Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanjal Zafer Kutlamaları Provokasyonunda Son gelişmeler!
20 Eylül 2018 Perşembe Saat 00:59
Nalçikten 19 Eylül sabah saatlerinde Kendelen köyüne ulaşan kalabalık Çerkes grubu polis engeliyle karşılaştı.

 

Nalçikten 19 Eylül sabah saatlerinde Kendelen köyüne ulaşan kalabalık Çerkes grubu polis engeliyle karşılaştı.

Grubun bir kısmının geçisine izin veren polis daha sonra tekrar barikat kurarak geçişleri kapattı. Bu arada köydeki Çerkes gruplarının çevre köylerden gelen Balkar gençleri ve Kendelen köyünde yaşayanlar tarafından taşlı sopalı saldırıya uğradığı bildirildi.

 

Bazı Çerkes gençlerinin yaralandığı ve polis kordonundan çıkmaya çalışan 10 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

 

Kanjal'dan dönmesi beklenen kalabalık atlı grubunun karşılanması için Zeyıko köyünde toplanılıp yine Kendelen'e gidileceği öğrenildi.

 

Kanjal'a çıkan İbrahim Yağan'ın bulunduğu diğer atlı Çerkes grubu gittiği dağ yolunu takip ederek olaysız bir şekilde geri döndü.

Öte yandan 19 Eylül akşam saatlerinde Nalçik'e Osetya'dan, Çeçen İnguştan ek polis takviyesi getirildiği bildirildi. Bu duruma Kaberdey sivil toplum kuruluşlarından ve halktan tepki olduğu öğrenildi. Ayrıca Karaçay Çerkeskten Balkarlara destek için gelen 100 araçlık sivil olduğu bilgisi var.

 

Bazı Rus haber portallarının etnik çatışma körükleyen manipulatif haberler yaptıkları görülüyor. Çerkes protestocularının şimdiye kadar kimseye zarar vermediği halde olayların etnik çatışma gibi sunulması akla pek çok olumsuz senaryoyu getiriyor.

 

Çerkes aktivist ve Kaberdey Kongresi başkanı Aslan Beşto ise, yetkililerin attıkları adımların sonuçları konusundaki uyarılarının yer aldığı KBC'deki Çerkes kuruluşları ile hazırladıkları ortak bildiriyi yarın yayınlayacaklarını söyledi.


Kanjal savaşını hatırlayalım: https://www.youtube.com/watch?v=TyeCZLJxn6Q&app=desktop


Önceki ilgili haber  linkleri: 

http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=7380

http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=7379

 

Kaynak: Ajanslar, A.Shakua FB sayfası.

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 20 Eylül 2018


Bu haber toplam 2236 defa okundu.


Hayri Duman

Kabardeyde tutuklanan genc sayisi 120 114 yetiskin 6 kisi 18 den kucuk.Bu insanlar cerkesler (adigeler) icin direndi ne mal ne mevki ne kariyer derdinde iki gundur icerde nelere maruz kaldiklarini dusunmek bile istemiyorum.Kutlayin eglenin asure dagitin mac izleyin..bu gencler ordayken nefes almak bile zor gelmeli insana bumu adigeligimiz, bumu insanligimiz.

Hic birsey dokunmuyorsa yureginize kendi evladiniz kardesiniz dostunuz gibi dusunun.yaziklar olsun bize..hergun dedigimiz o cumle varya bizim köyun cocuklari iste bunlarda bizim yuregimizin gencleri cocuklari..

21 Eylül 2018 Cuma Saat 21:28
semih akgün

Çerkes/ Adığe/ Kabartay halkı ile Karaçay-Balkar halkı arasını açmak isteyen bir devlet bu halkların devleti olabilir mi? İşi gücü provokasyon. Her iki tarafta da bu provokasyona teşne kişi ve gruplar var. Böylesi aptal olursak ve bu tuzaklara düşersek kendimizden olmayan devlet sonsuza kadar varlığını sürdürecek ve Demokles'in kılıcı gibi kellemizin üzerinde sallanıp duracak

20 Eylül 2018 Perşembe Saat 11:04
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net