Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanjal Dağına Çıkan Çerkeslere Provokasyon!
19 Eylül 2018 Çarşamba Saat 00:21
Kabardey-Balkarya'da Kabardeyler, Kanjal Savaşının zaferinin 310. yıldönümünü kutladılar. Bunun onuruna, Çerkesler Kanjal Dağı'na çıkan bir atlı yürüyüş yaptılar..

Kavkaz Reali, 18 Eylül 2018

Mitinge katılanlar Rus çevik kuvvet polisi OMON tarafından engellendi. Kabardey-Balkarya'da Kabardeyler, Kanjal Savaşının zaferinin 310. yıldönümünü kutladılar. Bunun onuruna, Çerkesler Kanjal Dağı'na çıkan bir atlı yürüyüş yaptılar..

Ancak, Balkar köyü Kendelen'in sakinleri, atlıların yürüyüşüne izin vermedi, fakat daha sonra "Kavkaz.Realii" muhabirinin verdiği bilgiyi göre Çerkesler engeli yarıp geçmeyi başardılar.

 

Daha sonra, durumun daha da kötüye gideceği endişesiyle yerel makamlar tarafından engellenen Çerkes gençlerinin temsilcileriyle bir araya geldiler.

 

Kabardey-Balkarya Cumhuriyeti'ndeki Khabze örgütünün başkanı Martin Koçesko'ya göre, atlı biniciler 19 Eylül'e kadar Kanjal Dağı'nda kalmaya karar verdiler. Dağdan inenler ise, çevik kuvvet polisi OMON tarafından kuşatıldılar.

 

Koçesko, ''şimdi Silovik ve Balkarlarla bir anlaşmaya varmayı başardık, birçoğu buna karşı olsa da, aşağı iniyoruz. Başka kimsenin tepeye çıkmayacağı şeklinde birkaç yazılı mesaj daha konuldu.” diye ekledi.


Sonraki haber için linki tıklayınız: http://www.cherkessia.net/news_detail.php?id=7380


Kanjal savaşını hatırlayalım: https://www.youtube.com/watch?v=TyeCZLJxn6Q&app=desktop

 
Kaynak: https://www.kavkazr.com/a/29496559.html
 
 
Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer
 
Cherkessia.net, 19 Eylül 2018

Bu haber toplam 2825 defa okundu.


Mert Bahadır

Tabi canım, 300 sene önce Balkarlar Karaçaylar yoktu, uzaydan geldiler. Zaten tüm dünya Çerkes. Kafkasya'da Abhazlar, Çeçenler, Osetler, Karaçay Balkarlar, herkes bıktı usandı artık sizin bu saçma sapan "yiğit erkeklerimiz asil kızlarımız şanlı şöhretli tarihimiz, ilk insan burdan çıktı, Promete de Çerkezdi" laflarınızdan. Herkes bıktı usandı. Bu daha en küçüğü olacakların bu kafayla giderseniz.

Karaçay var mıymış 300 sene önce orda. Bir git Karaçay köylerine, adamlar soy secereleri yüzlerce yıllık. Ama yok, Adige dünyanın en asili, merti, namuslusu. Sanki görmüyoruz meşhur kızlarınızı Nalçık kulüplerinde zil zurna oradan oraya otururken, erkeklerinizi Ermenilerden dayak yerken. Hayal kurmaya devam edin siz.

09 Ekim 2018 Salı Saat 03:26
YUSUF ZAHİT-SAKARYA

Her sene tekrarlanan Kanjal atlı yürüyüşü bu sene birilerine niye battı? Orada 300 sene önce Balkarlar mı vardı? Karaçaylar mı vardı? Manyak mısınız oğlum siz, Çerkesler oradan atlı yürüyüş yapsa size ne batıyor.

19 Eylül 2018 Çarşamba Saat 15:05
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net