Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Putin'in Gelecek 6 Yıl İçin Ulusal Hedefleri:Hırsa Karşı Gerçeklik
25 Mart 2018 Pazar Saat 23:11
Vladimir Putin'in, geçen pazar yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki öngörülebilir zaferinden bu yana, cumhurbaşkanının gelecekteki eylemleriyle ilgili resmi ifadeler az da olsa vardı.

23 Mart 2018, khodorkovsky.com 


Vladimir Putin'in, geçen pazar yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki öngörülebilir zaferinden bu yana, cumhurbaşkanının gelecekteki eylemleriyle ilgili resmi ifadeler az da olsa vardı. Bununla birlikte somut taahhütler, seçimin kendi sürecinde bulunan görevliler tarafından belirtildi.

Federal Meclis Başkanlık Komitesinde, Vladimir Putin önümüzdeki altı yıl ve sonrası için birkaç ulusal hedef belirledi ve yönetiminin vizyonu için bir yol oluşturulmasını istedi. Bu hedefler, demografik konular, düşük olan ortalama yaşam süresi ve yavaşlayan ekonominin, devlet tekelleri ile büyümesini ve serbest girişimi ciddi biçimde engelleyen Rusya'nın karşılaştığı sosyal ve ekonomik sorunları ele alıyor.

 

Putin'in birincil hedeflerinden biri, şu anda ortalama 71,5 yıl olarak tespit edilen Rusya'daki yaşam süresini önemli ölçüde artırmaktır. Yeni planlara göre, Putin yaşam süresini dördüncü dönem sonunda 78'e yükseltmeyi ve 2030'a kadar 80'e kadar çıkarmayı taahhüt ediyor.

 

Bunu kolaylaştırmak için, Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı ve eski maliye bakanı Alexey Kudrin, eğitim ve sağlık alanındaki kamu harcamalarını artırmak için savunma fonlarını azaltmayı önerdi. Ayrıca gerekli fonları elde etmek için kamu açığını artırılmasına da işaret etti. Bununla birlikte, hükümetin onun tavsiyesine uyup uymayacağı belli değil.

 

Kudrin, ayrıca Rusya'yı potansiyel yatırımcılar için inanılmaz derecede yüksek riskli bir alan haline getiren yaygın yolsuzluk meselesinin Rusya ekonomisi ve siyasi sistemi üzerindeki yıkıcı etkileri ile ilgili sorunu çözüyor.

 

Putin'in belirlenmiş ulusal hedefleri arasında, Rusya'daki yoksulluğun yarısını azaltma sözü veriliyor. 2016 yılında nüfusun% 16'sı yoksulluk sınırının altında kalmıştır; Bu, Rusya'yı dünyanın en büyük ekonomileri arasında, yoksulluk açısından ortalamanın üstüne koyuyor. Putin'in bu vaadini yerine getirip getiremeyeceği devam ilerleyen süreçte görülecektir.

 

Rusya cumhurbaşkanı da, Rusya ekonomisini canlandırarak, dördüncü dönem sonuna kadar dünyanın en büyük 5 ekonomisinden biri yapmaya hedeflemiş, daha önce yapılan başkanlık seçimi vaadlerine benzer bir iddiada bulunmuştu. Özel teşebbüs ve ekonomik büyüme, ekonominin birçok alanında (% 70'e kadar) devlet tekellerinin egemenliği ve işgücü yetersizliği nedeniyle bu vaadlerinin gerçekleşmesi son zamanlarda önemli ölçüde gecikmiştir.

 

Alfa-Bank ekonomisti Natalia Orlova'nın "iddialı" hedef olarak belirttiği şekilde, Putin konuşmasında, küçük işletmelerin rolünü büyütme gereğini vurguladı. Putin, 2025 yılına gelindiğinde, küçük işletme miktarını ülkenin GSYİH'sinin% 40'ına ulaşacak şekilde görmek istiyor ve şu andan 6 milyon daha fazla olan küçük işletme 25 milyon insanı istihdam ediyor. Orta ve küçük ölçekli işletmeler, ekonomik rekabet içinde oldukları büyük şirketlerden oluşan ticari rakiplerinin yerel yönetimler ve kolluk kuvvetleri ile kurdukları güçlü bağlantıları nedeniyle, hukukun üstünlüğünün yokluğu ve yapabilecekleri yatırımları için duydukları güven eksikliği nedeniyle önemli ölçüde acı çekmeye devam etmektedir.

 

Başka yerlerdeki beyanlarında Putin, canlandırılan ekonominin olanakları ile, yılda en az 5 milyon ailenin yaşam standartlarını yükselteceği sözünü verdi. Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Putin’in vaatlerini onayladı ve yapısal ekonomik reform gerçekleştirildiğinde bunlar uygulanabilir hale getirilecek. Ancak, bunun meyvelerinin alınıp alınmayacağı henüz belli değil. Derin ekonomik reformdan kaçınma, Putin döneminin bir özelliği haline geldi (yakında ikinci on yılına girecek) ve Kremlin'deki birçok kişi için, ekonomideki devlet müdahalesinin azaltılması, fırsat değil, istikrarsızlık olarak görülecektir.

 

Küresel ekonomide ilk beşe giren Rusya'nın beklentileri de zayıf görünüyor. Küresel ekonomi 2018 ve 2019 yıllarında % 3,1 oranında büyüyecekken, IMF tahminleri, Rusya ekonomisinin sırasıyla % 1,7 ve% 1,5 oranında büyüyeceğine işaret ediyor; yani küresel oranın yaklaşık yarısında. Açıkçası, şayet Putin’in vaatleri yerine getirilecekse, yapılması gereken önemli pek çok şey var. 

 

Kaynak: https://www.khodorkovsky.com/putins-national-goals-next-6-years-ambition-vs-reality/

 

Çeviri: Tlepşuko Ömer Çakırer

Cherkessia.net, 25 Mart 2018


Bu haber toplam 2115 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net