Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kabardey-Balkar'da Ne Oldu ve Neden Bu Cumhuriyet'in Çok Ötesinde Önemli?
22 Eylül 2018 Cumartesi Saat 16:39
Kabardey-Balkarya'da Çerkeslerin bir alt grubu olan Kabardeylerin, Kırım Tatar Hanlığı'nın sayısal üstünlüğüne rağmen büyük bir zafer kazandıkları savaşın 310. yıldönümünün kutlaması üzerine yapılan aksiyonlar, yerel etnik yetkililer ya da Rus yetkililer ve onların yerel temsilcileri tarafından provoke edildi.

 

Paul Goble, 21 Eylül 2018

Kabardey-Balkarya'da Çerkeslerin bir alt grubu olan Kabardeylerin Kırım Tatar Hanlığı'nın sayısal üstünlüğüne rağmen büyük bir zafer kazandıkları bir savaşın (Kanjal) 310. yıldönümünün kutlaması üzerine yapılan aksiyonlar, yerel etnik yetkililer ya da Rus yetkililer ve onların yerel temsilcileri tarafından provoke edildi.

Çatışmaların temelleri şöyleydi: 

18 Eylül'de, 30 Kabardey (Çerkes) atlı grup  Kanjal savaş alanına gitmeyi planladı. Bir Balkar köyünün (Kendelen) caddesinden geçmelerine izin verilmedi ve Kabardeyler köyü devre dışı bıraktı ve anma törenlerini düzenlediler (turantoday.com/2018/09/balkar-kabarda.html).

 

Ancak Kabardeyler köyden geçmeye karar vermeden önce, Turkic Turan Today sitesine göre, iki grup arasındaki çatışmalar patlak verdi ve yetkilileri Rus Muhafızları ve içişleri bakanlıklarının birimlerini onları bastırmak için göndermeye zorladılar. Sonuç olarak, en az bir kişi ciddi şekilde yaralandı.

 

Ancak, bir Çerkes kaynak başka bir şey anlatıyor: 

Facebook'ta Paul Shewgen şöyle diyor: “KBC'de etnik gruplar arası sorunlar yok; orada sadece ezici çoğunluğa sahip olanın itibarını karalamak için, geçmişteki sorunların peşinde koşan sahte provokatörler var. (facebook.com/groups/418134964913502/permalink/1966993793360937/).

 

Onun anlatımında, Rus OMON güçleri sorunun ana nedeniydi, iki grup arasındaki ilişkiler değildi. Shewgen, Kabardey atlılarının geri dönüşlerini engellediklerini ve bunun da sürtüşmeye yol açtığını söylüyor.

 

Bir yandan, bu olaylar, aynı konu üzerinde; Kabardeyler ile Balkarlar arasındaki 2008 çatışmasının bir tekrarıdır. Fakat öte yandan bu olay, dikkat edilmesi gereken üç şeyi öne çıkarır: Kabardey-Balkarya sınırlarının ötesindeki etnik ilişkilerin karakteristiklerinden dolayı dikkat edilmesi gerekenleri:

 

Birincisi, etnik ilişkilerin şimdi düşünülenden çok daha dengeli olduğuna ve tarihsel anmaların her iki taraftaki bazılarınca gerçek tarihin çok azını bildikleri zaman bile sürtüşmeleri kolayca tetikleyebileceğinin bir işaretidir.

 

İkincisi, Rus yetkililerin çatışmaları kolayca provoke edebilecekleri ya da kimin suçlu, kimin olmadığına dair nihai bir sonuca izin verecek türden parmak izlerini bırakmadan küçük eylemlere olanak tanıyacaklarının bir göstergesidir.

 

Ve üçüncüsü, sadece birkaç düzine insanın yer aldığı Kendelen olayları, bu köyü ya da şu anda şiddeti tetikleyen tarihi olayı hiç duymayan insanlarla, Internet üzerinden hızla büyüdü; Sovyet sonrası Rusya'da, tüm çatışmalar için savaş alanları hızla sokaklardan dünya çapındaki web ağ'a doğru taşınıyor. Onların orada gerçekten kazandıkları veya kaybettikleri birşey var, başka yerde değil.

 

Kaynak: https://windowoneurasia2.blogspot.com/2018/09/what-happened-in-kabardino-balkaria-and.html

 

Çeviri Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 22 Eylül 2018


Bu haber toplam 2507 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net