Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yayıncı Kotlyarov, Kanjal Savaşı Hakkındaki Kitabını Yayınladıktan Sonra Tehdit Aldığını Bildirdi!
17 Ekim 2018 Çarşamba Saat 14:44
"Kanjal Muharebesi: Yüzyıllar Arasından Bir Bakış" kitabının yazarı ve yayıncısı Viktor Kotlyarov, savcılığa ınternet adresine gelen tehditler hakkında şikayette bulundu.

Kavkaz Uzel, 16 Ekim 2018

"Kanjal Muharebesi: Yüzyıllar Arasından Bir Bakış" kitabının yazarı ve yayıncısı Viktor Kotlyarov, savcılığa ınternet adresine gelen tehditler hakkında şikayette bulundu. Ayrıca Kabardey-Balkarya Cumhurbaşkanı Kazbek Kokov'a bir mektup göndererek, Kanjali savaşını cumhuriyetteki etnik ilişkiler ile gerçek durumun “turnusol testi” olarak adlandırdı.

Yazar ve yayıncı Viktor Katlyarov

"Kavkaz Uzel" in yazdığı gibi, "Kanjal Muharebesi: Yüzyıllar Arasından Bir Bakış" adlı kitap, Ekim ayı başlarında Nalçık'ta yayınlandı. Kitap Çerkesler ile Kırım Hanı Kaplan-Girey'in birliklerinin Malka Nehri'nin üst kesimlerindeki çatışmasını anlatıyordu. Yazar Viktor Kotlyarov, savaşın özellikle günümüzde Eylül ayında Kendelen köyündeki olaylarla doğrudan ilişkili olduğunu dikkat çekti.

 

18 Eylül'de, Kendelen köyünün sakinleri, yürüyüşçülerin Kanjal Muharebesi'nin 310. yıldönümünü anmalarına izin vermedi. 19 Eylül'de, aktivistler güvenlik kordonunu kırmaya çalıştı ve polis göz yaşartıcı gaz kullandı. Eylemciler ve güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar, Kendelen'in yakınında bulunan Zayukovo köyünde de meydana geldi. Tarihçiler aktivistler ile güvenlik güçleri arasında olan çatışmanın nedenini Kendelen arazi anlaşmazlığında aradılar.

 

Kanjal Savaşı ile ilgili kitabın yayınlanmasından sonra, yayıncı, yerel tarihçi Viktor Kotlyarov'a, sosyal ağlarda, hakaret ve tehditler yağmaya başladı. 15 Ekim'de Kotlyarov bunu "Kavkaz Uzel" muhabirine anlattı.

 

"Beni yolsuzluk, sahtekârlık, tarih çarpıtmacılığı, Balkarlar ve Kabardeyler arasındaki düşmanlığı kışkırtmakla suçluyorlar, faşist, provokatör olarak adlandırıyorlar, tehlikeli bir suçlu olarak yargılanmam için uğraşacaklarını söylediler." dedi.

 

Savcılığa daha önce internetten tarama eklediğine dair bir sözlü ifade verdiğini söyledi. Bir açıklamada savcılığa, etnik nefreti kışkırttığı için cezai sorumluluk hakkındaki yorum yazarlarını dahil etmesini istedi. Sözlü ifade de, savcılığa, etnik nefreti kışkırttığı için cezai sorumluluk hakkında yorum yazanların dahil edilmesini istedi.

 

Katlyarov ayrıca cumhurbaşkanı Kazbek Kokov'a bir mektup gönderdi. Mektubuna, aralarında Kabardey-Balkar'daki durumla ilgili görüşlerini etnik ilişkiler alanında ortaya koyan analitik bir rapor da ekledi. Bu görüşe göre, etnik gerginlik öncelikle yerel düzeyde daha da şiddetlendi. 

 

"Kanjal Muharebesi, gerçek durumun bir tür turnusal testi haline geldi. Sorunu içeriye doğru sürdürebilir, ondan uzaklaşabilir ama kaldıramazsınız, fakat bu her şeyin sakinleşeceği ve yerini başka bir şeyin alacağı anlamına gelmez. Bu sorun büyük çabalara, eğitime ihtiyaç duyuyor, provokatörlerin ayaklarının altından mevcut zemini almak gerekiyor. Ve eğer bir şey yapılmazsa, son yıllarda olgunlaşan bu apse elbette patlayacak" diyerek mektubunda belirtti.(Mektubun bir nüshası Kavkaz Uzel'de)

 

Kanjal savaşı, Kanjal Dağı yakınlarında 1708'de bir gece savaşında Malka nehrinin üst kesimlerinde, Prens Kurgok Atazhukin'in liderliğindeki Çerkeslerin Türkler ve Kırım Tatarlarından oluşan Kırım Hanı Kaplan-Girey'in birliklerini yendikleri yerde oldu.

 

Karaçay-Çerkesyalı Çerkesler, Kabardeyler ve diğer Çerkes (Adıge) toplulukları için savaş, ulusal kahramanlık sembollerinden biridir. Balkarlar da dahil olmak üzere Rusya Federasyonu içindeki bazı Türki halklarının bu konuya olumsuz bir tutumları var: "Kanjal savaşı yok" sloganı onlar arasında yaygındır.

 

Üçüncü bir versiyon daha var; Savaşın feodal bir savaşın parçası olduğu ve ulusal kurtuluş savaşı olmadığı. Bu versiyonun destekçileri, Kanjal muharebesinde Çerkeslerin savaşın her iki tarafında da savaştığını söylüyor..

 

Kaynak: http://www.kavkaz-uzel.eu/articles/326699/?fbclid=IwAR1k2nu9bjlxUDnENt0feJHwqqAm1Xbu9MYYZwZ_cjtTJ0RKO722peyvka4

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 17 Ekim 2018


Bu haber toplam 2380 defa okundu.


Ercan-Samsun

Kim tehdit ediyormuş belli mi?

19 Ekim 2018 Cuma Saat 21:33
YUSUF ZAHİT-SAKARYA

Arı kovanına çomak sokmuş. Tehdit alması Rusya gibi yerde normal. Çerkeslerin bu adamı yalnız bırakmaması lazım.

19 Ekim 2018 Cuma Saat 14:02
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net