Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almir Abreg'in Anısına Adanmış Bir Sergi Adıgey Cumhuriyeti Ulusal Müzesi'nde Açılacak!
01 Ağustos 2018 Çarşamba Saat 10:19
Çerkes sivil toplum lideri, kanaat önderi ve Adıgey ulusal müzesi eski müdürü Dr. Almir Abreg’i ölümünün 1. yılında saygı ve minnetle anıyoruz. Ç.net Yayın Kurulu.

Çerkes sivil toplum lideri, kanaat önderi, bilim insanı ve Adıgey ulusal müzesi eski müdürü Dr. Almir Abreg’i ölümünün 1. yılında saygı ve minnetle anıyoruz.

Ç.net Yayın Kurulu.

 

Адыгэ Цӏыфыбэкупым ятхьаматэу, еджэнджэщыгъоу, ш1эныгъэлэжьэу,  ыкӏи Адыгей лъэпкъ музейм иӏэташъхьэу щытыгъэ Др. Алмир Абрэдж зэрэщымыӏэжьырэ зы илъэс икъугъу. Лъытэныгъэкӏэ ыкӏи шӏушӏэныгъэкӏэ тыгу къэтэгъэкӏыжьы.

Cherkessia.net итхакlо куп.

Sergi, Çerkes bilim adamı ve kanaat önderinin ölüm yıldönümü olan 1 Ağustos 2018, saat 15: 00'te açılacak.

 

Adıgey Ulusal Müzesi'nin eski müdürü Almir Abreg, 80'li yıllardan itibaren sosyal ve politik harekete katıldı, yerel cumhuriyette Adıge Khase'yi kurdu ve başında bulundu. Kalmık Yura ve Nalo Zaur ile birlikte Dünya Çerkes Birliği'ne katkıda bulunarak, Kafkas Halkları Konfederasyonu tarafından temsil edilen Kafkasya çapındaki entegrasyonun bir destekçisi oldu.

 

Almir Abreg'in parlak yeteneği, özerk bölgeden cumhuriyete kadar Adıgey'in statüsünü artırma sürecinin başlangıcında da ortaya çıktı. Çerkes ulusunun lehine olan "40 lar Komitesi"nin de bir üyesiydi. Parlamento paritesinde, XIX yüzyıldaki Adıge bayrağının cumhuriyet sembolü olarak yeniden canlanması ve benimsenmesinin başlatıcılarından biri oldu. Bana göre, o ilk olarak, Kuzey Kafkasya'da Ulusal Müze'sinde bir diaspora bölümü oluşturma fikrini benimsetti ve müzenin kendisi 1990'larda Adıgelerin geri dönenleri için ikinci bir ev ve danışmanlık noktası oldu.

 

Almir Abreg'in sivil cesareti, Abhazya'daki (1992 -1993) savaş yıllarında ve Çeçenya'daki ilk savaşta (1994-1996) ortaya çıktı. Onun önderliğindeki ulusal müze pratikte savaş karşıtı bir cumhuriyetçi merkeze dönüştü; özgürlük ve Kafkasya'nın birliği için seçkinlerin de ziyaret yeri oldu.

 

1994-1995'in soğuk kışında, Almir Maykop park ve meydanlarında savaş karşıtı hareketin tartışmasız lideri ve sürükleyicisiydi. O günlerde "Çek Elini Çeçenya'dan" sloganı, Almir Abreg sayesinde, farklı ulusal ve toplumsal kökenleri bir araya getiren Adıgey'in sosyal ve sivil hareketinin de ana sloganıydı.

 

Said Mushacıev

Kaynak: https://aheku.net/events/v-naczionalnom-muzee-respubliki-adyigeya-otkroetsya-vyistavka-posvyashhennaya-pamyati-almira-abregova

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 1 Ağustos 2018


Bu haber toplam 2041 defa okundu.


İhsan Eker (Hajuko)

Allahın rahmeti üzerine olsun. AMİN.

03 Ağustos 2018 Cuma Saat 12:30
EMİN (AWTLE)

Allah rahmet eylesin. Adıgey'in yiğit evladı.

02 Ağustos 2018 Perşembe Saat 00:16
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net