Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Moskova'nın, Kuzey Kafkasya'yı Kontrolünde Üç Çeçen Zorluğu!
26 Eylül 2018 Çarşamba Saat 23:25
Kremlin’in Ramzan Kadirov’a yaptığı büyük yardımlar, Vladimir Putin’e olan bağlılığı, Çeçen liderinin cumhuriyet içindeki baskıcı politikaları, son aylarda Çeçenya’yı göreceli olarak sessiz tuttu ve Moskova’nın artık onun sorun olmadığını düşünmesine yol açtı.

 

Paul Goble, 23 Eylül 2018

Kremlin’in Ramzan Kadirov’a yaptığı büyük yardımlar, Vladimir Putin’e olan bağlılığı, Çeçen liderinin cumhuriyet içindeki baskıcı politikaları son aylarda Çeçenya’yı göreceli olarak sessiz tuttu ve Moskova’nın artık onun sorun olmadığını düşünmesine yol açtı.

 
Çeçenya Devlet Başkanı Ramzan Kadirov (Fotoğraf:AP/TASS)
 
Ancak hafta sonu üç olay, Kadırov'un neleri deneyebileceğinin bir göstergesi olarak pasifize olmuş Çeçenya'nın ortaya çıkabileceği gerçeğinin altını çiziyor. Pasifize olmuş Çeçenya, Kadirov'un yönetimi ve Putin’in ona karşı ilgisi, Kuzey Kafkasya’daki cumhuriyet ve diğer bölgeleri kontrol etmek konusunda Moskova’da ciddi sorunlara yol açabilir.
 
 
Moskova'nın kontrolündeki bu güçlüklerden ilki, Kadirov’un, Çeçenya’nın en az iki komşusuyla olan sınırlarının değiştirilmesini ve Çeçenya’nın sınırlarının doğru çizilmesine yönelik bütünüyle tek taraflı olarak bir komisyonun kurulmasını önermesiydi. (svpressa.ru/society/article/211305/).
 
 
Bölgesel uzman Anton Çablin'in belirttiği gibi, mevcut sınırların değiştirilebileceği yönündeki herhangi bir öneri “acil bir endişe kaynağı”dır. Çünkü bir sınır değiştirilirse, tüm sınırlar tartışmaya açılır. Çeçenya'nın sınırlarla ilgili iddialarının ve eylemlerinin en ciddisi, 1992'deki ikiye bölünmeden beri bir sınır anlaşması olmayan İnguşetya ile ilgilidir.
 
 
Bu durum, yalnızca komisyonun yaratılmasıyla değil, fakat aynı zamanda, İnguşetya'nın bir parçasını tek taraflı Çeçen olarak ilan eden eski bir yasayı, bu yaz Çeçen otoyollarını İnguşetya'nın iddia ettiği alanlara inşa etmek için harekete geçirdi. (detaylar için bkz. windowoneurasia2.blogspot.com/…/chechnya-building-road-into….)
 
 
Kadirov'un yönetimindeki Çeçenya'da 2013 den bu yana Dağıstan'la sınır anlaşmazlıkları da var. Chablin açıklıyor; İki cumhuriyetin sınırındaki bir dağ gölünün sularına sahip olduklarını iddia ediyor. Şimdiye kadar çatışmadılar, ama Kadirov'un Çeçen iddialarıyla ilgili giderek artan politikaları ile böyle bir bir olasılık var.
 
 
Çeçen devlet televizyonunda uzun yıllar çalışmış olan Dimitri Yefremov, “Kuzey Kafkasya Federal Bölgesinde sınır sorunlarının istikrarsızlaştırıcı bir faktör olduğunu” söylüyor. Bir başka cumhuriyet liderinin, Kadirov'un yaptığı gibi- bunu politik hedefler için kullanmaya teşebbüs etmesi halinde- patlamaya yol açabilir.
 
 
Bu zorlukların ikincisi, genç Çeçenlerin özellikle kendi cumhuriyetlerinin sınırlarının ötesindeki davranışlarını içerir. Çeçen yaşlısı Adani Umayev'e göre, psikolojik dengesi yok edilmiş savaş çocukları olan bir çok genç Çeçen, yasa ve gelenekleri de görmezden geliyor. (lenta.ru/articles/2018/09/23/svadba/).
 
 
Bunun yerine, “her zaman haklarımızı ve menfaatlerimizi savunmaz” diyerek yasalara saygısızlık gösterip yol alacaklarını ve herhangi bir şey yapabileceklerini düşünüyorlar. Bunlar, sadece Rusları değil, Kuzey Kafkasya'da Rus olmayanları da rahatsız etmekte ve bölgedeki gerilimlerin genel olarak artmasına katkıda bulunmaktadırlar.
 
 
Ve üçüncüsü, belki de üçünün içinde en acili olmasa bile en ciddi olanı, Çeçenya'nın, halkının bugün eş zamanlı olarak Rus medeni hukuku, şeriat, yerel adetler ve kısmen uzlaşma gibi çeşitli yasalara göre yaşaması anlamında benzersiz olduğu gerçeğine dayanıyor. (kavkazr.com/a/svetskiy-sud-shariat-i-adaty-v-…/29505028.html).
 
 
Radyo Svoboda'dan Ruslan İsayev'e göre, "kural olarak devletle ilişkiler, yurttaşlık yasalarının yardımıyla düzenleniyor. Çeçenler arasındaki ilişkiler ise, ister ailevi ister mali konular olsun, İslami şeriat hukuku uyarınca ele alınıyor. Ancak, şeriat mahkemelerine ulaşmadan önce, birçok kişi onları Çeçen halk hukuku (adat) uyarınca değerlendiren yaşlılardan geçiriyor. Ve bazı anlaşmazlıklar doğrudan namus ve adalete göre çözülüyor.''
 
 
Sistem, büyük bir istisna ile nispeten iyi çalışıyor: Sistem Çeçenlere, yasalarının Rus medeni hukuku kadar önemli olduğu sinyalini gönderiyor.
 
 
Moskova'nın ya da Kuzey Kafkasya'daki herhangi bir kimsenin tek başına alacağı bir dersle öğrenmek istemeyeceği bu sinyal hissi, ayrılıkçı tutumlarının bir faktörü olabilir.
 
 
Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2018/09/three-chechen-challenges-to-moscows.html
 
 
Çeviri:Tlepşuko Ömer Çakırer
 
Cherkessia.net, 26 Eylül 2018

Bu haber toplam 2361 defa okundu.


Bülent Özgönenel

Gün gelir de Putin ölürse ya da Rusyayı idare edemeyecek kadar yaşlanırsa, Rusya oligarklar arasında paylaşılabilir. Kuzey Kafkasya da Kadirov’un payına düşebilir.

Adamın kendi özel ordusu var. (Кадировцы) ve kaos durumunda ona karşı duracak kimse yok. Üstelik böyle bir kaos durumunda Türkiye de dahil olmak üzere dış devletlerden yardım alabilir.

30 Eylül 2018 Pazar Saat 16:28
Ömer Çakırer

Dağıstan, Rusya tarafından oluşturulan multietnikli bir Cumhuriyet.

Rusya öncesi bir idari yapı değil. Dağıstan coğrafi bir ad. 19. yüzyılda Dağıstan, Kuzey Kafkasya coğrafi adı ile anılmazdı. Zaten Kafkasya makro coprafi bölgesinde, Çerkesya, Dağıstan, Gürcüstan, Azerbaycan olarak 4 alt makro bölge vardı 19. yüzyıl öncesinde.

Günümüzde Kuzey Kafkas Halkları olarak bildiğimiz halkların toplam nüfusu etnik Çerkes nüfusunun yüzde 10'u kadardı. Bu nedenle Çerkesya adıyla anılan coğrafya Çerkes etnik grubunun nüfus ve nüfuzunun eş değer ağırlıklı olması nedeniyle Çerkesya adını taşıyordu. Günümüzde ise demografik yapı farklılaştı ve

Rus /Slav etnik nüfus her geçen gün yerli halklar aleyhine çoğalıyor. Rus etnik nüfusun arttırılmak istenildiği yerlerin başında Dağıstanda Kızlar bölgesi, Çeçenistanın kuzeyindeki Terek nehri boyundaki iki Rayon ve Kuzey Osetyadaki Mozdok Rayonu ve Kirovsky Rayonu geliyor. Osetlere verilen o iki Rayondan oluşan tarihi Çerkes toprakları, Osetlerden alınıp Stavropol Kray'ına dahil edilmek isteniyor.

Bunlar 1828'den beri Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi içindeki Çerkes topraklarında uygulana geldi. Çerkeslerin günümüz Kuzey Kafkasya Federal Bölgesi içindeki Tarihi topraklarından ellerinde kalanları da günümüze kadar yavaş yavaş Ruslar ve diğer Kuzey Kafkas Halkları lehine azalmıştır.

Bugün ise o diğer halkların bir biri ile toprak kavgasına gireceği sinyalleri geliyor yaşanan olaylar, talepler, vs ile.

30 Eylül 2018 Pazar Saat 16:26
Ömer Çakırer

Dağıstan''dan da toprak talebi var. Kadirov''a yakın aşırı Çeçen milliyetçiler Elbrus dağına kadar Çeçen toprağı olduğunu iddia ediyorlar.

Dağıstan sınırları içindeki Çeçen nüfus ağırlıklı Hasavyurt sorunu zaten biliniyor. Şu anda İnguşyada sıkıntı var ve İnguş Cumhurbaşkanı bu konuda çaresiz.

Kadirov Moskova destekli olduğu için İnguşyadan talep ettiği toprak parçalarını alabilir. Daha fazlasını zaman gösterir Nurhan hanım. Bu konuya daha vakıf olan büyüklerimiz var. Onların bu konuda ileriki günlerde sessiz kalmayacağını düşünüyorum.

Birde şu Kavkaz Ortak Evimiz adlı platformun kimler tarafından oluşturulduğu, merkezi neresi, amaç ve faaliyetleri ne, başkanı kim, sponsorları kim, bu konuda önemli. Çeçen Cumhurbaşkanı ile Kuzey Kafkasyada halklar arasında barış tesis etmek amacıyla görüşen çabalayan diaspora stkları ve Kuzey Kafkasya stklar var mı bunlar konusunda netlik yok.

Kadirov şu an Kuzey Kafkasyada ki en eli geniş aktör. Onunla Diasporadan görüşenler var mı, kimler kimse bilmiyor. Kuzey Kafkasya Federal Bölgesinin başına Vali olmayı, Çeçenya Cumhurbaşkanı sıfatınıda muhafaza ederek isteyen biri o. Bunun olmasını sağlayacak alt yapıyı oluşturmak için uzun süredir çalışan biri.

30 Eylül 2018 Pazar Saat 16:05
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net