Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Maykop Adığe Khase, Ruslan Gvaşev İçin Krasnodar Kray Başkanına Protesto Yazısı Gönderiyor!
17 Eylül 2017 Pazar Saat 14:44
Maykop Adığe Khase başkanı Zaurbiy Çundışko' nun ajansımıza verdiği bilgiye göre hazırlanan bu protesto yazısı Krasnodar Kray başkanı Veniamin Kondtratov'a gönderilecek.


Maykop Adığe Khase, Krasnodar Kray'ın resmi organlarınca kray içinde yaşayan Çerkeslerin kültürel ve geleneksel yaşamına müdahale edilerek baskı yapıldığını, geçtiğimiz günlerde Çerkes aktivist Ruslan Gvaşev'in de bu sebeplerden dolayı açlık grevine başladığını belirten bir protesto yazısı hazırladı. 

Maykop Adıge Khase başkanı Zaurbiy Çundışko

 

Maykop Adığe Khase başkanı Zaurbiy Çundışko' nun ajansımıza verdiği bilgiye göre hazırlanan bu protesto yazısı Krasnodar Kray başkanı Veniamin Kondtratov'a gönderilecek.

 

Bunun dışında Khase olarak konuyla ilgili aynı içerikte Krasnodar Kray insan hakları derneğine, toplumsal derneklerine ve Adıgey Cumhuriyeti başkanı Murat Kumpilov'a da mektuplar gönderilecek.

 

Adıge Khase'ye göre, özellikle Murat Kumpilov'un gün geçtikçe kötüye giden bu gelişmelerin bir an önce kontrol altına alınabilmesi için elinden gelen her şeyi yapması gerekiyor.

 

Hatırlanacağı üzere, Ruslan Gvaşev açlık grevine başladığını duyurmuş buna sebep olarak da kendisi hakkında daha önce mahkemenin 21 Mayıs'da İzinsiz Miting düzenlemek suçundan Soçi mahkemesinin vermiş olduğu 10.000 ruble cezayı olarak göstermişti.

 

Ruslan Gvaşev verilen bu cezaya karşı gelerek öncelikle bu toplantının düzenleyicisi olmayıp sadece katılımcısı olduğunu, ayrıca bunun miting değil sadece bir anma olduğunu bunun içinde resmi organlardan izin alınmasının gerekli olmadığını açıklamıştı.

 

Son zamanlarda zaten oldukça ağır sağlık sorunları da yaşayan Ruslan Gavaşev açlık grevine başladığını direkt olarak bir video kaydıyla kendisi açıkladı. http://zapravakbr.com/index.php/video/935-2013-05-17-15-03-01-12744147 

Bu açıklamada mahkemenin verdiği ceza ile ilgili temyiz işlemlerinin kendisi adına Avukatı Marina Dubrovin tarafından başlatıldığını, bu açlık grevi sırasında kendisi ölse dahi hakkının aranması için ne gerekiyorsa yapılması için avukatına talimat verdiğini  söyledi.

 

Alınan bilgilere göre, Ruslan Gvaşev'in özellikle bu son sözleri Çerkes camiasında büyük heyecan ve infial yarattı.

 

Kaynak: https://www.kavkazr.com/a/28736989.html

 

Çeviri: Кушу ф.

Cherkessia.net,17 Eylül 2017


Bu haber toplam 2725 defa okundu.


XAPYH-DÜZCE

Yarın yapılacak basın açıklamasına geleceğiz inşallah.

20 Eylül 2017 Çarşamba Saat 16:35
hapi cevdet

Krasnodar Kray'ın gayrı resmi adı Çerkesya değil, Novorossiya (Yeni Rusya). Novorossiya kavramı 1917 Ekim devrimi sonucu, diğer emperyalist, kolonyalist oluşumların reddi çerçevesinde geçersiz sayılmış, Novorossiya'nın (1864 yılı öncesi Çerkesya'nın) orta yerinde Adıge, Soçi - Tuapse yörelerinde Şapsığ yönetimleri oluşturulmuştu.

İkinci Dünya Savaşı sürecinde Novorossiya konseptine dönüldüğü anlaşılıyor. Kanıtı da Şapsığ Ulusal Rayonu'nun 1945'te, fiilen 1943'te lağvı, Adıge Özerk yönetiminin kaldırılıp Adıge halkının Sibarya'ya sürülmesi önerisiydi. Rus generalleri ve makamları yapılan öneri, rapor Stalin tarafından reddedlmişti.

Bu bağlamda Rus tarihsel gerçekleri değiştirmeye çalışıyor.
Bu işin bir yanı.

Bir de hukuki yan var. Adıge_Şapsığlar bir araya gelip bir anma toplantısı düzenleme yetkisinden de yoksun bırakılmak isteniyorlar.

Uluslararası hukuka göre barışçı gösteri ve toplantılar sivil haklar arasında yer alır. Sayın Çundışko'nun açıklamasından da anlaşıldığı gibi, Sayın Ğuaşo Ruslan, anma toplantısınındüzenleyicisi değil. Herkes gibi açık hava toplantısına katılmış ve tarihi konulu bir konuşma yapmıştır.

Konu, 153 yıl önce Adıge ulusu bireylerine uygulanmış olan zulüm ve ülke dışı toplu sürgün olayını kınama idi.

Merak ettiğim konu, "Ülkeye dönün" diye çağrı üstüne çağrı yapan kişilerin bu konuda ne diyecekleridir. Konuşacaklar mı yoksa dilsiz şeytan rolünü üstlenecekler mi?..

18 Eylül 2017 Pazartesi Saat 09:50
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net