Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gürcistan'ın Yeni Devlet Başkanı Salome Zurabişvili!
30 Kasım 2018 Cuma Saat 23:58
Gürcistan’da devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turunu iktidardaki Gürcü Düşü Partisi’nin desteklediği Salome Zurabişvili yaklaşık yüzde 60 oyla kazandı.

Gürcistan’da devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turunu iktidardaki Gürcü Düşü Partisi’nin desteklediği Salome Zurabişvili yaklaşık yüzde 60 oyla kazandı. Hakkında arama kararı olan eski lider Mihail Saakaşvili’nin desteklediği Birleşik Milli Hareket Partisi’nin adayı Grigol Vaşadze ise yüzde 40’ten biraz fazla oyla kaybetti. Böylece Gürcistan’ın başına ilk kez bir kadın lider geçmiş oldu.

Her iki aday da bir zamanlar Saakaşvili hükümetlerinde dış işleri bakanlığı koltuğunda oturmuştu. Sonra Zurabişvili ile Saakaşvili’nin yolları ayrıldı.

 

1952 doğumlu Zurabişvili Paris’te doğdu ve bir dönem Fransa’nın Tiflis Büyükelçisi olarak Gürcistan’da çalıştı, sonra Gürcü hükümetinde bakan oldu. Seçimlere bağımsız aday olarak katılan Zurabişvili, Gürcistan’ın en zengin insanı olarak bilinen (Forbes’a göre 4,8 milyar dolarlık servete sahip) Bidzin İvanişvili’nin önderliğini yaptığı ve 2012’den beri iktidarda olan Gürcü Düşü Partisi tarafından desteklendi. 

 

Her iki aday da Rusya’ya karşı eleştirel yaklaşımlarıyla biliniyordu. Ancak şimdiki Gürcü iktidarının son yıllarda Rusya ile ilişkileri yeniden kurmakta olduğu biliniyor. Bununla birlikte seçim sonrası BBC’ye bir demeç veren Zurabişvili “Şimdi Rusya ile dostluk yapma zamanı değil, Batılı dostlarımızın Moskova ile ilişkilerine bakarak karar vereceğiz” dedi.

 

Batılı gözlemcilerin ciddi bir seçim hilesi saptamamalarına rağmen, şu an Hollanda’da yaşadığı sanılan Saakaşvili, seçim sonuçlarının tanınmaması ve sokak eylemleri yapılması çağrısında bulundu.

 

Kaynak:turkrus

Cherkessia.net, 30 kasım 2018


Bu haber toplam 2262 defa okundu.


Uğur-Almanya

Gürcistan Rusya'dan tamamen koptu. AB birliğinin son raporunda, Gürcistanın reform adımlarını başarıyla yerine getirdiği övgüleri var. Saakaşvilinin hareketli siyasi dönemde Gürcistanı Rusya'dan koparıp önünü açan siyasetçi olduğunuda unutmamak gerekir.

02 Aralık 2018 Pazar Saat 13:39
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net