Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maksim Şevçenko: Putin’in II. Nikolay ya da Stalin'in Stratejisi Arasında Seçim Yapması Gerekiyor!
21 Ağustos 2018 Salı Saat 12:44
Maksim Şevçenko'ya göre, Rusya şimdi Batı ile savaş halinde ve Vladimir Putin II. Nikolay’ın ya da Josef Stalin'in stratejisi arasında seçim yapmalı.

 

Paul Goble, 17 Ağustos 2018

Maksim Şevçenko'ya göre, Rusya şimdi Batı ile savaş halinde ve Vladimir Putin II. Nikolay’ın ya da Josef Stalin'in stratejisi arasında seçim yapmalı. Yurt içinde ve dışında uzlaşmaya dayalı ödünler vermek ve sadece evdeki vidaları sıkıp yurt dışına yeni saldırılar başlatmak arasında bir tercihte, ikincisi felaketle sonuçlanacaktır.

Maksim Şevçenko: Gazeteci, TV Programcısı, siyasi yorumcu.

Merkez solun yorumcusu, ABD'deki fikir ayrılıklarının, “Rusya Federasyonu ciddi sorunlar ile tehdit ediyor” diyen derin bir Rusofobi yüzünden olmadığını, ABD'nin Rusya'yı artık eşit bir rakip olarak değil, marjinal bir ülke olarak görmesi nedeniyle olduğunu söylüyor. (echo.msk.ru/blog/shevchenkomax/2259512-echo/).

 

ABD’nin bakış açısına göre devam ediyor, “Yeltsin-Putin Rusyası’nın çok zayıf” olduğunu uzun süredir Washington’a karşı çıkması ve şu anda uygulamaya konulan yeni yaptırımlar “Rus mali sistemini felce uğratıyor ve Rus firmalarının Batı mali piyasalarına erişimini sona erdiriyor. Ve bu, “halkın fakirleşmesine ve suçlu oligarşik-bürokratik grupların yönetimine” yol açıyor.

 

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Putin’in reytingleri düşüyor, çünkü birçok televizyon kanalı insanların kendisini desteklediğini iddia ediyor, gerçekte ise durum çok farklı. İnsanlar öfkeli ve “bugün bürokrasi, medya ve taraftarların kontrolünün neredeyse ötesindedir"

 

Sadece KPRF'nin (Rusya Federasyonu Kominist Partisi) gerçek bir güç olarak kaldığını söyleyen Şevçenko, Putin'e yeni bir destek olarak hizmet edebileceğini söylüyor, “ancak Stalinist KPRF ile açık bir birliğe geçiş Yeltsinizm ve Batı ile biraz ara vermek anlamına gelecektir. Bu Putin için zor bir seçim, ama şimdi bazı zor seçimler yapması gerekiyor.

 

Şevçenko "iki seçenekle yüz yüze geliyor ve ikisi de çekici değil" diyor. Bir yandan, “dizlerinin üstüne düşebilir ve bu bütün Putin maiyeti için ölüm olacak olan yenilgisini kabul edebilirdi, kesin olarak bunu çok iyi biliyorlar.”  Zaten yönetici grubunun Batı yanlısı kısmı ve oligarkların bazıları tam olarak bunu istiyorlar.

 

Öte yandan, Putin çok farklı bir rotaya karar verebilir: “İç politikada radikal bir değişim yapabilir, Amerikan bağlantılı liberal-Batı demokratlarının etkisini en aza indirebilir, halkın çıkarları doğrultusunda radikal sosyal reformlar gerçekleştirebilir, WTO'dan (Dünya Ticaret Organizasyonu) ayrılır, korumacı önlemleri alır ve yerli üretimi teşvik eder. ”

 

Bunu yapmak için “merkez sol ve vatansever güçlere” güvenmek zorunda kalacaktı. Ve Kremlin liderinin, Ortadoğu'da ve başka yerlerde Amerikan etkisinin zayıf noktaları üzerinde çok daha saldırgan bir atak başlatması ve Rus çıkarlarını geri kazanması gerekiyordu ve eski Sovyet coğrafyasının kontrolünü de tabi ki.

 

Eğer Putin “ülke içindeki halk karşıtı sosyal ve finansal politikaları” sürdürmek istiyorsa, bunu yapmak “imkansız” olacaktır. Bu adımları atması gerekiyor çünkü “halkın gerçek desteğinin geri dönüşü olmadan”, rağbet edilen bir savaşa girip ve rağbet edilmeyen bir barış içinde olmazsa, Rusya toparlanamayacak ve ilerleyemeyecek.

 

Rusya geçen yüzyılda, yurt içinde demokraside oynamayı, yurtdışında ve başka bir yerde uzlaşmak için ödünler vermeyi seçmek için bir şey yapmamış ama yurt içinde ve dışında güç oluşturmuş bir lidere sahipti. Putin hangi stratejiyi seçecek? II. Nikolay’ın mı yoksa Josef Stalin'in mi? Milyonlarca vatandaşın ve ülkenin geleceği buna bağlı.

 

Şevçenko, yeni bir dünya savaşının “zaten devam ediyor” olduğu düşünülürse, Putin yakında seçimini yapmalı ve doğru seçeneği seçmeli, diye devam ediyor.

 

Kaynak:https://windowoneurasia2.blogspot.com/2018/08/putin-must-choose-between-strategy-of.html?m=1

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 21 Ağustos 2018


Bu haber toplam 2838 defa okundu.


Yurdakul Recep

Böyle bir seçenek yok. Ne Nikola ne de Stalin hortlatılamaz. ÇÜNKÜ BU TÜR İKTİDARA İZİN VEREN EKONOMİK BİR ALTYAPI YOK.
Ekonomik alt yapı her zaman son tahlilde üst yapıyı belirler. Putin ARA BİR DÖNEMDİR.
Rusya'nın makus kaderi çekoslavakyalılaşmak ya da yugoslavyalılaşmak arasında olacaktır. Rus entelijansının bu kadar ilkel önermeler yapması, gelecek tahminlerinde bulunması beni şaşırtıyor.
KAPİTALİZM ÖZELLİKLE ETNİK FEDERASYONLARI ÇÖZER.
İMPARATORLUK HAYALİNİN 21.YY DA YERİ YOK.

21 Ağustos 2018 Salı Saat 15:45
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net