Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünya Basını Türkiye'deki Seçim Sonuçlarını Nasıl Gördü?
25 Haziran 2018 Pazartesi Saat 14:38
Türkiye’deki 24 Haziran erken seçimlerini Dünya basını manşetlerine taşıdı. Gazetelerde göze çarpan haber başlıkları söyle:

Türkiye’deki 24 Haziran erken seçimlerini Dünya basını manşetlerine taşıdı. Gazetelerde göze çarpan haber başlıkları söyle:

New York Times

ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve partisinin kritik seçimi önde götürdüğünü aktardı. Sonuçların netleşmesinin ve Erdoğan'ın galibiyet konuşması yapmasının ardından NYT, “sonuç sadece Türkiye'de değil, Batı ve bölge ülkelerinin başkentlerinde de hissedilecek sarsıntılar gönderdi” ifadesine yer verdi.

 

Le Monde

Le Monde gazetesi 24 Haziran seçim sonuçlarını "Erdoğan bütün güçleri elinde toplayacak" başlığıyla verdi. Gazete, yurtdışında yaşayan seçmenin katılımının eski seçimlerdekinden daha yüksek olduğunu belirtti. Gazetenin türkiye temsilcisi Marie Jego, AB ile ilişkilerin sıkıntılı olacağını ifade etti ve "Gücü genişleyen Erdoğan komşuları ve partnerlerine karşı agresif tutumuna son vermeyecektir" dedi. 

 

Liberation

Fransız Liberation gazetesi "Turkiye: ve sonuda kazanan Erdoğan oldu" dedi.

Hala Kodmani imzalı yazıda, Erdoğan için "İkinci turu istemiyordu. birinci turda oyların yüzde 52'sini alarak yeniden seçildi. Yoğun bir katılım çağrısı yapmıştı. Katılım, yüzde 87 ile rekor kırdı."

 

Die Welt

Alman Die Welt gazetesi, "Türk devleti bundan böyle farklı bir devlet olacak" başlıklı Daniel-Dylan Böhmer imzalı bir yoruma yer veriyor. "Özgür ve adil olmayan şartlarda yapılan seçimlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ikinci tura kalmadan seçimi kazandığına" dikkat çekilen yorumda, buna rağmen muhalafetin başarısının dikkate değer olduğu belirtiliyor. Yazının satırbaşları şöyle: " denli şüpheli olduğu belirsizliğini koruyor. Seçim gözlemcileri çok sayıda usulsüzlük bildirdi. Bazı seçim bölgelerinde Cumhurbaşkanı ve partisi için oy pusulaları depolandığı, bazılarında ise bir önceki seçimlere göre çok daha fazla oy verildiği iddia edildi. Ülkenin güneydoğusunda ise silahlı kişilerin seçmenleri korkuttukları öne sürüldü. Tüm bunlara rağmen muhalefetin hala yaşam belirtisi gösterebiliyor olması bile dikkate değer. Türk devleti artık farklı bir devlet olacak."

 

Haaretz

İsrail’de yayınlanan Haaretz gazetesi, “Erdoğan zaferini ilan etti, muhalefet itiraz ediyor” başlığını kullandı. “Türkiye’deki seçim sonuçları AKP’nin genç neslin oyunu kaybettiğini gösteriyor” yorumunu yaptı.

 

Spiegel

Spiegel Online'da Hasnian Kazım imzalı "Ebedi galip" başlıklı yorum, "Türkiye'de seçim yapıldı ve yine Erdoğan galip çıktı. Manipülasyonlar, baskılar ve şiddet vardı. Ancak Türkler bu kararı verdi: Güçlü bir lider istiyorlar. Şimdi nasıl devam edeceğine dair iki senaryo var" satırlarıyla başlıyor:

 

"Birinci senaryo; muhalefet partileri sonuçların doğru olmadığını göstermek için nerede ve ne ölçüde usulsüzlük yapıldığını ispatlar. Sonuçlara itiraz eder, ikinci tura gidilmesini ya da seçimlerin tekrarlanmasını sağlar. Bunun için de ülke genelinde düzenlenecek bir protesto desteğine ihtiyaçları var. Ancak hukuk devletinin kalmadığı ve Erdoğan'ın gerçekleri kendi kanaatine göre uyarladığı bir yerde bu mümkün görünmüyor. İkinci yani muhtemel senaryo ise Erdoğan'ın bundan sonra çok saha sert bir şekilde yöneteceği, kendisini eleştirenleri daha da pervasızca cezalandıracağı ve protestocuları daha acımasızca dövdüreceği."

 

Wall Street Journal

Wall Street Journal, haberinde "Erdoğan bir kez daha Türkiye'nin cumhurbaşkanı olarak seçildi" dedi. Haberde, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçimden ezici bir zaferle çıktı. Seçmenler, ülkeyi 15 yıldır yöneten Erdoğan'a ve giderek otoriterleşen yönetim biçimine destek verdi" ifadeleri yer aldı.

 

Le Figaro

Sağ eğilimli Fransız Le Figaro gazetesi, “Erdoğan, on beş yıllık otoriter sürüklenme ve kişiye özel yapım Anayasa” başlığıyla verdiği haberde, “Erdoğan’ın genel ve cumhurbaşkanlığı seçimindeki çifte zaferi, tam yetkiyle hiper-başkan statüsünü pekiştirdi” yorumunu yaptı.

 

RFI

RFI, "Recep Tayyip Erdogan iddiayı kazandı" dedi. Anissa el-Jabri ve Alexandre Billette imzalı haberde, "Bir kaç haftalık bir sürede muhalefetin kampanyasının yıldızı statüsüne erişmişti. Erdoğan'ı hitabet konusunda kafa tutabilen, saldırılarına sevap verip gülebilen ilk kişiydi. Pazar, seçim bürüları kapandıktan sonra, Erdoğan'a muhalif toplulukları heyecanlandırabilen tek kişi olan Muharrem İnce 'nin sesini bir daha duyamadık." denildi.

 

El Pais

İspanya'nın El Pais gazetesi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın muhalefetin son günlerde artan protestoları arasında yeniden seçildiğini yazdı. Haberde seçimlerin Erdoğan’a güçlü yetkilerle beş yıl daha ülkeyi yönetmesinin yolunu açtığını belirtti.

 

La Repubblica:

Roma'da yayımlanan İtalyan La Repubblica gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yetkilerle donandığına dikkat çekiyor.

 

Kommersant 

Moskova merkezli Rus Kommersant gazetesi seçim sonuçlarının bir kez daha Erdoğan'ın bir alternatifi olmadığını gösterdiğini belirtiyor.

 

Belçika basını:

Belçika’da yayımlanan La Libre, Türkiye’nin hiper başkanlığa doğru gittiğini yazarken, La Soir, Erdoğan’ın güçlendirilmiş yetkilerle yeniden kazandığını, Türklerin ise yeni demokrasi testini başararak geçtiğini yazdı.

 

Dünya basınından diğer başlıklar şöyle: 

 

Bild: Erdoğan kendisini kazanan olarak ilan etti.

 

RIA Novosti: Süper sultan ! Erdoğan'ın gücünü arttırması önünde kim duracak ?

 

il.Giornale: Erdoğan tekrar Sultan. Ama muhalefet bunu tartışıyor.

 

Corriere della Sera: Türkiye, Erdoğan: Halk bunu istedi. Muhalefet sonuçlar manipule diyor.

 

Libero: Erdoğan Türkiye'nin sultanı. İslami halk oylaması. Avrupa üstünde patlama gibi oylar.

 

ABC: Erdoğan yüzde 54 oyla kazarak ikinci turdan kurtuldu.

 

Publico: Erdoğan zafer ilan etti. Muhalefet sonuçlar konusunda şüpheli.

 

Diario de Noticias: Erdoğan zaferini ilan etti ve süper başkan olmaya hazırlanıyor.

 

Expresso: Türkiye'de tartışmalı sonuçlar. Erdoğan birinci turda kazandığını ilan etti. Ama muhalifler farklı sonuçlara ulaştı.

 

Kaynak: NTV, Euronews

Cherkessia.net, 25 Haziran 2018


Bu haber toplam 2318 defa okundu.


burak demirci

Erdoğandan hiç hoşlanmasam da onun kazanacağı belliydi, açıkçası çok da iyi oldu.Yerine başkası seçilse idi onun yaptığı tüm hataların bedelini hiç suçu olmadığı halde yerine gelen ödeyecekti.Türkiye palas pandıras uçuruma gidiyor önümüzdeki dönem halkın özellikle akp seçmeninin çok ağır bedeller ödeyeceği ve muhtemelen açlıkla terbiye edileceği bir dönem olacaktır. Zira bu kitle büyük ölçüde dünyaya gözlerini kapamış ve gerçeklikten uzak bir yaşam sürüyor,dar bir çıkarcı grup hariç onlar her şeyin farkında ama musluklardan kana kana içenler onlar zaten.

Bu arada erdoğan artık net şekilde devletle özdeşleşti günden güne otoriterleşen bir yapı kimseyi şaşırtmamalı, akıllı parayı takip edin zira o soluğu çoktan yurtdışında aldı (sıcak para gecelik ilişki yaşar kanmayın ) umut etmeyin akıllı olup tedbirinizi alın. Bundan sonrası düğün bayram. İyi oldu iyi oldu çerkeslere devletten el çektirenler büyük acı ve ızdıraplarla yok olacaklar. Bakalım büyük Türk devleti?? bu saatten sonra misak-ı milliyi nasıl savunacak? Çekirdekler elde çitleye çitleye izliyoruz efenim. Ehh artık bizden de bir Kuşçubaşı bir Ethem bey çıkmaz, başınızın çaresine bakınız muhterem Türk büyükleri.

25 Haziran 2018 Pazartesi Saat 20:54
Ersin Canbolat

Seçimin kaybedeni yok diyebiliriz. İyi parti bile %10 u geçti. HDP barajı geçti. CHP hayatında göremeyeceği oyu aldı M.İnce ile aldı. AK parti stabil ve hatta düştü. Erdoğan olmazsa 5 sene içinde partiye kilidi vururlar. Mesaj açık. İnsanlar oylarıyla her partiye mesajı verdi.

25 Haziran 2018 Pazartesi Saat 20:32
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net