Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihçi, Araştırmacı-Yazar Mahmut Bi Vefat Etti!
28 Eylül 2017 Perşembe Saat 17:40
Tarihçi, araştırmacı-yazar Mahmut Bi, Bursa’nın Nilüfer ilçesinde 28 Eylül 2017 günü tedavi gördüğü Acıbadem hastanesinde vefat etti.

 

Tarihçi, araştırmacı-yazar Mahmut Bi, Bursa’nın Nilüfer ilçesinde 28 Eylül 2017 günü tedavi gördüğü Acıbadem  hastanesinde vefat etti.

 

Tarihçi, araştırmacı-yazar Mahmut Bi

Bursa Birleşik Kafkasya Derneği kurucusu olan ve uzun yıllar başkanlığını yapan Mahmut Bi, son dönemlerinde Çerkes uyanışı ve sembolleri üzerine yazılar ve araştırmalara yoğunluk vermişti. Enerjisi ve yüksek temposuyla Gürcistan’ın Çerkes Soykırımını tanıması çalışmalarında da aktif rol oynayan Mahmut Bi, 2011 senesinden bu yana Ç.net sitesinin aktif köşe yazarıydı. Sağlığında son seminerlerini 2014 yılında, ''Tarihi Çerkesya Haritaları Üzerinden Çerkes Tarihi Anlatısı'' başlığı ile İstanbul'da ki Çerkes derneklerinde vermişti.

 

İlerleyen hastalığına rağmen üzerinde titizlikle çalıştığı ‘’Çerkes Tarihi’’ adlı kitabı yaklaşık 250 sayfaya erişmişti. Vefatıyla büyük özen göstererek hazırladığı bu projede öksüz kaldı.

 

Yaklaşık 3 yıldır akciğer kanseri tedavisi gören sayın Mahmut Bi 28 Eylül 2017 günü tedavi gördüğü Acıbadem hastanesinde vefat etti.

 

Muteveffa Mahmut Bi’ye Allah’tan sonsuz rahmet dilerken, ailesine, onu sevenlere ve Çerkes camiasına başsağlığı diliyoruz.

 

Mekanı cennet, ruhu şad olsun!

 

Not: Müteveffa Mahmut Bi’nin cenazesi 29 Eylül 2017 günü Bursa Nilüfer İlçesi Fatih Sultan Mehmet Camiinde kılınacak öğlen namazından sonra Pınarbaşı Mezarlığında (Acıbadem Hastanesi yanı) toprağa verilecektir.

 

Çerkesya Yurtseverleri- Ç.net yayın kurulu.

 

Cherkessia.net, 28 Eylül 2017


Bu haber toplam 1981 defa okundu.


Erdinç Ünsalan

Güle güle Mahmut Bi hocam, ışıklar içinde uyu. Ürettiklerin ve katkıların için sonsuz teşekkürler...

30 Eylül 2017 Cumartesi Saat 13:23
hapi cevdet

Allah rahmet eylesin. Çok değerli bir bilim insanını yitirmiş olduk Ailesine ve camiamıza başsağlığı dilerim.

29 Eylül 2017 Cuma Saat 10:11
Khanbolet

Allah rahmet etsin. Toprağı bol olsun.

28 Eylül 2017 Perşembe Saat 22:16
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net