Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ajans Kafkas'a Tekzip Çağrısı!
23 Eylül 2018 Pazar Saat 21:23
AJANS KAFKAS'IN YAYINLADIĞI CİHAT TUĞAN İMZALI 23.09.2019 TARİHLİ "Atlını Omon’un Üzerine Sürsene Abrek!" YAZISI HAKKINDA TEKZİP ÇAĞRISI!

AJANS KAFKAS'IN YAYINLADIĞI CİHAT TUĞAN İMZALI 23.09.2019 TARİHLİ "Atlını Omon’un Üzerine Sürsene Abrek!" YAZISI HAKKINDA TEKZİP ÇAĞRISI!

Bahse konu makale linki: http://ajanskafkas.com/gorus/atlini-omonun-uzerine-sursene-abrek/

 

Öncelikle başlığa ithafen, Çerkes Atlıları Balkar halkının üzerine yürümedi ve sürülmedi. Çerkesler ise Balkarlara zarar vermedi.

 

Yayınlanan bu yazının neresinden tutsak elimizde kalıyor. Sorumlu bir yayıncılık anlayışı zerre taşımayan bu makale, aynı zamanda Çerkes halkına hakaret ve aşağılamanın pik yaptığı bir makaledir.  

 

Kanjal savaşı ile ilgili İngilizce ve Türkçe yaptığı taramalarda kayda değer bir şey bulamayanlar için öncelikle oldukça kayda değer bir makalenin linkini verelim. (https://maksimgorny.livejournal.com/2805.html ).

 

Yazıda ".... Balkar yerleşimi Kendelen bölgesinden atlılar ve bayraklarıyla geçişinin Balkarlarca engellenmesi üzerine iki grup arasında olaylar çıkmış ve güvenlik güçleri olaylara müdahale etmek zorunda kalmıştı." deniliyor. Burada Balkarlarca bir engelleme var, bu bir itiraftır. Balkarlar cumhuriyette kendilerine ait ulusal ve kültürel değeri olan her günü büyük bir güven içinde rahatlıkla anabilmekte ve kutlayabilmektedir. Bu güne kadar Balkarlara ait anma veya kutlama etkinliğine Çerkesler asla müdahale etmemiştir.

 

Kabardey-Balkarya'daki gerginlik ve olayların bitiminden iki gün sonra böyle bir yazının yayınlanmış olması açıklanamaz bir yayın anlayışıdır. Provakasyon'dan bahseden yazar, yazısında en başta attığı başlık ile provokasyon dolu bir yazı kaleme almış. Ajans Kafkas yayın kurulu yazıyı tetkik etmeden mi yayınladı? Ve neden?

 

Çerkesler, Gundelen köyünden geçerek Kanjal Dağına gidecekler. Araçlar ile oraya gidilecek başka yol yok. Yol herkesin yolu, seyahat özgürlüğü diye bir hak var. Çerkeslerin orada Kanjal Zaferi'ni anacakları aylar öncesinden bilinen bir şey. Balkarların, Kanjal Dağı'na Çerkeslerin atlı yürüyüş yapmalarına karşı oldukları ve böyle bir yürüyüş yapmamaları doğrultusunda Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti'nin ilgili kuruluşlarına yaptıkları bir başvuruda yok. Yazar bu detayı da bilmiyor. Hamaset, provakasyon ve iftira dolu bir yazı, olayların durulduğu iki gün sonra yayına veriliyor.!??

 

Hiç bir gün 21 Mayıs'ın önüne geçemez. Kanjal Zafer Kutlaması ile 21 Mayıs Çerkes Soykırımı ve Sürgününü anma günü farklı içeriğe sahip günler. 21 Mayıs bir anma, yas ve hak talep etme günü, diğeri bir zafer kutlaması. Bu ikisini bir biri ile eşdeğer görmek abesle iştigaldir.

 

İlerleyen satırlarda konu aniden Gundelen köyünde yaşananlardan Çerkesya Yurtseverleri'ne geliyor. Ve sanki Rus devletinin ağzından dökülen kelimeler yazıya yansıyor "Fonksiyonları muhacerette gelişen dinamiği Kafkasya (yani Rusya’ya) taşıyarak, okların hedefini şaşırtmaktı. ‘Denizin her iki yakası’ ile olan ilişkilerini kullandılar. Dinamiğin menşei Rusya’ya taşındıktan sonra muhatap ustalıkla manipüle edilebilirdi. Öyle de oldu. Piyango belli ki şimdilik Balkarlara çıkmış durumda. İleride kime vurur bilinmez." şeklinde provakatif ifadeler ile devam ediyor. 

 

Bilindiği gibi Rusya'ya karşı olmak, doğrudan Amerikancı olmaktır Rus devlet geleneğinde. Yazarın, Çerkesya Yurtseverlerinin adları ile müsemma olduklarını bildiğinden eminiz. Çerkesya Yurtseverleri, Rusya'dan Çerkes Halkının haklarını isteyen, Çerkesya'da özgürce yaşamak isteyen ve bu konuda "uluslararası hukuk sınırları" içinde mücadele eden kişilerden oluşuyor.

 

Çerkesya Yurtseverleri diğer ülkelerin desteğine sahip değil. Sadece tüm Dünya'ya Çerkes Soykırımının tanınmasını ve Çerkes Halkının anayurdunda özgürce yaşamasının "Çerkeslerin Hakkı" olduğunu söylüyor yıllardır. Ve bunun için geçtiğimiz yıllarda 7 ülke parlamentosuna soykırım başvurusu yapmışlardır.

***

Çerkes dinamiği'nin hedefinde artık Rusya'nın olmadığını, şimdi Kırım Hanları, Karaçaylar, Balkarlar, ilerde deÇeçenler, İnguşlar, Osetler ve Abazinleri hedefte olacağını iddia edecek kadar şirazeden çıkıyor yazı.Kuzey Kafkasya'da hiç bir halk, tarihsel ilişkileri olan olmayan hiç bir halk ve devlet Çerkes dinamiği'nin hedefi değildir.

 

Yazarın provakasyon ve iftira dolu sözlerinden başka bir şey bulunmayan bu yazısında, Çerkeslerin dil ve kültürleri açısından var oluş mücadelesi veren bir halk olduğu ve sadece haklarının savunucusu olduğu gerçeğine nedense yer verilmiyor.!?

 

Ve yazar doğrudan Kabardey-Balkarya'daki Çerkesleri hedef alarak onlara olan kinini kusarcasına "Yalnız şu şerhimizi de düşelim. İlişkilerinin netameli olduğunu düşündüğün gariban bir halkın köyünün içinden atla ve de bayrakla geçmenin adı, milliyetçilik değil büyük harflerle yazalım TACİZDİR. Gayet haklı olarak tepki görürsün. Balkar köylülerine lümpen sürüsüne sınırlarını hatırlattıkları için şükranlarımızı sunuyoruz."diye yazabiliyor.

 

Yazarın, daha 18.09.2018 tarihinde öğlen 15:00 itibarıyla New r. ru adlı haber ajansı başta olmak üzere bir çok haber ajansının her ne hikmetse "Çerkes ve Balkarlar arasındaki etnik çatışmaların başladığı" yalanı ile yapılan provakasyon yayınlardan ve Balkar Yaşlıları Kongresi Sekreteri Tamara Geriyeva'nın aynı günkü provakasyon dolu beyanlarından kesinlikle haberi olduğunu ama olanların üstüne bilerek bir şaibe bulaştırmak ve provakasyonlara diasporada devam etmek amacıyla böyle bir yazı kaleme aldığını açıkça görüyoruz.

 

Buna emin olmamız için yazarın yazısındaki şu son sözler yeterli. "Milliyetçilik en nihayetinde ciddi bir ideoloji derdi. Üç beş lümpenin işi değil. ‘Delikanlılık’ hiç değil. Temennimiz değil ama hafif yüreği olan, gariban Balkarın köyüne değil, Omon Birliklerinin üzerine sürer atlılarını. Yüzlerce yıldır yan yana bir şekilde yaşadığın bir toplulukla karşılıklı taşlaşırken Omon Birliklerinin gazını yemenin aptallık dışında bir izahı yok."  Ajans Kafkas'da yayınlanan ve buram buram tahrik kokan sözler böyle. 

 

Balkarlar için ajitasyon tekniğine dayalı cümleler kullanarak Balkar halkını da küçük gören ifadeler dolu bu yazının akıl ve izanla bağdaşan bir tarafı yoktur!

 

Çerkes aktivizmine, Çerkes-Kabardey halkına adeta nefret kusan bu yazı, Kafkas Ajans tarafından tekzip edilerek derhal yayından kaldırılmalı ve Çerkes kamuoyundan özür dilenmelidir!

 

Kamuoyunun bilgisine sunarız. 

Cherkessia.net yayın Kurulu / Çerkesya Yurtseverleri

 

Ajans Kafkas'ın ''Görüş'' bölümünde yayınladığı makalenin linki: http://ajanskafkas.com/gorus/atlini-omonun-uzerine-sursene-abrek/

 

Cherkessia.net, 23 Eylül 2018


Bu haber toplam 2741 defa okundu.


Ercan-Samsun

Yazdıkça batmak böyle mi acaba. Yazık!

http://ajanskafkas.com/gorus/sosyal-medya-dipsiz-kuyu/

26 Eylül 2018 Çarşamba Saat 17:05
Murat Yıldırım

Biz kimseyi yoldan gectigi icin taşlamadık,biz kimsenin önünü kendi köyumuzde kesmedik, bir şeye taş atmak ya da yoldan geçenin onunu kesmek Çerkes geleneklerinde en düşük en onursuz en haysiyetsiz en şerefsizlerin yapacağı bir iştir.

Varsa boyle bir şeyi yapanları da savunmadık, cunku bunu savunmak da yapmakla aynidir.Ama bunlarin Müslüman kisvesi giymiş olanlari bile yedikleri haltı savunup ustelik Çerkeslere pagan iftirasi atıyor.Kafkas Vakfı adlı maşada yer alan Adigeler: Müslüman olabilirsiniz fakat onursuz olmayin, Rusyanin maşasi olmayin,provokasyonu Turkiye'ye taşimayin, buna izin vermeyin,müdür diye atadiğiniz kisi irkçı bir Karaçay.

25 Eylül 2018 Salı Saat 18:04
YUSUF ZAHİT-SAKARYA

Yiğidim aslanım provokatör 2. yazısını yazmış. http://ajanskafkas.com/gorus/20184598/

Sözde Kabardeymiş bu aslan parçası? Onuda Kabardeyler bulsun, uyumasınlar.

Kafkas Vakfı bu saatten sonra (ki dindar bir insanım, ama önce çerkesim) benim gözümde yerde ki keçi dışkısı kadar ehemmiyetlidir. Ne olduğunuz ortaya çıktı sizi gidi sinsi küçük turancılar ve onların yedeği hacı hoca kopyaları. Bunların içindeki Adıge hacı hocalara toptan bir yazıklar olsun diyelim ve sükuneti koruyalım.

25 Eylül 2018 Salı Saat 13:39
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net