Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Natenyahu ve Putin Krizin Çözümü İçin Buluşacak!
08 Ekim 2018 Pazartesi Saat 15:45
İki ülke arasındaki ilişkiler üç hafta önce Suriye’nin Lazkiye bölgesinde Rusya’ya ait İl-20 gözlem uçağının rejim ordusuna ait füzeler tarafından vurulması ve Rusya’nın da bundan İsrail’i sorumlu tutmasının ardından gerildi.

Şarku'l Avsat, 8 Ekim 2018

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun S-300 hava savunma sistemlerinin Suriye’ye ulaştığını duyurmasının ardından açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin, İsrail’in gücü doğrultusunda dengeli bir politika takip etmesi gerektiğini belirtti. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu da Rusya lideri Vladimir Putin ile yakın zamanda bir araya geleceklerini söyledi.

Toplantının Rus topraklarında yapılacağını ifade eden siyasi kaynaklar Moskova’nın olumlu yönde bir görüşme gerçekleştirmeyi istediğini, İsrail’in de söz konusu toplantı için mümkün olduğunca hızlı hareket etmeye çalıştığını aktardı.

 

İki ülke arasındaki ilişkiler üç hafta önce Suriye’nin Lazkiye bölgesinde Rusya’ya ait İl-20 gözlem uçağının rejim ordusuna ait füzeler tarafından vurulması ve Rusya’nın da bundan İsrail’i sorumlu tutmasının ardından gerildi.

 

Pazar günü haftalık kabine toplantısında konuşma yapan Netanyahu, sabah Putin ile telefon görüşmesi yaptığını ve iki ordu arasında güvenlik koordinasyonunu sürdürmek için yakın zamanda bir araya geleceklerini söyledi. Netanyahu ayrıca İsrail’in İran’a yerleşmesini önlemek ve ağır silahların Lübnan’daki Hizbullah’a gönderilmesini engellemek için çalıştığını kaydetti.

 

Rus İl-20 askeri uçağı, 16 Eylül’de, Suriye rejimine ait S-200 hava savunma sistemi tarafından düşürülmüş ve 15 Rus askeri ölmüştü. Olayın ardından Putin ve Netanyahu konu hakkında görüşmüş ve Rus hükümeti uçağın bir dizi hata sonucunda düştüğünü ve her iki hükümetin de güvenlik koordinasyonu kapsamında sorunu çözmek için çalıştığını açıklamıştı. Ancak Rus yetkililer süreç içinde yaşananlardan doğrudan İsrail’i sorumlu tutmaya başladı. 


Bunun bir saldırı girişimi olduğunu ve Ruslara zamanında haber verilmediğini belirten yetkililer Suriye hava sahasının kapatılmasının ardından İsrail savaş uçaklarının Rus savaş uçağının arkasına gizlendiğini ve bu nedenle Rus uçağının düştüğünü söyledi. Rusya, İsrail uçaklarının Suriye’deki noktaları hedef almasını engellemek amacıyla S-300 hava savunma sistemlerini rejim ordusuna teslim etti.

 

Her ne kadar Ruslar yeni sistemi Suriye’ye teslim ettiğini açıklasa da Netanyahu Rusya’yı halen füzelerin tam olarak teslim edilmemesi ve yeni sistemin kullanılmasına yönelik Suriyelilere eğitim verilmemesi için ikna etmeyi ümit ediyor.

 

İsrailli kaynakların dün yaptığı açıklamaya göre ABD, yeni füzelere yönelik olarak F-35 hayalet uçaklarına yeni ek teknik özellikler eklemeyi planlıyor.

 

Kaynak:Şarku'l Avsat 

Cherkessia.net, 8 Eylül 2018


Bu haber toplam 2089 defa okundu.


GENAR

Bunlar birbirine er ya da geç dalacak ama ne zaman?

10 Ekim 2018 Çarşamba Saat 16:05
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net