Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ruslan Ğuaşe’nin Cezası Onandı!
16 Ekim 2017 Pazartesi Saat 23:34
Krasnodar Kray Yüksek mahkemesi 5 Ekimden bugüne ertelenen ve bugün yapılan duruşma sonucunda, Ruslan Ğuaşe’nin 21 Mayıs 2017 tarihinde Kutsal Lale (Çığ Daxe) ağacı altında ölenler için dua okuması sebebiyle tutuklanıp para cezasına çarptırılmasına itirazı ile ilgili kararı reddederek daha önce mahkemenin vermiş olduğu cezayı onadı.


Kavkaz Uzel, 16 Ekim 2017 


Krasnodar Kray Yüksek mahkemesi 5 Ekimden bugüne ertelenen ve bugün yapılan duruşma sonucunda, Ruslan Ğuaşe’nin 21 Mayıs 2017 tarihinde Kutsal Lale (Çığ Daxe) ağacı altında ölenler için dua okuması sebebiyle tutuklanıp para cezasına çarptırılmasına itirazı ile ilgili kararı reddederek daha önce mahkemenin vermiş olduğu cezayı onadı.

Krasnodar  mahkemesi önünde toplanan Çerkesler.

 

Hatırlanacağı üzere Ruslan Ğuaşe kendisine yapılanları Çerkes halkına hakaret olduğunu söyleyerek açlık grevine başlamış, ancak 5 Ekimde mahkeme önünde kendisine destek için toplananların ısrarıyla bu açlık grevine son vermişti. 

 

O günden bu yana vücudunda oluşan tahribatın giderilmesi için Kabardey Balkar Cumhuriyetinde sanatoryumda tedavi görmekteydi. Bu yüzden de kendisi duruşmaya katılmadı, kendisini temsilen duruşmada avukatları Marina Dubrovina ve Hazret Bijoev hazır bulundu.

 

Mahkemenin bu kararından sonra avukatlar kanuni süre içinde mahkemenin bu kararına itiraz edeceklerini, kanunların kendilerine bu hakkı verdiğini açıkladılar.

 

Ruslan Ğuaşe’nin mahkemesi sonrası yapılan açıklamalar için tıklayınız: https://www.youtube.com/watch?v=roJIVM2pXuQ

    

Çeviri: Кушу Ф.

Cherkessia.net, 16 Ekim 2017

***

Суд в Краснодаре оставил в силе штраф Гвашеву

Краснодарский краевой суд отказался удовлетворить жалобу Гвашева, оштрафованного за молитву у Тюльпанового дерева. Адвокаты будут обжаловать это решение.

 

Как писал "Кавказский узел", сегодня Краснодарский краевой суд рассматривал жалобу на штраф бывшему главе Совета старейшин черкесов-шапсугов Руслану Гвашеву, который с 5 октября выходит из голодовки в санатории в Кабардино-Балкарии. Сам Гвашев принял решение не ехать в суд из-за плохого самочувствия и сообщил, что большая часть его сторонников не смогла добраться до суда.

 

Руслан Гвашев проводил голодовку с 11 сентября, протестуя против штрафа за молитву у Тюльпанового дерева 21 мая. Рассмотрение его апелляционной жалобы было перенесено с 5 на 16 октября.


Решение Лазаревского районного суда Сочи, который оштрафовал Руслана Гвашева за молитву у Тюльпанового дерева, Краснодарский краевой суд оставил без изменения, сообщает корреспондент "Кавказского узла" из зала суда. 


Зашита Гвашева предоставила суду заключение Института гуманитарных исследования из Кабардино-Балкарии, в котором говорится, что Тюльпановое дерево является местом поклонения, день памяти и скорби адыгов, пострадавших во время Кавказской войны - ритуальным мероприятием, которое в соответствии с российским законодательством не нужно согласовывать.


Гвашев обратился на юридический онлайн-сервис "Кавказского узла", после чего предоставленный ему адвокат обжаловал в судебную коллегию по административным делам Краснодарского краевого суда решение Лазаревского райсуда Сочи от 30 августа, который назначил активисту штраф в 10 тысяч рублей.


"Конституция РФ нам дает право на свободу вероисповедания, Руслана Гвашева его лишили", - отметила адвокат Марина Дубровина.


Второй адвокат Хазрет Бижоев указал суду на то, что, если исходить из логики полицейских, составивших протокол в отношении Гвашева, и Лазаревского райсуда Сочи, то православный крестный ход можно приравнять к массовым мероприятиям, которые требуют согласования с органами власти.

 

Адвокаты намерены обжаловать решение Краснодарского краевого суда. Судья пообещал как можно быстрее подготовить свое решение, чтобы защита Гвашева могла его обжаловать.

 

"Кавказский узел" разместил в разделе "Персоналии" биографию Руслана Гвашева. В "Справочнике" "Кавказского узла" опубликованы материалы "Парад в Красной Поляне. Как Россия сломила сопротивление черкесов" и "Кавказская война", а также справка о народе "Адыги".

 

Источник: http://www.kavkaz-uzel.eu/articles/311142/

© Кавказский Узел 


Bu haber toplam 1641 defa okundu.


hapi cevdet yıldız

Sayın Ğuaşo Ruslan (Гъуашъо Руслъан) hasta haliyle demokratik direnişe öncülük etti ve üstüne düşeni yerine getirdi.
Avukatları üst yargıya itiraz etmeli ve gerekirse davayı AİHM'e götürmeli.
Yineleyeyim: Rus egemen anlayışına göre Krasnodar Kray arazisi bir 'Rus toprağıdır', çünkü Rus kanı dökülerek alınmıştır. Adıge ve Karaçay-Çerkes toprakları da tamamı Rus sayılan Yeni Rusya (Novorossiya) sınırları içindedir.

İmparatorluk döneminin bu ırkçı konsepti (anlayışı) Lenin tarafından mahkûm edilerek Adıge, Karaçay-Çerkes ve kıyıda Şapsığ özerk yönetim bölgeleri kurulmuştu. Lâkin Stalin döneminden, özellikle İkinci Dünya Savaşı içinde bu ırkçı konsept (anlayış) yeniden benimsenmiş durumda. Bunu öğrenmeden mesafe alınması zordur.

Peki, biz de soralım, kan dökülmeden alınmış herhangi bir yeryüzü toprağı var mıdır?..Bu ne felâket bir anlayış böyle.
Bu anlayış teşhir edilmeli, uluslararası düzeyde mahkûm edilmeli. Bu anlayış yürürlükte kaldığı sürece Adıge ve Karaçay-Çerkes cumhuriyetlerinin varlığı da, tıpkı Şapsığ gibi tehlike altında olacaktır.
Ğuaşo Ruslan'a ve yanında yer alanlara bin selam.

20 Ekim 2017 Cuma Saat 18:33
ADMİN 2

Koble Muammer Canıdemir'in FB sayfasından yayınladığı Ruslan Ğuaşe'nin onama kararı sonrası açıklaması:


''Özellikle bütün desteğinize, verdiğiniz moral güce teşekkür ediyorum. Hepinizden Allah razı olsun.

Verilen mücadele hepimizin. Bu mücadeleyi hep birlikte verdik. Bundan sonra da hep birlikte vereceğiz. Çerkes Halkı ölmedi yaşıyor. Çerkes Halkı uyanıyor. Çerkes Halkı ayakta. Çerkes Halkı birlikte.

Bizi yok sayanlar yok olmadığımızı gördü. Biz toprağımızda Çerkes olarak yaşıyoruz ve yaşayacağız. Biz ev sahibiyiz. Kim ki evine gelip yaşayacaksa biz buradayız.

Soçi olimpiyatlarından beri bu toplumla alay edildi. Krasnodar yönetimi verdiği hiçbir sözü tutmadı. Bizi kimse duymadı. Krasnodar Eyaleti ve Kıyıboyu Şapsığ Bölgesi Yerli Otokton Halk statümüz hala kabul edilmedi. Bu konuda mevcut kurumumuz hiçbir şey yapamadı.

Bu dava başlıyalı dört aydan fazla oldu. İlk mahkeme sonrası, Rus Halkı dahil bütün kamuoyu ile acılarımızı, üzüntülerimizi, birlikte barış ve saygı içerisinde yaşama arzumuzu, adil bir karar verileceğine olan inancımızı paylaştım. Bütün duruşmalarda gerçeği haykırdım. Kimse bizi duymak istemedi.
Bütün bunlardan sonra Çerkes Halkına ve özellikle Kıyıboyu Çerkes Şapsığ Halkına yapılan haksızlığı duyurmak için açlık grevi kararını aldım. Ancak bundan sonra bizi Çerkes, Rus, Diaspora ve Dünya Kamuoyu duydu.

Bu süreç içerisinde Çerkes Halkının var olduğunu, birlik içerisinde olabileceğini, her yerden uyanışa geçtiğini, yeni genç nesillerin var olduğunu, yeni öncü kişilerin çıkabileceğini gösterdi.

Benimle birlikte açlık grevi kararı alıp destek olan. Gerek anavatanına dönmüş Maykop'taki genç arkadaştan. Gerek Samsun'daki arkadaşlardan. Gerek İstanbul'daki arkadaşlardan büyük güç aldım. Bizden sonra da bu mücadelenin var olacağına inandım.

Beş Ekim duruşmasına kadar ve o gün gerek Çerkes Halkından, gerek Abhaz halkından aldığım doğrudan destekler ve gerekse beni arayarak destek olan diğer Kafkaslı kardeşlerimden ve özellikle gençlerden gördüm ki biz varız ve birlikteyiz.

Tızekotme Tıleş.

Bunu dünya gördü. Bu eylem amacına ulaştı. Bütün engellemelere rağmen üçyüz kişinin üzerinde toplanan ve büyük çoğunluğu gençler olan halkımın bu birlik mücadelemizi sahiplendiğini gördüm. Benim görmek istediğim buydu.

Bu insanları Anavatandaki hiçbir dernek organize etmedi. Hiçbir dernek yardımcı olmadı. Bu halkın kendi insiyatif gücüdür. Ben bu gücü gördüm. Diasporayı gördüm. Bu birliktelik bu uyanış ile eylem amacına ulaştı diyerek halkımın önünde söz verdim ve açlık grevini sonlandırdım.

Hiçbir geçici ara verme sonra devam etme gibi bir oyun oynamıyoruz. Bu tür haberler doğru değil. Açlık grevi eylemi burada bitti. Sonrası hukuki mücadele ve Çerkes Halkının birlikte var olma mücadelesidir.

Bu eylem ile bölgemizde yıllardır bizi duymayan, görmeyen, kurumlarımız üzerinden bizi oyalayan güçlerin karar değiştirmeyeceğini biz biliyorduk. Bu hemen sonuç alınacak bir durum değildi. Bu yol uzun hukuki bir mücadeledir ve avukatlarıma bütün vekalet ve vasiyetlerimi ilettim. Onlar bu davayı uluslararası mahkemelere taşıyacaklar ve adalet tescil edene kadar devam edecekler.

Bu birliktelik içerisinde verilecek mücadele de ömrümün yettiği kadar birlikte olacağız. Ömrüm yetmez ise bu dava sizlere emanet.

Biz savaş ve kan istemiyoruz.Biz fazlasıyla bedel ödedik. Ama teslim alarak çeşitli oyun ve tehditlerle yok edilmemize de izin veremeyiz. Kalan insanımız bulunduğu pozisyonda gücünün farkına vararak aklını ve olanaklarını birleştirerek kendi varlık yolunu çizmek zorunda.''

GVAŞEV Ruslan 17.10.17

18 Ekim 2017 Çarşamba Saat 11:36
Харун-Düzce

Dünya'dan Mars'a yerleşme planları yapılıyor, sınırlar çiziliyor, düşmanlar dost, dostlar düşman oluyor yauw arkadaş Rus hala Çerkesle uğraşıyor. Lanet olsun böyle yazgıya.
😠

17 Ekim 2017 Salı Saat 19:15
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net