Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Moskova, Kökleri Rusya Olan Yurtdışındaki Rus Olmayanları Rusya Yurttaşı Olarak Görmüyor!
03 Kasım 2018 Cumartesi Saat 18:55
Moskova, Rusya Yurttaşları Dünya Kongresi'ne ev sahipliği yapıyor; ve bir kez daha, Rus olmayanlar davet edilmedi.

Paul Goble, 31 Ekim 2018

Moskova, ''Rusya Yurttaşları Dünya Kongresi''ne ev sahipliği yapıyor; ve bir kez daha Rus olmayanlar davet edilmedi. Vladimir Putin Kremlin iddialarını vurarak sürekli bunun hakkında konuşuyor. Rus olmayanları, Rus olmayan geniş bir ulusun parçası olarak gördüğünü iddia ediyor.

 

"İnsanları milliyet veya vatandaşlığa göre bölmeyiz" diyor Rus Dışişleri Bakanlığı'ndan İlya Dorofeyev; Ancak bu hafta Moskova'daki toplantıda 98 ülkeden 400 delege arasında, etnik olarak Rus olmayan bir tek kişi bile yok. Bunun yerine, hepsi etnik Ruslar ve tüm odaklanma etnik Rus meseleleri üzerine. (kavkazr.com/a/kavkaztsev-ne-priglasili/29570492.html).

 

Tartışılacak konular arasında şunlar var: “Etnik Rus Kimliğinin Korunması: "Rus Dili Eğitiminin Desteklenmesi", "Çağdaş Dünyada Etnik Rus Diasporası Medyası", "Hak Sahiplerinin Haklarının ve Meşru Çıkarlarının Savunulması" ve benzeri konular.

 

Rus olmayanlar veya Rus olmayanlar ile ilgili konularda tek bir oturum yok ve Rusya Federasyonu içinde önemli etnik gruplara sahip olan topluluklar bundan hoşnut değiller. En öfkeli olanlar arasında Ortadoğu'da etnik gruplardan biri olan ve anavatanlarına geri dönmek isteyen ancak büyük ölçüde engellenen ve oldukça çok sayıda olan Çerkesler.

 

Krasnodar'daki Adıge Khase başkanı Asker Sokht'da onların içinde yer alıyor. "Yurtdışında Çerkes veya Tatar kimliğini korumaya gerek yok mu?" Rus dışişleri bakanlığı da bunlara ilgi göstermeli ya da Moskova'nın şu anda ülke içinde etnik olmayan bir Rus kimliğini desteklediğini iddia etmemesinin nedenini en azından açıklamalı..

 

Türkiye'deki Çerkes Dernekleri Federasyonu başkanı Nusret Baş', Radio Liberti''den Larisa Cherkes'e, bu toplantıya herhangi bir Çerkes'i "kimsenin davet etmediğini" söyledi. "Kimse bizimle çalışmıyor. Biz davet edilseydik, gelecektik" diyor ve devam ediyor. "Rusya politikasını Çerkesler açısından sevmiyoruz."

 

Nusret Baş şöyle devam ediyor: "Çerkeslerin büyük bir kısmı diasporadadır. (O söylemedi ama çoğu tahmin rakam yüzde 90'ın üzerine çıkarıyor, yurt dışında yaşayan beş milyondan fazla Çerkes ve Kuzey Kafkasya'da sadece 500.000 kişi). Rusya gözlerini kapatıyor, Çerkesleri görmüyor ve buna katılmıyoruz" dedi.

 

Kabardey-Balkarya'daki Adıge Khase'den Hafitse Muhammed'de aynı şekilde kızgın. Pek çok Çerkesin katılacağı gerçeğine rağmen bu toplantıya kimsenin davet edilmediğini söylüyor. Ve aslında, Çerkesler diyor ki, bu sorun geneldir: Yurt dışındaki Çerkes topluluklarında veya Rusya Federasyonu sınırları içinde hiç kimse bu toplantıyı duymadı.

 

Yurtdışındaki Rus olmayan gruplara mesaj açıktır: Eğer etnik olarak Rus değilseniz, siz bir Rusya yurttaşı değilsiniz. Ancak Rusya Federasyonu'nun şu andaki sınırları içindeki Rus olmayanlara verdiği mesaj da aynı: Moskova, etnik olmayan Ruslar için, Rus dünyasından söz ederken, yalnızca etnik gruptaki Rus kelimesi, akıl almaz bir biçimde söz konusu oluyor.

 

Kaynak:http://windowoneurasia2.blogspot.com/search…

 

Çeviri: Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 3 Kasım 2018


Bu haber toplam 2405 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net