Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadim Çerkes El Sanatları ve Günümüz Uygulamaları Sergisi Beşiktaş Deniz Müzesinde Açıldı!
25 Kasım 2017 Cumartesi Saat 23:16
Çerkes kültürüne ait ve yıllardır titizlikle toplanan objelerin sergilendiği, "Kadim Çerkes El Sanatları ve Günümüz Uygulamaları" adlı sergi 24 Kasım 2017 Cuma akşamı ziyaretçilere kapılarını açtı.

 

Çerkes kültürüne ait ve yıllardır titizlikle toplanan objelerin sergilendiği, "Kadim Çerkes El Sanatları ve Günümüz Uygulamaları" adlı sergi 24 Kasım 2017 Cuma akşamı ziyaretçilere kapılarını açtı.

 

Sergide Adiyuf El Sanatları Atölyesi'nin, Çerkeslerin kadim değerlerinden esinlenerek tasarladığı takıların yanı sıra, Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Cengiz Gül'ün, yıllardır bir araya getirdiği antika Çerkes eşyaları ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor

 

Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen serginin açılış töreni İstanbul Deniz Müzesi'nde gerçekleşti. Sergide Adiyuf El Sanatları Atölyesi'nin, Kafkasya'nın kadim değerlerinden esinlenerek tasarladığı takıların yanı sıra, Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Cengiz Gül'ün, yıllardır bir araya getirdiği antika Çerkes eşyaları ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor. Sergide tarihin derinliklerinden günümüze kadar gelen gümüş işçiliğinin uygulandığı giysi, süs eşyası, silahlar gibi objeler de sergileniyor. Çerkes el sanatları, Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı üyelerinden Bengün Gül'ün eğitmenliğinde oluşan Adıyıf Çerkes El Sanatları Atölyesi'nin çalışmaları ile gün yüzüne çıkıyor.

 

Şamil Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Rengin Yurdakul, bu serginin 5. kez gerçekleştiğini belirterek, "Sergimizin özelliği tamamen unutulmaya yüz tutmuş eski Çerkes el sanatlarını, el işlerini hem tanıtmak hem de yeniden farklı modellerde uygulamak. Örneğin altın ve gümüş işlemeleri bu sergimizde göreceksiniz. Eski malzemelerde genelde sim ip olarak kullanılan şeyleri biz gümüş tel ile uygulamaya başladık. Gümüş telle uygulamada en yakın ve en müsait olan takılar. Bundan dolayı sergide takıya ağırlık verdik." diye konuştu.

 

Sergide eski kostüm modelleri de olduğunu ifade eden Yurdakul, bu modelleri de günümüzde giyebilecek şekilde uyarlamaya çalıştıklarını ifade etti. Sergide yer alan eserlerin de tarihçesini gün yüzüne çıkarmaya çalıştıklarına dikkati çeken Yurdakul, sanatseverleri sergiye davet etti.

 

Sergi, 5 Aralık'a  Beşiktaş Deniz Müzesinde ziyaret edilebilir.


Sergi açılış görüntüleri için linki tıklayınızhttps://www.youtube.com/watch?v=RqfjGqA_mHA&feature=share

Kaynak: timeturk.com

Cherkessia.net, 26 Kasım 2017


Bu haber toplam 2583 defa okundu.


Senanur Can

Yanınızda nakitle giderseniz pişman olmazsınız. Bence çok güzel hediyelikler var ayrı açılan stantta.

03 Aralık 2017 Pazar Saat 23:08
Merve Bolat

Emeği geçen herkesin ellerine sağlık..Güzel, anlamlı bir sergi olmuş. Salona girdiğinizde sizi güzel muziklerimiz ve güleryüzlü, güzel yüzlü Çerkes hanımları karşılıyor.
Duvarlardaki yazıları okumadan, aile armalarini gormeden, anı defterinde duygu ve düşüncelerinizi paylaşmadan, en önemlisi sergi sahipleriyle bir iki kelam etmeden dönmeyin derim. Ben Çerkesce "Ben Adige'yim" diyebildim bir tek, ama bu da bir basari sayılır kendi kendine dil öğrenmeye çalişan biri için...

03 Aralık 2017 Pazar Saat 15:46
BEYHAN ÖNAL

Çok güzel bi sergi.
Herkese tavsiye ederim. Mekanda çok güzel.

27 Kasım 2017 Pazartesi Saat 23:11
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net