Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dünyaca ünlü aydınlar, film yapımcısı Sentsov’un 2018 Dünya Kupasından Önce Serbest Bırakılması İçin Putin’e Çağrı Yaptılar!
08 Aralık 2017 Cuma Saat 12:09
Dünyanın dört bir yanından insanlar Avrupalı ve Amerikalı sanatçılar, düşünürler, yazarlar ve bilim insanları tarafından kaleme alınan dilekçeyi imzalıyorlar.

 

Euromaidan Press, 4 Aralık 2017

Dünyanın dört bir yanından insanlar Avrupalı ve Amerikalı sanatçılar, düşünürler, yazarlar ve bilim insanları tarafından kaleme alınan dilekçeyi imzalıyorlar. Dilekçe sporseverleri ve sanat hayranlarını Oleg Sentsov’un özgürlüğünü kazanması için mücadeleye çağırıyor. Ukraynalı film yönetmeni ve siyasi muhalif Sentsov Rusya’da haksız yere 20 yıl hapis cezasına çarptırılmış bulunuyor.

Rusya’da başkanlık seçimleri ve FIFA Dünya Kupası yaklaşırken ve Sibirya hapishanesinde Oleg’in sağlık durumu kötüye giderken “çabuk olunması” için çağrıda bulundular. 

 

Adalet tecelli ederse ve Oleg serbest kalırsa yaklaşan futbol turnuvası daha fazla “lekelenmeyebilir.” 

 

Dilekçeyi imzalayanlar arasında Oscar ödüllü yönetmen Michel Hazanavicius; düşünür Pascal Bruckner, Bruno Latour, ve Slavoj Žižek; Polonyalı eski rejim karşıtı ve editör Adam Michnik; ve Yale Üniversitesi tarih profesörü Timothy Snyder gibi tanınmış isimler var.

 

Oleg Sentsov Kremlin tarafından yapay gerekçelerle rehin tutulan 56 Ukrayna yurttaşından biri. 

 

Ülkenizin (veya turnuvaya katılacak bir ülkenin) futbol federasyonuna, taraftar derneklerine, siyasetçilere ve destekçilere lütfen yazın.  

 

56 Ukrayna yurttaşı Haziran 2018’e kadar serbest bırakılmadığı takdirde karşılaşmaların boykot edilmesini talep edin. 

 

Aşağıda dilekçenin çevirisini okuyacaksınız. Belge Libération gazetesinde Fransızca olarak 19 Kasım 2017 tarihinde yayınlandı. Dilekçe Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in makamına teslim edilecek.

 

‘’Oleg Sentsov’u acilen serbest bırakın’’

Sinema, futbol ve demokrasiyi veya en azından birini seven herkese sesleniyoruz;

 

14 Haziran-15 Temmuz 2018 arasında Rusya’da bir futbol şöleni yaşanacak. Şenliği lekelemek doğru değil. Ama herkese – futbolculara, taraftarlara ve seyircilere – nasıl bir ülkeye ayak basacaklarını ve nasıl bir ülkeyi izleyeceklerini hatırlatmak zorundayız. 

 

Rusya’da özgür basın kural değil istisnadır. Yolsuzluk yaygındır. Yargı bağımsız değildir. Muhalif partiler taciz edilir ve seçimlere katılamazlar. Sansür sanatı gölgeler. Muhalifler öldürülür. Bunlardan biri Şubat 2015’de hayatını yitiren Boris Nemtsov’dur. Gazeteciler ve STK’lar rahatsız edilirler. Yüzlerce sanatçı, girişimci ve eylemci keyfi biçimde hapsedilir; işte ev hapsindeki yönetmen Kirill Serebrennikov.

 

Vladimir Putin dördüncü defa aday olmaya hazırlanıyor. Seçileceğinden emin görünüyor. Bu durumda 2024 yılına kadar devlet başkanı olacak. Oleg Sentsov ise – Kuzey Kutup Dairesinde – 2034 yılına dek hapiste. 

 

Bu Ukraynalı yönetmen Mart 2014’de Kırım’ın ilhakından hemen sonra Rus özel güçleri tarafından tutuklandı. Bu Maidan eylemcisi – sahte kanıtlar ve yalan ifadeler marifetiyle – Lenin heykellerine ve resmi binalara terör saldırıları planlamakla suçlandı. 2015’de yargılandı, 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

 

Eylül 2017’de Rus gazeteci Zoya Svetova’ya tüyleri ürperten bir mektup gönderdi. Şu cümlelere dikkat edelim: 

 

“Fiziksel olarak beni hiç kimse rahatsız etmiyor. Ama çok iyi bilirsin ki bu sistem kaba kuvvete başvurmadan da insanlara en feci yollarla işkence edebilir, onları cezalandırabilir.” 

 

Sentsov dünyadan tecrit edildiği için hakkında daha fazla bilgi sahibi değiliz. Ama sağlık durumunun kötüye gittiğini öğrenmiş bulunuyoruz. 

 

Çabuk olmak zorundayız. Küresel sinema camiası – Rusya da dahil olmak üzere – haksız yere mahkum edilen bu adamın serbest bırakılması için çağrı yaptı. Şimdi çemberi genişletme zamanıdır. 

 

Hapisten salıverilmesini biz de talep ediyoruz. 

 

Vladimir Putin’in yeniden seçilmesinin ve büyük futbol şöleninin öncesinde Oleg’e özgürlüğü geri verilsin.”

 

Çeviri: Dr. Ömer Aytek Kurmel 

Cherkessia.net, 8 Aralık 2017

 

***

World-famous intellectuals call on Putin to release filmmaker Sentsov before 2018 Football Cup

 

Euromaidan Press, December 4, 2017

 

People all over the globe are signing the petition of French and other European & American artists, thinkers, writers, and scholars that urges sports fans and admirers of art to join the struggle for the liberation of Oleg Sentsov, a Ukrainian film director and political dissident unjustly jailed in Russia for 20 years.

 

As both the Russian presidential election and the FIFA World Cup in Russia are approaching, and Oleg’s health has deteriorated in Siberian prison, they call to “act quickly” to restore justice and return him freedom so that the forthcoming football tournament in the authoritarian country is not “spoiled” further.

 

Among those who signed the petition are such celebrated figures as Oscar-winning director Michel Hazanavicius, philosophers Pascal Bruckner, Bruno Latour, and Slavoj Žižek, Polish ex-dissident and editor Adam Michnik, and Yale historian Timothy Snyder.

 

Oleg Sentsov is one of at least 56 Ukrainian citizens held hostage by the Kremlin regime on fictitious charges. Please write to your national football association (or any foreign one whose team has qualified to the Cup), fans unions, politicians, and to-be sponsors calling to boycott the competition if they these people are not free by June 2018.

 

Below is the translation of the petition, which was published in French in Libération on 19 November 2017 and is to be delivered to the office of Russian President Vladimir Putin.

 

“Urgently release Oleg Sentsov

 

To everyone who loves cinema, football, and democracy… or at least one of the three

 

From 14 June to 15 July 2018, the big football festival will be held in Russia. It would be wrong to spoil it. But we must remind all—footballers, fans, and spectators—where they are going to set foot and direct the gaze. In Russia, the free press is not the rule but exception. Corruption is everywhere. Justice is not independent. The political play is dummy because opposition parties are harassed and cannot participate in elections. Censorship reigns in the artistic field. Opposition figures, such as Boris Nemtsov in February 2015, have been murdered. Journalists and NGOs are being harassed. Hundreds of artists, entrepreneurs, and activists are arbitrarily imprisoned—like director Kirill Serebrennikov, under house arrest.

 

Vladimir Putin is preparing to stand for a fourth term. He is almost certain to be elected. He will then be president until 2024. As for Oleg Sentsov, he is in prison, north of the Arctic Circle, until 2034. This Ukrainian director was arrested shortly after the annexation of Crimea by Russian special forces in March 2014. Based on fabricated evidence and false testimony, this Maidan activist was accused of fomenting terrorist actions: the destruction of Lenin’s statues or official buildings. He was tried in 2015 and sentenced to 20 years in prison.

 

In September [2017], he sent a chilling letter to the Russian journalist Zoya Svetova. He writes, in particular,

 

“Physically, of course, nobody bothers me. But you know perfectly well that this system can punish and torture people in the most perverse ways, without resorting to brute force.”

 

We do not know more because the prisoner is practically cut off from the world. We have just learned that his health is deteriorating.

 

We must act quickly. The global cinema world, not excluding Russia’s, calls for the release of this unjustly convicted man. It is time to widen this circle.

 

We too are demanding his release from prison.

 

On the eve of the likely re-election of Vladimir Putin and the great football festival, it’s time to give him back his freedom.”


Bu haber toplam 2238 defa okundu.


Gubj Erdal

Rusya'nın en son ipleyeceği Amerikalı ve batılı aydınlardır.

Rus aydınlarının sesi çıksa belki.

09 Aralık 2017 Cumartesi Saat 13:39
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net