Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kabardey-Balkar Yetkililer Kendelen Köyünün Yakınındaki Atlı Yürüyüşü Durdurdu!
19 Eylül 2018 Çarşamba Saat 00:47
Kanjal savaşının 310. yıldönümü onuruna yapılan atlı yürüyüş katılımcılarının Kendelen köylüleriyle çatışmasını önlemek için Slovikler (Rus Güvenlik Güçleri) otobüslerle bölgeye sevk edildi.

Kavkaz Uzel,18 Eylül 2018

 

Kanjal savaşının 310. yıldönümü onuruna yapılan atlı yürüyüş katılımcılarının Kendelen köylüleriyle çatışmasını önlemek için Slovikler (Rus Güvenlik Güçleri) otobüslerle bölgeye sevk edildi. 

Kafkas Uzel muhabirinin bildirdiğine göre, Kendelen köyünün sakinleri, atlı yürüyüşe katılanların Kanjal savaşının 310. yıldönümünü anmalarına izin vermeyi reddettiler, ardından Silovikler köye geldi.

 

2008 yılında da, Balkar köyü Kendelen'in sakinleri, Kabardeylerin, Kanjal savaşı zaferinin 300. yıldönümü şerefine atlı yürüyüş yapanlara izin vermediler. Köy sakinleri, sloganlarla köyün yakınında miting yaptılar: "Kanjal savaşı olmadı" ve "Toprağımızı vermeyeceğiz." sloganları attılar.

 

Atlılar ve Kendelen sakinleri arasındaki çatışma iki gün sürdü. 17 Eylül 2008 sabahı, yöneticiler eşliğinde atlılar, köyden geçerek Kanjal Dağı'na doğru yollarına devam ettiler.

 

Kavkaz Uzel muhabiri, gerginliği gidermek için, hükümet üyeleri ve cumhurbaşkanlığı yönetimi ile Rosgvardia askerleri, Balkar Halkı Yaşlılar Konseyi (TSSBN) sekreteri Tamara Geriyeva'nın da Kendelen köyüne geldiğini söyledi.

 

"Durumun gergin olduğunu gördüler, köyde kadınlar vardı ve kimsenin geçmesine izin verilmedi. Bir çatışmadan kaçınmak için, tüm aktivistleri otobüslere bindirip ve eylemi dağıtmaya karar verdiler, ”diye açıkladı Geriyeva.

 

Tamara Geriyeva'ya,'' Moskova saatine göre saat 15.30 civarında yöneticiler ile birlikte yaklaşık 10 otobüs Kendelen köyüne geldi. Yürüyüşe katılanlar, bilgilere göre, Siloviklerle uzlaşarak bayraklarını indirdiler ve slogan atmayı bıraktılar.''

 

"Eylem yapan aktivistlerin köyden çıkarılmış olduğu söylendi. Daha önce, köy sakinleri ve aktivistler arasında zaten çatışmalar vardı, bu yüzden yetkililer hemen müdahale ettiler. Kendelen köyü yönündeki trafik artık kapalı, hiç kimsenin oraya gitmesine izin verilmiyor, sadece güvenlik güçleri oraya gidiyor ”diye ekledi.

 

Moskova saatiyle saat 16:00'dan itibaren Kabardey-Balkarya İçişleri Bakanlığı temsilcisi Kendelen köyündeki tutuklamalar hakkında bir bilgi almadığını söyledi. Bir yetkili "Kavkaz Uzel" muhabirine verdiği demeçte, "Kendelen köyündeki tutuklu vatandaşlar hakkında henüz bilgi sahibi değiliz." dedi.

 

Kavkaz Uzel muhabirinin, köy yönetimi ve eylemdeki aktivistler hakkında henüz bir yorumu bulunmuyor.

 

Uluslararası Çerkes Derneği'nde (DÇB) Kendelen köyündeki çatışmayı tartışırken, Facebook kullanıcılarından biri bir video kaydı yayınladı. Video'da bir grup Çerkes bayrakları taşıyan kişiler yol boyunca yürüyüp slogan atarak köye girerken, onlarla birlikte yürüyen üzerinde kamuflaj bulunan biri vardı.

 

Videoyu yayınlayan kullanıcıya göre, atlılar ve araç konvoyunun Kendelen'e girişi engellendikten sonra insanlar köyden yürüyerek geçmeye çalıştılar.

 

Kavkaz Uzel, "videonun Kendelen köyündeki durumu gösterdiğinin kanıtı yoktur ve atlıların köyden geçtiği hakkındaki iddiaları doğrulamaz" yorumu yaptı.


Önceki haber için tıklayınız: http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=7379Kanjal savaşını hatırlayalım: https://www.youtube.com/watch?v=TyeCZLJxn6Q&app=desktop


Ç.net'in notu: Kanjal konusunda gelişmeleri haber olarak yayınlamaya devam edeceğiz.


Kaynak: http://www.kavkaz-uzel.eu/articles/325521/

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 19 Eylül 2018


Bu haber toplam 3040 defa okundu.


Saim Sezgin

Hukukçu Şogen Bersis'in Kanjal olayları ile ilgili yorumu:

''Balkar köyünden geçmekten ibaret Kabardey aktivistlerin yürüyüşünün Rus polislerce engellenmesi hukuka aykırıdır. Zira hukuka aykırı davranış sergileyenler Kabardey aktivistler değil, Balkarlardır.

Kabardey aktivistler köyden geçme haklarını kullanmışlardır. Başka da seçenekleri yoktur. Zira gitmek istedikleri yere giden yol bu köyden geçmektedir. Yol kamuya aittir, kimsenin özel mülkü değildir, geçiş hakkı engellenemez.

Üstelik Kabardeylerin Balkarlara karşı bir eylemi de söz konusu değildir. Kanjal savaşında Kabardeyler Balkarlarla savaşmamıştır. Haliyle Balkarları ilgilendiren bir durum yoktur.

Dolayısıyla Kabardeylerin kanjal Dağına gitmeye yönelik atlı yürüyüşünü balkarların engellemeye çalışması hiçbir şekilde kabul edilemez. Rus polisinin burada müdahale etmesi gereken taraf Kabardeyler değil balkarlar olmalıydı. Zira hukuka aykırı davrananlar balkarlardır.

Polisin, gerekli tedbirleri alarak kabardeylerin güvenli bir şekilde geçişlerini sağlamak yerine, yanlış bir tercihle Balkarlar yerine Kabardeylere, üstelik son derece sert müdahalede bulunması, polisin de hukuka aykırı davrandığını, adil bir yol izlemediğini, Kabardeylerin haklarını açıkça çiğnediğini, hukuka aykırı davranan Balkarların yanında durduğunu göstermektedir.

Polisin bu tutunu kısa ve uzun vadede sorunu büyütmekten başka bir işe yaramayacaktır.''

19 Eylül 2018 Çarşamba Saat 22:23
Ömer Çakırer

Soçi aktivisti Anzor Ahahov bölgede ve irtibat halindeyiz.

Bana kavkaz uzel'in haberinin eksik olduğunu bildirdi biraz önce.

Yazdıkları aşağıdadır, okurların bilgisine.

''ну это не правда: черкесы флаги не опустили и их не вывозили, а они пробивались через кёнделен. В них женщины камнями кидались и даже попытались выхватить Черкесское знамя. Черкесы сами вышли к черкесам, которые пытались пробиться к ним на поддержку и которых не пускали солдаты на входе в кёнделен''

Türkçesi:

''Bu doğru değil. Çerkesler bayraklarını indirmedi ve oradan çıkarılmadılar, ancak Kendelen'den geçtiler. Onlara kadınlar taş attılar ve hatta Çerkes bayraklarını tutmaya (yırtmak için) çalıştılar. Çerkesler kendilerini desteklemek için oraya gelen ve askerlerce Kendelen'e girişine izin verilmeyen Çerkeslerin yanına gitti."

19 Eylül 2018 Çarşamba Saat 12:52
ADMİN-2

Nalçik'te yaşayan Aslan Shakua'nın FB sayfasından yayınladığı Kanjal olaylarıyla ilgili notlar:

''Anavatanda olmuş gelişmelerden anlaşılan Diaspora gene kopuk bir şekilde ilerliyor. Edinebildiğim bilgiler ile doldurayım kopukluğu:

Çerkeslerin 310 sene önce Kırım Tararlarına karşı kazandıkları savaşı kutlamak amacıyla 200 yakın kişi atların üzerinde, savaşın olduğu yere, Kanjal dağına çıkmak amacıyla hazırlandı. Kanjal dağına giden yol, balkarların yaşadığı Kendelen koyün içinden geçiyor.

Çıkışa üç gün organizatörleri devlet-polis yetkilileri çağırmış ve köyün içinden geçmemelerini, gerginlik yaratacağını söylenmiş, dolaysıyla organizatörler geri çekilmiş. Ama 30 kişiye yakın bir grup gene de gitmek istedi ve İbrahim Yağana rica edip çağırdılar ve grubun başına geçti. Ama yollarıını kestiler ve köye girmelerine izin verilmemiş.

İbrahim de köyün kenarından, baya açısı çok tehlikeli olan dağ kenarında olan bir patikadan dağlara geçirdi grubu. Bu olayı duyan Çerkesler sinirlendi ve Kendelen köyün önünde toplanmaya başladılar, nasıl olurda bizim topraklarımızda artık serbest gezemiyecek haline geldik diye köyün içinden yürümeye kalktı ama yollarını maskeli polis-asker birlikleri kesti havaya kalaşnikovlarla ateş ederek.

Gene de durduramadılar ve millet köyün içine girip iyicene sinirlerini boşalttılar Adige Uey Uey diye bağırarak. Dağa çıkan grup yarın geri iniyor ve geri dönüşlerini köyün içinden yapılabilmesini talep ediyorlar. Yarın oraya gelebilecek herkesi çağırdılar. Bakalım neler olacak.''

19 Eylül 2018 Çarşamba Saat 10:20
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net