Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adıge Mak: Çerkesçemizi Koruyalım!
06 Eylül 2018 Perşembe Saat 16:58
Bir Çerkes isen anadili öğrenmelisin! Kendini Adıge olarak görüyorsan, dilini öğren! Bu duyguları yansıtan flash mob’larla, sloganlarla internette sık sık karşılaşılıyor.

Adıge Mak, 6 Eylül 2018

Bir Çerkes isen anadili öğrenmelisin! Kendini Adıge olarak görüyorsan, dilini öğren! Bu duyguları yansıtan flash mob’larla, sloganlarla internette sık sık karşılaşılıyor.

Amacımız 1 eylülde açılmış olan okullarımızda okuyacak öğrencilerin, atalarının koruyarak bugünlere getirdiği anadillerini seçmeleri. Çocuklarımızın dillerini öğrenerek büyümelerini özendirmek, anadilinin değerini ana babalara kavratmak ana amacımız.

- Adıgey’in internet toplulukları böyle bir amaç için birleşmiş bulunuyorlar, - diye anlatıyor “Tipik Adıgey” hareketi öncüsü Kumpıl Ҭahir. – 1 eylül günü gelmeden öğrencilerin seçecekleri ders dilini belirlemelerini, önceliği Çerkesçeye  vermelerini istiyoruz.

 

Kumpıl Ҭahir’in dediğine göre “Tipik Adıgey” ve “Natpress.net” internet sitelerinde çocukların Çerkesçeyi seçmelerini özendirici kısa video filmler yayınlanıyor. Adıgey’de başlatılan flash mob’lar kardeş cumhuriyetlerde de izleniyor. Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nde de, şu sıralar  benzeri bir kampanya başlatıldı.

 

Bir hafta içinde 50’den çok kişiden olumlu, anadili yanlısı yanıt alındı. Öğrenciler, ana babalar, öğretmenler, gazeteciler, ünlü kişiler ve bunların hepsi tek bir amaç doğrultusunda birleşiyorlar, bu da anadilini yitirmeme, Çerkesçeyi çocuklarımıza akıcı konuşacak düzeyde öğretme isteği.

 

Adıge Cumhuriyeti’nin ulusal, Rusya Federasyonu’nun kıdemli tiyatro oyuncusu Vıcıĥu Marıyet öncülüğündeki “Şığıĵıye” tiyatro grubu gençleri de bir flash mob yayını başlattılar. Çocuklara Çerkesçeyi iyi öğretme çalışmaları yanında, ulusal gelenek ve göreneklerimizi koruma, onları küçük çocuklara da duyurma uğraşısı içindeler.

 

“Okulumda Çerkesçe dersini seçiyorum, Çerkessen Çerkesçe öğren! Anadilimizi biz korumazsak kimler bizim için korur ki?”, - gibi sloganlar ve güzel sözlerle “Şığıĵıye” üyesi çocuklar yaşıtlarına sesleniyorlar.

 

Adıge Devlet Üniversitesi Adıge Filolojisi ve Kültür Fakültesi öğretim üyeleri de etkinliğe var güçleriyle katılıyorlar. Okullarda anadilinin seçilmesi gerektiğini, bunu beklediklerini, anadilimizi çocuklarımızın öğrenmemeleri durumunda ulus olarak ayakta kalamayacağımızı, tarihten gelen büyük kültürümüzü yitireceğimiz sık sık vurgulanıyor.

 

“Çocuklarımıza Çerkesçeyi öğretelim. Anadilinde okutalım, dilimizin okuldan dışlanmaması için uğraşalım”, - biçimindeki kısa videolarla Adıge Filolojisi ve Kültür Fakültesi Dekanı Hamırzeko Nurıyet ana babalara sesleniyor.

 

Anadilini bilmeyen köksüz kalır deniyor. Bu söz anlamlı, çok şeyi içeren bir söz. Dili yitirme durumunda, birbirini izleyen onca yıl içinde, dilin zenginleştirdiği, güzelleştirdiği gelenekleri de yitirecek, kendimizi bir ulusu ulus yapan değerleri de yitirmiş olacağız. Böyle biri başkaları içinde kaybolmuş, başı dik dolaşma gururunu yitirmiş biri olacaktır.

 

“1 eylül günü çocuğunu okula götürecek olan velilere sesleniyorum: Büyük anne ve büyük babalarımızın bize miras bıraktıkları değerli dilimizi ayakta tutalım! Çerkesçeyi çocuklarımıza öğretelim!”, - dedi flaş moba katılan şarkıcı Bışteko Azemat.

 

Yıllardan beri severek Çerkesçeyi kullanmış olan gazeteci Ҭeşu Svetlan da çalışmalara katılıyor. Adıge Cumhuriyeti’ne zenginlik katan dili yitirmeme, gelecek nesillerin Çerkesçe konuşmaları için ana babaların, çocukları için  Çerkesçe dersini seçmelerini istedi.

 

Bu tür etkinliklerin yararlı olacağını umuyoruz. Çünkü, anadilini akıcı konuşan bir çocuğu gören arkadaşı ona özenecek, Çerkesçeyi arkadaşı gibi öğrenmek isteyecektir. Video filmleri gören ana babaların da soruna eğilmeye başlayacaklarını ummaktayız. Çocuklarının ulusal anlamda köksüz kalmaları tehlikesinin belirdiğini, korunma duygusu kazanacaklarını ve Çerkesçeyi öğreteceklerini, destekleyeceklerini umuyoruz.

 

Ulusun anadilini yitirmemesi, Adıge’nin dünyasını zenginleştirmesi için hep birlikte çaba gösterelim. Çerkesçeyi koruyalım!

Ğonejıko Setenay

 

Kaynak: http://www.adygvoice.ru/wp/%D0%BD%D1%8B%D0%B4%D1%8D%D0%BB%D1%8A%D1%84%D1%8B%D0%B1%D0%B7%D1%8D%D1%80-%D0%BA%D1%8A%D1%8D%D1%82%D1%8D%D0%B6%D1%8A%D1%83%D0%B3%D1%8A%D1%8D%D1%83%D1%85%D1%8A%D1%83%D0%BC/

   

Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız

Cherkessia.net, 6 Eylül 2018


Bu haber toplam 1883 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net