Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çerkesler Geçmişi Hatırlayarak Geleceklerini Şekillendiriyor!
01 Haziran 2018 Cuma Saat 12:54
Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da, anavatan Kuzey Kafkasya’da yaşayan yüzbinlerce ve diasporada yaşayan milyonlarca Çerkes, Rus emperyalizmine karşı 101 yıllık direnişin sonucunda yaşanan kayıpların ve 1864 de gerçekleşen anavatandan sürgünün anısına 21 Mayıs’ta saygı duruşunda bulundu.

Paul Goble, Staunton, 29 Mayıs 2018

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da, anavatan Kuzey Kafkasya’da yaşayan yüz binlerce ve diasporada yaşayan milyonlarca Çerkes, Rus emperyalizmine karşı 101 yıllık direnişin sonucunda yaşanan kayıpların ve 1864 de gerçekleşen anavatandan sürgünün anısına 21 Mayıs’ta saygı duruşunda bulundu.

 

Kabardin-Balkar İnsani Araştırmalar Enstitüsü ‘nden Zaurbek Kozhev’e göre bu anma günü, Modern Çerkes kimliğinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda.Aynı zamanda, anma törenindeki diğer konuşmacıların da fikir birliği yaptığı üzere, Çerkes toplumunun ortak amaçlar doğrultusunda harekete geçirilmesinde de temel dayanak noktasını teşkil ediyor. (Kavkazsky Uzel, May 23). Çerkes tarihini bilmeyen birçokları için bu anmalar sadece geçmişe dönük bir saygı anlamı taşıyabilir, ancak tam tersine yapılan tüm faaliyetler geleceği şekillendirme amacı güdüyor. Tıpkı Ermenilerin 1915 olaylarına ve Yahudilerin Holokost‘a ilişkin yaklaşımlarında olduğu gibi.

21 Mayıs anma töreni, Nalçik-Kabardey Balkar Cumhuriyeti. 

Bu anma törenleri coğrafi, politik ve hatta dil bakımından bölünmüş bir toplumda, kollektif kimliğin korunmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda, Çerkeslerin, yaklaşık 150 yıl önce uluslarına yapılan kıyıma ilişkin adalet arayışının asıl amacının bugünün problemlerini çözmek olduğunu bir kez daha vurguluyor. Bugünün problemleri arasında; savaşın ortasında kalan Suriyeli Çerkeslerin anavatana dönmesi, Moskova’nın Çerkesleri birden fazla ulusa ve cumhuriyetlere bölmüş olması, bu cumhuriyetlerdeki aktivistleri baskı altında tutması, Putin’in Çerkes dilinin statüsünü düşürmeye çalıştığı bir dönemde anadilin muhafaza edilmesi konuları geliyor.

 

Geçmiş yıllarda olduğu gibi, Rusya Dışişleri Bakanlığı bu yıl da anma törenlerini yakın takibe aldı.Yetkililer, önce Moskova’daki tüm 1864 anma törenlerini yasakladı.Gösterilen gerekçe, bu gösterilerin zaten Kuzey Kafkasya’da yapıldığı şeklindeydi. İkinci olarak, tüm Rus vatandaşlarını, İstanbul’da ki törenlere katılmamaları konusunda uyardı. (Kavkazsky Uzel, May 22) Üçüncü olarak, Rusya dışındaki tüm anma törenlerini “anti-Rus” faaliyetler olarak nitelendirdi. (Kavkazsky Uzel, May 22).

 

Ancak bu uyarıların hiçbir etkisi olmadı. 3000’den fazla Çerkes ve taraftarı, İstanbul’da gerçekleştirilen anma törenlerine katılım sağladı. Ortadoğu, Avrupa ve Amerika’da, diasporada ki binlerce Çerkes çeşitli merkezlerde yapılan gösterilere katıldı. Bir zamanlar Çerkes ülkesinin başkenti olan Nalçik’te de,15,000 kişinin katıldığı bir tören organize edildi. (Republic.ru, May 25). Bu gösterilerin birçoğu, 1990’lardan bu yana tertiplenen en geniş katılımlı törenlerdi. Bu durum, Çerkes milli bilincinin ,Moskova’nın umduğu gibi zayıflamadığını, aksine güçlendiğini ve özgüven kazandığını gösteriyor. (Circassian World, May 23, 25; Caucasus Times, May 21).

 

Bu yılki anma törenleri, Putin’in Soçi Olimpiyatlarını Çerkeslerin 1864’de sürüldüğü ve katledildiği topraklarda yapma kararı almasının ardından gerçekleştirilen büyük çaplı protestolar kadar geniş yankı uyandırdı. O dönem yapılan protestolar, uluslararası toplumun ,Çerkes sorununa ve 1864 olaylarının “  soykırım” olarak nitelendirilmesi taleplerine eğilmesini sağlamış ve farkındalık yaratmıştı.(Gürcistan, 1864 olaylarını soykırım olarak tanıyan tek ülke).Bu yılki törenlerde ise 2017’nin üzücü olaylarının yaraları sarıldı. 

 

Geçtiğimiz yılın öne çıkan gelişmeleri, eski Çerkes-Şapsığ konseyi başkanı aktivist Ruslan Gvashev’in gözaltına alınması ve Rusların Çerkes hareketini bölme çabaları oldu. Birkaç gün önce Gvashev’in belirttiği üzere “Geçen sene, bizim milli davamızı sonlandırmak üzere bir hamle yapıldı, ama sevinerek söylemeliyim ki, sizlerin varlığıyla bu hamle başarısızlıkla sonuçlandı.’’(Caucasus Times, May 21; Circassian World, May 23). Rusya’nın Çerkes hareketini bölme çabası korkulanın çok altında bir etki yarattı. (Circassian World, May 25)

 

Çerkes hareketindeki bu hızlı yükselişin en temel sebeplerinden biriyse Suriye savaşı nedeniyle zor günler geçiren Çerkes toplumunun durumu. Rusların ateş altındaki Suriyeli Çerkeslerin anavatanlarına dönmeleri konusunda gösterdiği isteksizlik, dönebilenlere ise topluma entegre olabilmeleri için gerekli desteği vermemesi öfkeyi artırmış durumda. Rusya açıkça, Suriyeli Çerkeslerin büyük kitleler halinde anavatana dönmesinden, buradaki etnik dengenin Çerkesler lehine değişmesinden ve uzun yıllardır yürüttüğü böl-yönet politikasını uygulayamamaktan korkuyor. (Caucasus Times, May 21).

 

Ancak , Çerkes aktivizminin ve onun gelecek temelli yaklaşımının yükselişinin başka bir nedeni daha var. Kuzey Kafkasya’da İslamist grupların etkisinin azalması ve ulusçu aktivistlerin baskı altına alınmasının bir sonucu olarak, çok daha genç bir nesil yerel organizasyonlarda ve teşkilatlarda boy göstermeye başladı. Bu nesil, diasporadaki gençlerle internet üzerinden iletişim kuruyor. Çerkes hareketini geçmişin ağırlığından kurtarmayı hedefleyen bu genç nesil, harekete tamamen yeni bir dinamik kazandırmayı hedefliyor. Geçmiş suçların sembolik olarak tanınması ile ilgilenmek yerine ,Suriyeli Çerkeslerin anavatana kavuşmaları gibi, daha gerçek problemlere odaklanmayı tercih ediyorlar. (Caucasus Times, May 21)

 

Çerkes hareketindeki bu yeni trend, Rusya Yönetimi için, bugüne kadar karşılaştıklarından çok daha büyük bir meydan okuma anlamı taşıyor.

 

Kaynak: https://jamestown.org/program/circassians-remember-the-past-but-mobilize-for-the-future/

   

Çeviri: Cihan Mugan

Cherkessia.net, 1 Haziran 2018


Bu haber toplam 2589 defa okundu.


Sinemis T.

Cihan, çeviri için emeklerine teşekkürler. Yabancı mecralarda yayınlanan bu gibi yazıların çevirilmesi, meselenin ve üzerine yapılan yorumların bilininirliğinin artması açısından önemli bir katkı.

04 Ağustos 2018 Cumartesi Saat 16:14
Kobli

Evet Çerkesler her 21 Mayıs yıldönümünde hareketleniyorlar bu doğru, ancak amaç birliği doğrultusunda çalışan kurumları olmadığı için sonuç alıcı olmaktan uzak kalıyor.

03 Haziran 2018 Pazar Saat 12:22
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net