Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kuzey Kafkasya'da Yeni Patlamalara Neden Olarak, Yoksulluk, Etnisite ve Enflasyon Gösteriliyor!
25 Eylül 2018 Salı Saat 21:56
Mysli-NeMysli Telegram kanalı; Rusya'nın, Moskova'da artan gaz fiyatları, bölgesel birleşmeler hakkında esnek konuşmalar, sokaklara itilen insanlar, Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinin korkunç ekonomik durumu ve eski etnik mağduriyetlerin bir araya gelmesiyle her an oluşabilecek “bir sosyal bomba” olduğunu söylüyor.

Paul Goble, 22 Eylül 2018

 

Mysli-NeMysli Telegram kanalı; Rusya'nın, Moskova'da artan gaz fiyatları, bölgesel birleşmeler hakkında esnek konuşmalar, sokaklara itilen insanlar, Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinin korkunç ekonomik durumu ve eski etnik mağduriyetlerin bir araya gelmesiyle her an oluşabilecek “bir sosyal bomba” olduğunu söylüyor.

Kanal bir gerçeğe işaret ederek, Rusya Federasyonu'ndaki en yoksul bölgelerin Kuzey Kafkasya'da, Kabardey-Balkariya, Dağıstan, Çeçenya ve Karaçay-Çerkesya ve tüm Rusya sıralamasında sadece Kuzey Osetya'nın biraz daha iyi olduğunu gösteriyor. (t.me/mislinemislirepostedatcharter97.org/…/2018/9/20/305994/).

 

Kanal devam ediyor, "Artan gaz ve gıda fiyatları nedeniyle toplumsal gerginlikler keskin bir şekilde arttı. Uzun süredir devam eden etnik sıkıntılardan, toprak konusundaki anlaşmazlıklardan dolayı ek güç geri çekebilir veya Moskova'da bazı bölgesel değişim planlarında, sınırları yeniden çizme konusunda konuşulabilir; Ancak ekonomik sorunlar birincil gidiyor.''

 

Kanal, Kabardey-Balkarya'da, Çerkes Kabardeyler ve Türk Balkarlar arasında tarihsel semboller ve topraklar üzerinde yeni çatışmalar ve Çerkeslerin baskın olduğu cumhuriyetin yetkililerinin durumla başa çıkmadaki bariz yetersizlikleri ve bu nedenle birliklerin merkeze dönmeye mecbur bırakıldığı “en sıcak durum” olarak işaret ediyor.

 

Çeçenya ile İnguşetya arasındaki ilişkiler, aynı zamanda, ortak sınırlarını aşan bölgesel bir anlaşmazlık nedeniyle hızla bozuluyor. İki ülkenin liderleri bir şeyleri bir arada tutmaya ve daha fazla şiddeti önlemeye çalışıyorlar; Fakat iki cumhuriyetin nüfusunun çoğu öfkeli. Benzer sorunlar Kuzey Osetya'yı etkiyor.

 

Ancak, Moskova'daki yetkililer bu sorunları ve özellikle Kuzey Kafkasya'daki yoksulluk düzeyini ele almak yerine, yalnızca yangına benzin dökerek ve büyük olasılıkla, kontrolden çıkarak şiddet olaylarını da tetikleyecek resmi ve gayri resmi adımları atıyorlar.

 

Bir yandan Mysli-NeMysli kanalı, “Kremlin, bütün Kafkasya'yı alevlendirecek bir adım olan, bölgeleri birleştirme idealini teşvik ediyor” diyor, mevcut cumhuriyetlerin her birinin, büyük ve muhtemel etnik Rus bölgeleri ile çevrelenmiş olması halinde kendilerini potansiyel bir kaybeden olarak göreceği düşünülüyor.

 

Öte yandan, Moskovalı yetkililer, URA haber ajansı raporlarının dediğine göre, yoksulluk gibi gerçek sorunlara ve sık sık eski etnik düşmanlıklara karşı çıkmak yerine, bölgedeki çatışmalar için ABD destekli sivil toplum örgütleri şeklindeki dış kışkırtıcıları suçluyorlar. (ura.news/articles/1036276276).

 

Federasyon Konseyi'nin savunma ve güvenlik komitesinin başkan yardımcısı Klintşeviç, Kabardey-Balkarya'da bu hafta başlarındaki çatışmaların yerel meseleleri değil, demokrasiyi desteklemek için çok sayıda sivil toplum örgütü yarattığını ancak aslında Rusya bölgelerinin parçalanmasına yol açtığını belirterek çatışmalarda ABD'yi suçluyor.

 

Klintseviç, "Sovyetler döneminde, Batı, Sovyet cumhuriyetlerinde etnik protestoları teşvik ederek SSCB'yi yıkmaya odaklandı; Şimdi, Rusya Federasyonu'ndaki Rus olmayan cumhuriyetlerde, ülkeyi Moskova'dan koparacak hale getirecek şekilde yerel sorunları sömürerek Rusya'yı yok etmek için aynı şeyleri yapıyor." diyor.

 

Moskova Devlet Enstitüsü Direktörü Aleksey Martynov da aynı fikirde. Mortynov, "Daha önce Batı, Ukrayna'da olduğu gibi sistemin karmaşık şekilde istikrarsızlaştırılması taktiğini kullandıysa, zamanla, Rusya'nın dağılması için her bölgede daha iyi şekilde ayrı bir istikrarsızlaştırma teknolojisini kullanacaktır." diyor.

 

"Batı, bir seferde birkaç yerde bunu yaparak, Moskova'yı yıkacak ve Rusya Federasyonu'ndan ayrılmalara yol açacak 'kusursuz bir fırtına' yaratmayı umuyor."


Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2018/09/poverty-ethnicity-and-inflation-seen.html?m=1


Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 25 Eylül 2018


Bu haber toplam 2735 defa okundu.


Tsey Mansur

Fehim Taştekin DUVAR a yazmış.

https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2018/10/06/kafkasyada-tehlikeli-restlesmeler/

06 Ekim 2018 Cumartesi Saat 20:59
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net