Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gürcistan Devlet Üniversitesinde ‘’Gürcü, Çerkes ve Abhaz Etimolojileri’’ Kitabının Tanıtımı Yapıldı
31 Temmuz 2017 Pazartesi Saat 13:26
Tiflis’de Gürcistan Devlet Üniversitesi Cavahaşvili anfisinde düzenlenen törende, Profesör ve dilbilimci Tiflis Çerkes Kültür Merkezi başkanı Merab Çukua tarafından hazırlanan Gürcü, Çerkes ve Abhaz etimolojileri isimli araştırma kitabının tanıtımı yapıldı.

 

Tiflis’de Gürcistan Devlet Üniversitesi Cavahaşvili anfisinde düzenlenen törende, Profesör ve dilbilimci Tiflis Çerkes Kültür Merkezi başkanı Marab Çukua tarafından hazırlanan Gürcü, Çerkes ve Abhaz etimolojileri isimli araştırma kitabının tanıtımı yapıldı.

Tiflis Çerkes Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Merab Çukua

 

Kitapta etimolojik olarak Abhaz ve Çerkes dillerinin kökenine inilerek ses sistemlerine yeni bir bakış açısı getiriliyor. Yapılan bu araştırmalarda öngörülen sistemde tarihte genetik olarak Çerkes- Abhaz ve Kartvel (Güney Kafkasya) dillerinin arasındaki oluşmuş olan yapılar ve ilişkiler açıklanıyor.

 

Bu açıdan hazırlanan kitap bölgeyi takip eden dilbilimciler ve araştırmacıların çalışmalarına ışık tutmaya aday gözüküyor.

 

Kitabın tanıtımını çeşitli dilbilimciler, profesörler ve bilim adımları da ilgiyle izledi.


Kaynak: http://circassiancenter.org/index.php?news=52943

 

Çeviri : КУШУ Ф.

Cherkessia.net, 31 Temmuz 2017


Bu haber toplam 2267 defa okundu.


Bu habere yorum eklenmemiştir. İlk yorumu siz ekleyin.
Sitemizin hiçbir vakıf, dernek vs. ile ilgisi yoktur. Sitede yayınlanan tüm materyallerin her hakkı saklıdır. Sitemizde yayınlanan yazı ve yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.
Siteden kaynak gösterilmeden yazı kopyalanamaz.
Copyright © Cherkessia.Net 2009 İletişim: info@cherkessia.net