Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Fener Rum Patrikhanesi: Moskova'ya Direneceğiz!
12 Ekim 2018 Cuma Saat 16:30
Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Moskova’daki Rus Ortodoks Kilisesi'nden bağımsızlığı girişiminden yana tavır alan İstanbul Fener Rum Patrikhanesi, bu konuda Rusya'dan gelen baskılara direneceğini açıkladı.

Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Moskova’daki Rus Ortodoks Kilisesi'nden bağımsızlığı girişiminden yana tavır alan İstanbul Fener Rum Patrikhanesi, bu konuda Rusya'dan gelen baskılara direneceğini açıkladı.

Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Krill.


İstanbul Fener Rum Patrikhanesi'nden bir yetkili, Rus Ortodoks Kilisesi'nden kendilerine ulaşan ve Ukrayna Kilisesi’nin bağımsızlık talebiyle ilgili görüşmeler başlatmaya çağıran mektubu incelediklerini ve kısaca yanıtlayacaklarını söyledi.

 

Euronews'in haberine göre yetkili, yanıt mektubunun içeriğine ilişkin soruyu da, Ortodoks kiliselerinin konuyu tartışmaları için toplanmalarından yana olmayacaklarını, ayrıca Ortodoks kiliseleri arasında birliğin gerekliliğine vurgu yapacaklarını belirtti.

 

Moskova Patrikhanesi İstanbul'la ilişkileri dondurmuştu

Nüfusunun büyük bölümü Ortodoks olan 45 milyonluk Ukrayna'daki Kiev Patrikhanesi bağımsızlık talebini İstanbul'daki Fener Rum Patrikhanesi'ne iletmiş, İstanbul'daki patrikhane de süreci resmen ele alma kararı vermişti.

 

Moskova Patrikhanesi ise Kiev Kilisesi'nin bağımsızlık talebi konusunda Fener Rum Patrikhanesi'nin Kiev'e iki temsilci göndermesi üzerine sert bir açıklama yaparak İstanbul'daki kilise ile ilişkilerini dondurmuştu.

 

Rus Ortodoks Kilisesi ayrıca geçen hafta resmi bir açıklama yaparak, Patrik Kirill’in, yerel Ortodoks kiliselerine Ukrayna Kilisesi’nin bağımsızlık talebiyle ilgili görüşmeler başlatmak için mektup yazdığını açıklamıştı.

 

Kaynak: http://turkrus.com/681030-fener-moskovaya-direnecegiz-xh.aspx

Cherkessia.net, 11 Ekim 2018


Bu haber toplam 2042 defa okundu.


GENAR

İyi de müslüman dünyasında tarikatlar, cemaatler yok mu?
Müslüman din adamlarıyla hıristiyan din adamlarının arasında fark göremiyorum. Hepsi kutsal kitapları anlayacak insan değil kendilerine köle olacak insan arıyor.

13 Ekim 2018 Cumartesi Saat 15:40
Hakan Akın

Kul bağımsızdır.Allah, bağımsız olmayan kişi ibadet edemez buyurur. İşte hıristiyanla müslüman arasında ki fark.

12 Ekim 2018 Cuma Saat 17:43
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net