Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin Bağımsızlığını Tanıyan Kararname İstanbul'da İmzalandı!
05 Ocak 2019 Cumartesi Saat 21:03
Ukrayna Ortodoks Kilisesi, bugün resmen Moskova Kilisesi’nden bağımsızlığını kazandı. Bağımsızlık için gereken ‘tomos’ kararnamesinin imza töreni bugün İstanbul Balat’taki Fener Fener Rum Patrikhanesi’nde yapıldı.

 

Ukrayna Ortodoks Kilisesi, bugün resmen Moskova Kilisesi’nden bağımsızlığını kazandı. Bağımsızlık için gereken ‘tomos’ kararnamesinin imza töreni bugün İstanbul Balat’taki Fener Fener Rum Patrikhanesi’nde yapıldı.

Törene Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Ukrayna’da kurulan birleşik bağımsız Ortodoks Kilisesi’nin lideri metropolit Epifaniy katıldı.

 

Kilisede dua ve ilahilerin okunduğu ayin yapıldı. Ayinin ardından Patrik Bartholomeos, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne ‘otosefal’ statüsü kazandıran kararnameyi imzaladı.

 

Bartholomeos, imzalanan kararnameyi Epifaniy’e verdi. Poroşenko da bir teşekkür konuşması yaptı.

 

Otosefal, bir ortodoks kilisesinin başka bir kiliseye bağlı olmadan kendi başına hareket edebilmesi anlamına geliyor. Ukrayna’da yeni kurulan kilise, bu kararnameyle Rusya’daki kiliseden bağımsız hareket edebilecek.

 

Rusya’nın Kırım’ı işgali nedeniyle Rusya ile resmi olarak savaş halinde bulunan Ukrayna’nın Batı ülkeleri yanlısı yönetimi, ülkenin Rusya ile her konuda bağlarının kesilmesi politikası çerçevesinde, bu yıl Moskova Kilisesi’nden bağımsız bir Ukrayna Ortodoks Kilisesi kurulması için Fener Patrikhanesi’ne başvurmuştu.

 

Öte yandan Sputnik'in haberine göre, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'ne bağımsızlık kazandıracak kararnameyi imzaladı. Kararname, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin metropoliti şeçilen Epifaniy'e teslim edildi.

 

Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ukrayna Ortodoks Kilisesi Metropoliti Epifaniy ile birlikte bugün Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin bağımsızlığını belgeleyen kararnameyi imzaladı. Törene, Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko da katıldı.

 

Bu imza töreninin ardından Bartholomeos, bağımsızlık kararnamesini pazar sabahı Fener Rum Patrikhanesi'ne ait Aya Yorgi Kilisesi'nde yapılacak bir ayinle Epifaniy'e teslim edecek.

 

Böylelikle Ukrayna Ortodoks Kilisesi, 15. bağımsız Ortodoks kilisesi statüsüne sahip olacak. Ancak bu duruma başta Rus Ortodoks Kilisesi olmak üzere diğer bazı Ortodoks kiliseleri karşı çıkıyor.

 

Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill, pazartesi günü Bartholomeos'a gönderdiği mektupta, Bartholomeos'un Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin bağımsızlığını tanıyacak kararnameyi Metropolit Epifaniy'e vermemesi için çağrıda bulundu.

 

Kirill, bağımsızlık kararnamesinin Epifaniy'e verilmesi durumunda Bartholomeos'un Ortodoks kiliselerinin birliğini sağlamaya hizmet etme olanağını 'sonsuza dek kaybedeceğini' belirtti. Kirill mektubunda, "Bunun olmaması için bütün kalbimle dua ediyorum. Bu duruma son vermek için geç değil" diye yazdı.

 

Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin bağımsızlık kazanıyor olmasına karşı çıkan bir başka kilise ise Polonya Ortodoks Kilisesi.

Kilisenin lideri Sawa, Bartholomeos'a bir protesto mektubu göndererek, Ukrayna Ortodoks Kilisesi ile kilisenin metropoliti Epifaniy'yi tanımadığını ilan etti. Sawa mektubunda aynı zamanda bu duruma bir çözüm bulmak için 14 bağımsız Ortodoks kilisesinin liderini bir toplantıya çağırdı.

 

Ancak Patrik Bartholomeos, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin bağımsızlık kazanıyor olmasını başarı olarak nitelendiriyor. Yılbaşı vesilesiyle düzenlen ayinde konuşan Bartholomeos, konuyla ilgili "çabaların sonuç vermesinden ötürü çok mutlu olduğunu" belirtti.

 

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Vahdettin Köşkü'nde Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko ile bir araya geldi. Birlikte kahvaltı yapan iki lider, baş başa bir görüşme gerçekleştirmedi. 

İki liderin görüşmesinde ana gündem maddesinin geçen ay Kerç Boğazı'nda yaşanan gerilim olduğu iddia edildi.

 

Geçen ay Rusya, Kerç Boğazı'nda Ukrayna'ya ait iki gemiye alıkoymuştu. Gemideki 24 Ukraynalı denizci önce gözaltına alınmış daha sonra da tutuklanmıştı.

 

Yaşanan gerilimin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem Rusya Devlet Başkanı Putin ile hem de Ukrayna lideri Poroşenko ile görüşerek itidal çağrısında bulunmuştu. 

 

Kaynak: Ajanslar

Cherkessia.net, 5 Ocak 2019


Bu haber toplam 2065 defa okundu.


Tsey.A.Mert

Ukrayna Ortodoks kilisesini ayırarak Kremline meydan okuyor.

Kerç boğazının rövanşı.

06 Ocak 2019 Pazar Saat 23:39
Tsey Mansur

Fener Rum patrikhanesi siyasete alet oldu. Kendi cemaati bir kaç bin kişiyi geçmez. Rusya'da 60milyonun üzerinde ortodoksun gözünde itibar kaybetti.

06 Ocak 2019 Pazar Saat 19:16
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net