Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adıgey Cumhuriyeti'nin Sonunun Başlangıcı mı?
13 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 14:13
Çerkes aktivistler, yetkililerin Krasnodar Kray'ı tarafından Adıgey'i devralma projesini yeniden hayata geçirdiklerine inanıyorlar.

Kavkaz Reali, Anzor Tamov, 11 Ağustos 2018

Çerkes aktivistler, yetkililerin Krasnodar Kray'ı tarafından Adıgey'i devralma projesini yeniden hayata geçirdiklerine inanıyorlar.

Krasnodar Kray'ı ve Adıgey, ortak bir ekonomik bölge oluşturacak, adı "Krasnodar Aglomerasyonu". Bu, iki bölgenin liderleri olan Veniyamin Kondratiev ve Murat Kumpilov tarafından kabul edildi. Aglomerasyonun yapısı, Krasnodar'ı ve buna ek olarak Adıgey'in Tahtamukay ve Tewçej ilçeleri ile Adıge Kale kentine ve Krasnodar Kray'ının bunlara komşu Krasnoarmeysky, Seversky ve Dinsky rayonlarını içine almaktadır ve Krasnodar Kray'ında tek bir karar verme merkezi oluşturmaya hazırdır.

 

Aglomerasyonun gelişmesine, Yablonovsky köprüsünün bir benzeri olan, Kuban Nehri üzerinde yeni bir köprünün inşası ile başlamasu gerekiyor. Krasnodar Krayı yetkililerinin temsilcilerine göre, bu köprünün projesi yapılmıştı ve Rusya'nın mekansal gelişim stratejisine dahil edilmişti.

 

Bazı Çerkes aktivistleri ve yeni ekonomik işbirliği bölgesinin Adıgeyli sakinleri, Kray'ı ve cumhuriyeti birleştirme fikrinin yeniden hayata geçirildiğini görüyorlar. Çerkes aktivistler, 2006 yılında, Adıgey'in büyük komşusu tarafından yutulmasını engelledi. Daha sonra, Adıgey halkının olağanüstü bir kongresi dahi yapıldı.

 

Ağırlıklı olarak Rusça konuşan Krasnodar bölgesinin nüfusu, Adıgey nüfusunun yaklaşık 12 katıdır. Adıgey'de bile etnik Adıgeler (Çerkesler) nüfusun sadece dörtte birini oluşturuyorlar. Çerkes nüfusu, savunmasız bir azınlık olarak konumunun, cumhuriyetin statüsünü kaybetmesi ve Kray'ın bir parçası haline gelmesi halinde daha da ağırlaşacağından endişe ediyorlar.

 

Maykoplu bir aktivist olan Adam Bogus, Adıgey cumhuriyeti statüsünü tasfiye etme endişelerinin kesinlikle doğru olduğuna inanıyor. "Bir yanda yetkililer, Adıgey'in tüm gelişim süreçlerini kısıtlamaya yönelik tedbirler alıyorlar. Bölgenin yapay olarak dengelenen ekonomik kalkınması, kelimenin en geniş anlamıyla kültürel gelişmeyi, sivil toplum kuruluşlarının oluşumunu ve gelişimini, yurttaşların geri dönüşünü ve çok daha fazlasını engellediler" diye Kavkaz.Realiy ile yaptığı röportajda söyledi.

 

Bogus, cumhuriyetin kalkınmasını engelleyen süreçlerin sürekli olarak, her hükümet ve yapay olarak oluşturulmuş hükümet yanlısı kamu örgütleri tarafından, metodik olarak, kapsamlı bir şekilde uygulandığını kaydetti.

 

"Bu süreçlerin ardında, sürekli olarak, enformasyon çevrelerinde, bölgeleri büyütme, Adıgey'in sübvansiyonu vb. ile ilgili fikirler ortaya atılıyor. Görünüşe göre, Adıgey ile Krasnodar Kray'ını birleştirme fikri gündemden hiç çıkarılmamış gibi görünüyor" diyor Bogus. Çerkes aktivistine göre, Adıgey'i Krasnodar Krayı ile birleştirmek için yapılan ilk başarılı girişimden sonra, yetkililer bir sorunu daha kapsamlı bir şekilde hazırlamaya ve bitirmeye karar verdiler.

 

Adıgey'den bir diğer aktivist olan Şamsudin Neğuç, Kavkaz.Realiy ile yaptığı görüşmede, şahsen bununla ilgili herhangi bir korkusu olmadığını, çünkü cumhuriyetin zaten "imparatorluk içinde" ve Kray içinde etrafı çevrili bir yerleşim alanı olarak bulunduğunu belirtti. Aktivist, "Her halükarda kendi devletimize sahip değiliz." dedi.

 

Muhataplarımızdan bir diğeri olan Boris Taşu, siyaseti olmayan bir ekonomi olmadığını düşünüyor. "Bu, Adıgey’in Krasnodar Kray'ına daha sonra tam olarak katılımı ile ilgili geniş kapsamlı bir plan." diyor. Taşu, "biz, Çerkesler, bir kez daha bölgedeki liderliğe bir bütün olarak ve herkes için, ekonomik ya da politik olsun, bu birleşmeye karşı olduğumuzu açıkça belirtmeliyiz." dedi.

 

Çerkes köylerinden birinin yerlisi olan Krasnodarlı avukat Khabakhu Abrek, bizlerle bir röportaj yaptı. "Adıgey Cumhuriyeti bu ekonomik alanın bir parçasıdır ve Rusya Federasyonu Anayasası'na göre, ülke topraklarında ekonomik alanın bütünlüğünün sağlanması gerekiyor." dedi.

 

"Bu aglomerasyon aslında uzun bir süre önce gerçekleşti. Gelişimi tüm hızıyla devam ediyor. Ben cumhuriyetimizin ekonomik olarak absorbe edilmesi, demografik olarak içine çekmek ve ardından doğal olarak siyasi bir şekilde absorbe edilmesinin izleyeceğine inanıyorum" diye konuştu.

 

Yablonovski Köprüsünün benzeri başka bir yeni köprünün inşasıyla, Tlustenhabl köyü ile Kozet köyü (tarım arazisinin şimdi bulunduğu yer) arasındaki alanın birilerince satın alınıp, şehir planlamacıları tarafından bireysel konut inşaatı için arsa haline getirileceğine inanıyor. "Adıgey'in yeni sakinleri olacak yüz binlerce yeni ev ve konut sakinleri. Bu bizi bekleyen ve onu takip edecek demografik emilimdir." Ve avukat, meselenin halihazırda cumhuriyetin statüsünün sonlandırılması için yapılacak bir referandum ya da bir anketin zaten teknik bir konu olduğunu belirtti.

 

Kaynak: https://www.kavkazr.com/a/nachalo-konca-respubliki-adygea/29427620.html

 

Çeviren: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 13 Ağustos 2018


Bu haber toplam 2668 defa okundu.


Omer Cakirer

Hep aklıma gelir. Çerkes Diasporasında ekonomik olarak en iyi durumda olanlar İsrail ve Ürdün Çerkesleri iken kılları kıpırdamıyor. Özellikle İsrail deki iki köyün bu güne kadar dönme konusunda bir girişimi hiç olmadı. Sayın Janeden daha az akıllı değil Kfar-Kama ve Rihaniye köylüleri. Adıgey ile de güçlü bağları var ama Adıgeye dönmek o iki köyün hiç gündenminde yer almadı. Ürdün diasporasında ise zaten bu konuda rüzgâr esmiyor.

14 Ağustos 2018 Salı Saat 18:14
Hapi Cevdet Yıldız

Carıme ile söyleşiye ilişkin link:

https://www.facebook.com/notes/hapi-cevdet-y%C4%B1ld%C4%B1z/devlet-ba%C5%9Fkan%C4%B1-car%C4%B1me-aslan-b%C3%BCy%C3%BCk-bir-sorumluluk-y%C3%BCklenmi%C5%9Fti/1885024498224714/
Yönet

14 Ağustos 2018 Salı Saat 18:14
Omer Cakirer

Hapi Cevdet amca, Lağo Nagi, Avrupa'nın en önemli doğal mekanlarından biri. Sağlık turizmi açısından da önemli bir yer. Lağo Nagi ve Turistik Maykopsky Rayonunda kaç yerli yada Diaspora Adıgesinin ciddi bir yatırımı var? Bunları konuşalım deyince de kaçıyorlar. Felan köyden Ali gelsin Adıgeye, Maykopsky Rayonunda Diasporada gelmiş Velinin beş yıldızlı otelinde işe girsin. Yada Diasporadan gelmiş Ahmetin Dahovskayadaki Alabalık üretim tesislerinde işe girsin. Sonra ALİ çalışarak para biriktirir, orada evlenip ev bark sahibi olur, belki iş kurar.

Aliler bu şekilde Adıgeye taşınabilir. Gurbetçilik dayanışmadır. Orası Kheku olsada, elin yönetiminde olan bir yer. Biz Adıgeyde Zengin İsrailli, Suriyeli, Ürdünlü Çerkeslerin yaptığı bir yatırımı da görmedik. Savaş öncesi Suriyeli Çerkesler içinde hesabını bilmediği şekilde zengin olanlar vardı. Küçük bir yatırımda Adıgeyde yapabilirler en azından 5-10 dönüşçü gence iş sahası açardı her biri. Mafehableden kaç tane Çerkes başka ülkeye gitti.? Bunları da konuşmuyorlar. Gelin dönün diyor sadece. Mehmet amca emekli oluyor, 200 bin TL emekli ikramiyesi ile bir ev alıyor Adıgeye dönüp. Sonra? Çalışıp üretemeyecekse, döndüğü yurdunda bir şey üretemeyecekse ne anlamı kalıyor Mehmet amcanın dönüşünün?

Adıgeye dönüş, dönüşçünün üretime dayalı bir sistemin içine girmesini sağlamakla olur. Adıgeyli yerli Adıgeler ile dönüşçü Adıgelerin kaynaşması, dönüşçülerin entegrasyonu da bu yolla olur.

Almanyaya Türkler böyle bir sistem olduğu için akın akın gittiler ve gider gitmez o sisteme dahil olup üretime katıldılar. Türkiyeli dönüşçüler için, Adıgeyde küçükte olsa böyle bir sistem olmalı, ama Rus buna izin vermiyor. Zengin Çerkeslerde de bu konuda zerre istek yok.

Jane, çağrı yaparken, birazda bu gerçeği söylemeli. mesela, Arkadaş!! Krasnodar kentindeki Prestige Otel gibi beş yıldızlı bir otel açıyorum Maykopta, Diasporadan 20 gençede iş verecem ve onların dönüşünü de böylece sağlamış olacağım diyorsa, Jane eli öpülesi adamdır ve onun çağrısınada cevap veren olur

14 Ağustos 2018 Salı Saat 18:12
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net