Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adıgey Cumhuriyetinde ''Zikhiya' İsimli Turizm Kompleksi Açılacak!
28 Ocak 2019 Pazartesi Saat 23:38
Cumhuriyetimizde, Adıgey-Krasnodar sınırında ‘Zikhiya’ isimli turizm kompleksi inşasına başlandı. Devlet tarafından turizmin gelişmesi için 2019-2025 yıllarını kapsayacak bir çalışma programı hazırlandı.

 

Adıge Mak, 28 Ocak 2019

Cumhuriyetimizde, Adıgey-Krasnodar sınırında ‘Zikhiya’ isimli turizm kompleksi inşasına başlandı. Devlet tarafından turizmin gelişmesi için 2019-2025 yıllarını kapsayacak bir çalışma programı hazırlandı. Adıgey idarecileri ve iş çevreleri bu çerçevede turizm sektörünün geliştirilmesi ve daha kar getirir hale sokulmasını ana konular arasında görüyor.

‘Zikhiya’ isimli geniş kapsamlı turizm komplekslerini ihtiva eden yatırım çalışması bu yıl başlayacak, gerçekleştirilmesi için 20 milyar ruble kadar yatırım yapılacak. Harcamalar temelde, kısım kısım halinde federal bütçe tarafından karşılanacak.

 

Adıgeyde  böylesi büyük bir yatırım yapılmasının sebebi ise söz konusu bölgenin turizm açısından mükemmel oluşundan kaynaklanıyor.

 

Adıge Cumhuriyeti turizm ve dinlence yerleri komitesi başkanı Keleşavo Yinver; ‘— Seçtiğimiz bölgeyi turizme açıklık açısından ele aldık. Dinlence klasteri iki yönde olacak; dağlara uzanan yol güzergahı ve pek çok yolun kesişme noktasında yer alan alışveriş merkezlerinin yer aldığı alanın değerlendirilmesi. Bu alandaki alışveriş merkezlerine her gün pek çok kişi geliyor. Örneğin sadece ‘Mega-Adıgeya’ isimli alışveriş merkezine her yıl 13 milyonu aşkın kişi geliyor. Adıgeye böyle gelen kişiler arasında tabiatımızın güzelliği ve tarihi anıtları görmek isteyenler de çıkar. Şayet bu ikisini bir araya getirirsek, işte bunun çok önemi var’ dedi.

 

Alış veriş merkezlerinin — mola alanlarının bulunduğu bölge de turizm-dinlence kompleksi çerçevesinde ele alınacak, turizm turları — geziler düzenleyen, dağ turizmi ile ilintili öğeler bölgede hazır olacak. Bunun gerçek karşılığının olması içinse gerekli mühendislik ve ulaşım ağı, hizmeti, altyapısı hazırlanacak.

 

‘Zikhiya’ isimli turizm kompleksi için yapılacak harcamanın 5.7 milyarlık kısmı federal merkezce, 680 milyon rublelik kısmı cumhuriyetimizce, geri kalan 13 milyar rubleyi aşkın kısmı ise çeşitli yatırımcılarca karşılanacak.

 

Bu proje ‘Rusya Federasyonunda iç ve dış turizmin geliştirilmesi’ federal programı kapsamına alındı. Bu sayede içinde bulunduğumuz yılda cumhuriyetimize 500 milyon ruble salınması bekleniyor. 2020 yılında 200 milyon, 2021 yılında 700 milyon ruble salınacağı öngörülüyor. Söz konusu projenin altı yıl içerisinde bitirilmesi planlanıyor. Toplamda yapılacak masrafın ise 20,3 milyar olacağı hesaplanıyor.

 

Adıge Cumhuriyeti Tlışhası Kumpıl Murat Adıgeyin ekonomik olarak kalkınması için turizm sektöründen faydalabileceğimizin altını defalarca konuşmalarında çizdi. Rusya, yılın her döneminde tatil yapılabilecek çok bölgeye sahip değil, bu yüzden Adıgey’in kalabalık kitlelere bu konuda seslenebilecek turistik bölgeler arasına girme potansiyeli var.

Adıge Mak, ŞAVKO Aslanguaş

 

Kaynak: http://www.adygvoice.ru/wp/zikhiya/?fbclid=IwAR34V6aA6TcaEVKSJZOSfCQPVTTEwPOKxyVewpmBd6mnuvUGyJWXJU65pQU

 

Çeviri: AÇUMIJ Hilmi

Cherkessia.net, 29 Ocak 2019


Bu haber toplam 1523 defa okundu.


Ercan-Samsun

ZİHYA=ÇERKESYA

YAPILACAK TESİSE TARİHİ YAŞATACAK BİR AD SEÇİLMESİ YERİNDE OLMUŞ.

30 Ocak 2019 Çarşamba Saat 22:04
Nurdan Şahin

Umarım o güzelim doğa mahvedilmez; AVM'ler falan biraz ürkütücü

29 Ocak 2019 Salı Saat 22:47
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net