Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rus Basınında Türkiye-Moskova Zirvesi!
23 Ocak 2019 Çarşamba Saat 23:22
Rus basını, Putin-Erdoğan zirvesinin gündemini nasıl değerlendirdi?

 

Rus basını, Putin-Erdoğan zirvesinin gündemini nasıl değerlendirdi?  Putin ve Erdoğan’ın bugün Moskova’da bir araya geldikleri görüşmeyi analiz eden Kommersant, "Ankara’ınn Menbiç’teki çıkarları karşılığında İdlib’in Şam’ın kontrolüne geçmesine onay verebileceği" yorumunu yaptı. 

Rus gazetesindeki değerlendirmeler özetle şöyle:

 

“Putin ve Erdoğan, bugün Moskova’da Suriye’deki genel durumu ve ABD ordusunun Suriye’den çıkışını ele almak için bir araya geliyor.

 

Erdoğan’ın açıklamasına göre, görüşmenin ana konularından biri, Suriye-Türkİye sınırında güvenli bölge kurulması olacak.

 

Uzmanlar, Ankara’nın, Menbiç’teki çıkarları doğrultusunda İdlib’in Şam yönetiminin kontrolüne geçmesine razı olabileceği ihtimalini göz ardı etmiyor.

 

Bu konu öncelikle Kürtlerle ilgili. Moskova, Ankara ile Kürt güçleri arasında aracı olmak istiyor.  

 

Ankara ile Washington’ın anlaşamadıkları tek konu, Türkiye-Suriye sınırında tampon bölge kurulması. Bu, Kürt milislerin Türkiye’ye sızmasını engelleyebilir.

 

Moskova, ABD’nin terk edeceği tüm topraklar gibi, Suriye-Türkiye sınırının da Şam’ın kontrolünde kalmasını istiyor.

 

Bugüne kadar Kürtler ile Şam arasında Suriye’nin geleceği ile ilgili müzakereler sonuçsuz kaldı. 

 

Kürtlerin talepleri Moskova’nın duruşuyla tamamen örtüşüyor. Kürtler, Moskova’nın Şam ile aralarında arabuluculuk yapmasını istiyor. 

 

Rusya’nın Şam ile Kürtler arasında yapacağı arabuluculuğun sonuçlarının Ankara tarafından kabul görüp görmeyeceği belirsiz.

 

Kirill Semenov adlı uzmana göre Ankara, Türkiye’nin Menbiç’teki çıkarlarının korunması karşılığında, Rusya’nın Esad orduları ile birlikte İdlib’de operasyon yapmasına razı olabilir.”

 

Kaynak:turkrus.com

Cherkessia.net, 24 Ocak 2019


Bu haber toplam 1333 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net