Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adıge Mak: Adıgey ile Krasnodar Kray Anlaştılar!
13 Ağustos 2018 Pazartesi Saat 13:02
Adıgey Başı (Łıŝha) Kumpıl Murat ile Krasnodar Kray Valisi Venyamin Kondratev dün Krasnodar’da bir toplantıda buluştu.

Adıge Mak, 12 Ağustos 2018

Adıgey Başı (Łıŝha) Kumpıl Murat ile Krasnodar Kray Valisi Venyamin Kondratev dün Krasnodar’da bir toplantıda buluştu. Konu, Rusya Federasyonu’nun gelişim stratejisi doğrultusunda federe yörelerin (шъолъырхэр) beraber/ ortak çalışmalar yapmaları üzerineydi.

Sorunların görüşüldüğü toplantıya Adıge Cumhuriyeti Başbakanı Aleksandr Narolin, Krasnodar Kray Vali birinci yardımcısı Andrey Alekseyenko, Rusya Federasyonu Federal Meclisi Federasyon Konseyi’nde Adıgey’i temsil eden Oleg Seleznev, Krasnodar Kray Vali yardımcıları Anatoliy Voronovski, Aleksey Kopaygorodski ve Adıgey’in Krasnodar Kray Valiliği katındaki resmi temsilcisi Hateğu Nalbıy katıldılar.


Toplantıyı Adıgey Başı’na/Łıŝha’ya bir  hoş geldiniz konuşmasıyla Krasnodar Kray Valisi açtı. Venyamin Kondratev, her iki federe birimin gelişimi doğrultusunda, her iki yörenin tüm güçleriyle birlikte çalışacaklarına olan inancını belirtti.


“Toplanma nedenimiz aynı. Krasnodar Kray ile Adıgey’in alt yapı sorunları var ve birbirine benziyor. Yörelerimiz ayrı ama tek bir zeminde/ bölge toprağında yaşıyoruz. Yüzyıllardan beri uluslarımız kültür, ekonomi ve dostluk ilişkileri içindeler. Bu nedenle, her zaman dostların yaptığı gibi sorunlarımızı birlikte çözmek istiyoruz”, - dedi Venyamin Kondratev.


Adıgey Başı da Adıge Cumhuriyeti ile Krasnodar Kray arasında eğitim, kültür, sosyal ve sağlık alanında sıkı ilişkiler bulunduğunu belirtti. Geçtiğimiz yıl her iki yöre başları birlikte çalışmak için bir anlaşma yapmışlardı.


“Cumhuriyet ve Kray yararına olacak ortak projeler var. Federal merkezin bizimle birlikte hareket etmesi için tüm gücümüzle birlikte çalışmamız gerekiyor. Vali İvan oğlu Venyamin Kondratev ile ben bu konuda birbirimizi anlamış bulunuyoruz, şimdi yapmamız gereken şey, belirlenmiş olan yol haritasını gerçekleştirmek, ulaşım  yollarını geliştirmek için olanaklarımızı bir araya getirmektir”, - dedi Kumpıl Murat.


Şu an Rusya Federasyonu’un gelişimi doğrultusunda Adıgey ve Krasnodar Kray’da birkaç yol yapımı  çalışması sürüyor.


Bu bağlamda önemli bir proje, Kuban Irmağı üzerine kurulacak ve  Adıgey’in Yablonovski beldesi (poselk) ile Krasnodar kentini birbirine bağlayacak bir köprünün inşa edilmesidir.


Krasnodar kenti batı yöresine uzanacak bir yol yapımı projesi de var. Oto yollar A-146 “Krasnodar-Vernebaksanski”, M-4 “Don” - Krasnodar batısını bağlayacak yol tamamlandığında, Krasnodar’a uzanan yollar üzerindeki trafik yoğunluğu azalmış, rahatlatılmış olacak.


Önemli stratejik tesisler arasına enerji üretimi de giriyor: Elektrik dağıtım (trafo) merkezleri inşası ve elektrik üretimi, “Kompressornaya stanitsa Berezanskaya – Slavansk-na-Kubani”, “Anastasiyevskaya – Novorossiysk” doğalgaz hatlarının inşası bunlardan.


Toplantıya katılanlar elekrik üretimi artırıldığı takdirde, yolların durumu daha da iyileşecek, her iki yöredeki halkın yaşam düzeyi yükselecek, Adıgey ve Krasnodar Kray’ın, her iki yörenin ekonomisi gelişecek, yörelere daha fazla yatırım yapılacak ve toplumsal gereksinimler daha iyi karşılanabilecek.


Her iki yörenin yöneticileri Rusya Federasyonu’nu geliştirme stratejisi doğrultusunda Devlet Başkanı - Vladimir Putin - tarafından verilen görevlerin yerine getirilmeleri konusunda anlaşmış bulunuyorlar.


Adıge Cumhuriyeti Łıŝha Basın Merkezi


Kaynak:http://www.adygvoice.ru/wp/%D0%B0%D0%B4%D1%8B%D0%B3%D0%B5%D0%B8%D0%BC%D1%80%D1%8D-%D0%BF%D1%88%D1%8B%D0%B7%D1%8D-%D1%88%D1%8A%D0%BE%D0%BB%D1%8A%D1%8B%D1%80%D1%80%D1%8D-%D0%B7%D1%8D%D0%B7%D1%8D%D0%B3%D1%8A%D1%8B%D0%B3%D1%8A

 

Çeviri: Hapi Cevdet Yıldız

Cherkessia.net, 13 Ağustos 2018


Bu haber toplam 2234 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net