Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Lezginka Dansçısına Nezaret Çıkışında Sorgu Eziyeti !
19 Ağustos 2017 Cumartesi Saat 15:29
Gelincik’de Lezginka dansı sebebiyle 5 gününü nezarette geçirmek zorunda kalan Hazira Ahkubekov isimli genç, bu seferde nezaret çıkışı araştırma komisyonunda ifadeye çekildi ve kendisinden ikinci bir emre kadar şehri terketmemesi istendi!

 

Kavkaz Uzel, 18 Ağustos 2017

 

Gelincik’de Lezginka dansı sebebiyle 5 gününü nezarette geçirmek zorunda kalan Hazira Ahkubekov isimli genç, bu seferde nezaret çıkışı  araştırma komisyonunda ifadeye çekildi ve kendisinden ikinci bir emre kadar şehri terketmemesi istendi!

12 Agustos’da Kavkaz Uzel olarak bidirdiğimiz üzere Lezginka dansı yaparak ortalığı rahatsız ettikleri için gözaltına alınan bir grup gençten 2 kişi, küçük holiganlık ve polise mukavemet suçundan 5 gün nezarette tutuklu olarak kalmasına karar verilmişti. Bu iki gençten biriside Hazira Ahkubekov isimli genç idi. Bildirildiğine göre, bu gencin babası da 17 Ağustos’da bir dilekçe ile savcılığa oğlu ile görüştürülmediği  şikayetinde bulunmuştu.

 

Gencin babası olan Hüseyin Ahkubekov’un ajansımıza anlattığına göre, 5 günlük nezaretta kalma cezası sonunda oğlunu gece 12 de bıraktılar.

“Ancak bu sorgu sebebiyle biz gelincikten çıkıp memleketimize, evimize gidemedik. Oğlum bulduğumuz avukatla beraber şimdi gene orada sorgudalar .Hakkında ceza davası mı açılacak onun için mi oradalar hiçbir bilgimiz henüz yok.”

 

Konuyla ilgili Krasnodar Kray merkezden gelen bu komisyon yetkilileri ajansımıza konu hakkında bir açıklama yapmaktan kaçındılar.

 

Gencin babasının anlattığına göre avukatı kendi imkanlarıyla tuttular. Oda zaten bu gece Maykop’dan gelmiş.

 

Yine alınan bilgilere göre, olay sonrası Kraydaki ilgililer olayın araştırılıp tüm taraflara gerekli açıklamaların yapılacağı sözü vermişti. Olay sonrası ise Çerkes aktivistler bu zorbalığı yapan polislerin cezalandırılması gerektiği açıklamasını yapmışlardı. 

 

Gelincik polisi ise, olay hakkında yaptığı açıklamada olay sırasında gençlere kimlik kontrolü yapmak istediklerini ancak gençlerin bu sırada kendilerine karşı gelerek polislere mukavemet gösterdiklerini, hatta polislerden bir kişinin bu sırada bu mukavemet sebebiyle yaralandığını o yüzden gözaltına alındıklarını bildirmişlerdi.

 

Kaynak : www.kavkaz-uzel.eu/articles/307961/

 

 

Çeviri :  Кушу Ф.

Cherkessia.net, 19 Ağustos 2017


Bu haber toplam 2202 defa okundu.


Tseyilhan Demirbaşca

Gençler bu duygularla köklü bir kültürü temsil ettiklerini bilerek oynarlarsa gelecekten korkmaya hiç gerek yok.

26 Ağustos 2017 Cumartesi Saat 00:19
Eşref BAŞ

Polis dans edenlere kimlik kontrolü yapacakmış!..Seyircilerin kimlik kontrolleri yapılmış ta danscılar mı kalmış!...Yemezler

21 Ağustos 2017 Pazartesi Saat 21:38
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net