Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanjal Savaşının 310. Yıl dönümünde Muhadin Kişev Sergisi:
19 Eylül 2018 Çarşamba Saat 01:08
Bugün, Maykop'da ki Doğu Halkları Müzesi'nde Kaberdey ressam Muhadin Kişev'in 1708 de Kırım Tatarlarına karşı Çerkeslerin zaferine adanmış resim sergisi açılacak.


Bugün, Maykop'da ki Doğu Halkları Müzesi'nde Kaberdey ressam Muhadin Kişev'in 1708 de Kırım Tatarlarına karşı Çerkeslerin zaferine adanmış resim sergisi açılacak.

Muhadin Kişev

"Kanjal Savaşı" resmi, 2008 yılında Rusya Federasyonu Sanat Akademisinde akademisyen, Rusya Federasyonu Onur Sanatçısı ve Kabardey-Balkarya Halk Sanatçısı olan Muhadin Kişev tarafından yapılmıştı.

Kanjal Savaşı ana resim.

Sanatçı söz konusu çalışmanın uygulamasına başlamadan önce, bu konuyla ilgili mevcut tüm literatürü incelemiş, ayrıca üç yüz yıl önce meydana gelen olayı daha ince bir şekilde deneyimlemek için Kanjal bölgesindeki savaş alanını da ziyaret etmişti.

 

Muhadin Kişev "Umut verici bir imgeye sahip olan çok boyutluluk, savaşın çok sayıda detayını yakalamamıza izin veriyor: Haberci bulutlar, devasa Elbrus, yüzlerce Tatar çadırı, kuyrukları yanan atlar, Tatarların düşmekte olan süvarileri ve Kabardeylerin süvarileri. Sonunda, asıl olay, Sultanların ve Kabardey prenslerinin ön plandaki mücadelesidir. Savaşın merkezinde, Kaplan Giray ve Kurgoko Hatokşoko (Atajukin) birlikte yeralıyor" diyor.

 

Resmin değeri, sadece Kabardey tarihindeki en çarpıcı ve önemli olaylardan birini yakalaması değil elbette. Gerçek şu ki, sanat eleştirmenleri son on yılda hem Rus hem de dünya sanat kültüründe, olay örgüsü anlatım türünde bir gerileme olduğunu, sosyal ve tarihsel sorunlara olan ilginin azaldığını belirtiyorlar. 

 

Bu bağlamda, Kişev'in tablosu, hem Kafkasya hem de Rus ve dünya kültürü için taşıyıcı bir öneme sahip.

Kanjal Savaşı detay resim (1)

Kanjal Savaşı detay resim (2)

Kanjal Savaşı detay resim (3)


Kanjal savaşını hatırlayalım:https://www.youtube.com/watch?v=TyeCZLJxn6Q&app=desktop


Kaynak : Типичная Адыгея

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 19 Eylül 2018


Bu haber toplam 3163 defa okundu.


Saim Sezgin

Kanjal savaşı Diyaspora Çerkeslerinin en az bildiği önemli olaylardan birisidir.

Zaten birileri Çerkeslerin tarihini öğrenmesinide pek istemiyor.
Geçmişini bilmeyen geleceği içinde fazlaca kafa yormaz. Çalgı çengi ile hoş zamanlar geçirdiğini düşünerek beyhude ömür tüketir.

KANJAL SAVAŞI HER ÇERKESİN ÖĞRENMESİ VE GURUR DUYMASI GEREKEN BİR OLGUDUR.
HATTA HER ÇERKESİN EVİNİN DUVARLARINDA KANJAL SAVAŞINI TASFİR EDEN RESİMLERİNDEN OLUŞAN KOLLEKSİYONLAR OLMALIDIR.
BİR KAMPANYA BAŞLATALIM " HER EVE BİR KANJAL SAVAŞI SERİSİ "

22 Eylül 2018 Cumartesi Saat 17:09
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net