Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rusya, Gürcistan'a Yumuşak Bir Tokalaşma Teklif Etti!
02 Eylül 2018 Pazar Saat 19:29
Gürcü uzmanlarınca "Hibrid Savaşın Unsuru" olarak adlandırılan medya forumu birkaç gün içinde Tiflis'te başlayacak. Organizatörlerin ve katılımcıların bazıları Rus yetkililerle bağlantılı.

01 Ağustos 2018, caucasusreview

 

Gürcü uzmanlarınca "Hibrid Savaşın Unsuru" olarak adlandırılan medya forumu birkaç gün içinde Tiflis'te başlayacak. Organizatörlerin ve katılımcıların bazıları Rus yetkililerle bağlantılı.

Rusya Federasyonu Başkanlık Yardımları Vakfı'nın desteğiyle 5 Eylül'den 7 Eylül'e kadar Tiflis'te "Vera Place" otelinde yapılması planlanan forumun organizatörleri Rus Basın Merkezi "Kuzey-Güney", Basın Kulübü "Sodruzhestvo" ve Tiflis gazetesi "Gürcüstan ve Dünya".

 

Çaçiya, 2014 yılında Vladimir Putin tarafından verilen Onur Nişan'ına layık görüldü. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu olayın duyurusunu yayınlayan ilk gazetelerden biri de o oldu.

 

"Rusya Today" in siyasi gözlemcisi ve Valdai Forum'un katılımcısı olan Dmitri Kosirev, Gürcü uzman çevrelerinde Rus propaganda kolordusunun en parlak temsilcilerinden biri olarak kabul ediliyor.

 

ITAR-TASS'ın askeri gözlemcisi Albay Viktor Litovkin, geçtiğimiz günlerde özellikle Anti-Maidan'ın Rus baskısına karşı yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

"NATO Gürcistan, Ukrayna ve Moldova için havuçları onların önlerinde tutan bir süvari." Bundan sonra, Ekonomi Politikaları Araştırmaları Merkezi başkanı Nino Evgenidze, olayı hibrid savaşın unsurlarından biri olarak görüyor:  "Ana finansörün Putin fonu olması ve Rusya Federasyonu devlet gazetecilerinin uzman olarak bulunması, konunun ciddiyetini gösteriyor.

 

Kamu rezonansı dışında yetkililerin tutumlarınıda ifade etmeleri gerektiğini düşünüyorum çünkü bu olay sadece konuşma özgürlüğü bağlamında değerlendirilemez. Gürcistan'a karşı Rusya'nın bilgi savaşının bölümlerinden birine şahit olduğumuza inanıyorum."

 

Üç yıl önce Gürcistan'da benzer bir medya forumunun düzenlenmesi dikkat çekicidir. Daha önce misafirlerden biri Kremlin'e yakın politik bir analist olan Nikolai Silaev idi.

 

Medya alanındaki uzman olan, "Tiflis Liberal Akademisi başkanı" Laşa Tuguşi'ye göre, bir yanıt gerekli: Tek bir ölçü, elbette, devletin temellerini sarsamaz, ancak sistematik bir karakter aldığında ve katılımcıların kişisel karakterine dayanarak, propagandacı alt metnin görüntülenmesi, olayların sürüklenmesine izin vermemesi gerekir. 

 

Ve her şeyden önce, devletten bir tepki gelmesi gerekiyor. Tabii ki, insanların ülkeye farklı bir açıdan girmesini yasaklamaya karşıyım. Ancak burada Rusya cumhurbaşkanlığı fonu tarafından finanse edilen bir olaydan bahsediyoruz. Bundan hareketle, forumun Gürcistan için en azından bir işe yarayacağından kuşkuluyum."

 

Medya Geliştirme Vakfı (MDF) araştırmacısı Sopho Gelava'ta göre, etkinliğin katılımcıları, Kremlin'in Gürcistan'daki politikasının güçlendirilmesinden söz ediyor: "Onlar (Rusya makamları) Gürcistan'ın, topraklarının işgalini kabul etmesi gereken Rus tezini yeniden canlandırmaya çalışıyorlar, gazeteciler köprüler kurmalı ve dost olmalıyız, ama sadece Rusya tarafından dikte edilen şartlarda.

 

Bu konulardaki çalışmalar, organizatörün niyetine göre toplumumuzdaki Rus işgali ile ilgili gerginlik derecesini azaltmalıdır. Yasaklara karşıyım, mevzuatımızı ihlal etmedikleri takdirde gelsinler. Devlet Güvenlik Servisi'nin dezenformasyon ve propagandayla mücadele konusundaki raporlarını düzenli olarak görüyoruz, bu yüzden hizmetlerin ülkeye hangi amaçlarla ve ne amaçla geldiğini öğrenmek zorundayız."

 

"Özgürlük" radyosu, işgal edilen topraklar üzerindeki yasa ihlallerini kontrol etmek için bir talepte bulunarak çeşitli kurumlara katılımcı listesi gönderdi fakat henüz cevap alınmadı.

Kaynak: caucasusreview.com

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 2 Eylül 2018


Bu haber toplam 1949 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net