerektiğini söylüyor. "Çerkeslerin tek istediği yasal olarak kendi evlerinde yaşama hakkı."

 

Adıgey'den ismini vermemek şartıyla konuşan ikinci bir avukat, şu anda "Çerkes meselesiyle ilgili uluslararası hukukun işe yaramadığını" söyledi. Çerkeslerin hakları ihlal ediliyor, ancak birkaç durumda başvuru sahibi Çerkesler Rus yasalarına göre sınır dışı edilmelerine izin veren hatalar yaptılar.

 

Ancak Kabardey Kongresi başkanı Aslan Beşto, yakında bir şeylerin yapılması gerektiğini söyledi. Çerkesler birçok ülkede iyi bir itibara sahiptir. "Avrupa, Amerika ve Orta Doğu'da, anavatanlarının iyiliği için çalışıyorlar. Onların sadece etnik öz-bilinç açısından Çerkesler olarak yasal statüleri yok."

 

Bunun bir sonucu, yaşadıkları ülkelerde muhacir olarak kabul edildiklerini ve çoğunluk nüfusunun kimliğine göre, yani Türkiye'deyse Türkler, Suriye'deyse Araplar gibi muamele gördüklerini söyledi. Bazen bu grupların görüşü Çerkeslere karşı oluyor.

 

Beşto, Çerkeslerin sürgün edilen halk olarak uluslararası tanınması çağrısında bulunarak "Bu asimilasyonu durdurmak ve ulusal kimliği korumak için gerekli" diyor.

 

Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2019/02/circassians-seek-international.html?m=1&fbclid=IwAR3cJWArXN9VfD9-Bi0ooXZv3BQkVXZeYHYV_NxBA0Sg4SBTJp10_W3jYrA

 

Çeviri:Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 5 Şubat 2019


Bu haber toplam 2641 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net